Két Munkácsy-ritkaság és új monográfia a Munkácsy Alapítványtól

Képző


pakhimre_munkacsyalapitvany_elnok_dmoha20100607005.jpg
Pákh Imre

(MTI) - A híres magyar festő több mint 650 alkotásának csak alig feléről tudni, hogy hol van - emlékeztetett rá az Egyesült Államokban élő magyar üzletember, aki jelentős Munkácsy-gyűjteményéből rendszeresen kölcsönöz kiállításokra, például a Magyar Nemzeti Galéria 2005-ös nagy tárlatára vagy az országot járó Munkácsy-vándorkiállításra, amely júliusban Veszprémben látható, s amelynek befogadására 2011-re már három másik Balaton környéki város is jelentkezett. A Munkácsy-trilógia pedig - amelynek Golgota című darabja Pákh Imre tulajdona - jelenleg Pécsett "vendégeskedik" az Európa Kulturális Fővárosa program részeként.

 
Az alapítvány egyik célja ezeknek a kölcsönzéseknek a koordinációja - mutatott rá a kuratóriumi elnök, hozzátéve, hogy emellett egy új információkat tartalmazó, tehát naprakész Munkácsy Mihály-monográfia is készül az alapítvány jóvoltából, és folyamatosan feldolgozzák a festő levelezését.
 
Nanovfszky György, az alapítvány ügyvezető elnöke hangsúlyozta: jövőre két, ma Magyarországon csak reprodukcióban ismert Munkácsy-képet hoznak Budapestre az Egyesült Államokból, a Miltont ábrázoló és a Mozart halála című alkotást.
Pákh Imre elmondta, hogy az alapítvány kuratóriuma Munkácsy egyik mondatát választotta mottóul: "Legnagyobb dicsőségemnek azt tartom, ha hazámnak, mint hű fia, hírét és dicsőségét növelhetem."
 

munkacsyalapitvany_nanovszkygyorgy_pakhimre_vasslajos_dmoha20100607007.jpg
Nanovszky György, Pákh Imre és Vass Lajos

Terveik között szerepel, hogy segítsék a művész életművének tudományos kutatását, előmozdítsák új, Munkácsy életét feldolgozó opera vagy balettalkotások, filmek létrejöttét, támogassák a fiatal tehetségeket az Excelencia Díj megalapításával, valamint közreműködjenek kiállítások szervezésében is. Mint Pákh Imre megjegyezte, kapcsolatban állnak kijevi, moszkvai, szentpétervári múzeumokkal, amelyek átfogó tárlatokat szentelnének Munkácsynak.

 
Mint Nanovfszky György kiemelte, Munkácsy őrizte a magyarságát, de európai polgár és művész volt. Ezért nemzetközi alkotótáborok szervezésére is gondolnak, talán már jövőre lehet ilyen Munkácson.
 
Nemcsak Munkácsy leveleinek, hanem Brunszvik Teréz naplójának és Róna József szobrász emlékiratainak kiadását is tervezik. Rudnay Gyula és Kohán György munkásságának megismertetését is hivatásuknak tartják.
 
A 15 tagú kuratórium tagja Pákh Imre és Nanovfszky György mellett Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) jelenlegi és Vizi E. Szilveszter, az MTA korábbi elnöke, Vass Lajos, a Magyar Állami Operaház főigazgatója, Alföldi Róbert, a Nemzeti Színház főigazgatója, Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, Bereczky Loránd, a Magyar Nemzeti Galéria volt főigazgatója, Lakner Lajos, a debreceni Déri Múzeum igazgatója, Szatmári Imre, a Békés Megyei Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója, Bölcskei Gusztáv püspök, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke, Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök, Bán György, a Ronald Lauder Alapítvány igazgatója, Peter Bogner, a bécsi Künstlerhaus igazgatója és Szemenkár Mátyás, a Szemimpex Kiadó tulajdonosa, a Munkácsy életmű album (2005) szerkesztője.