A Magyar Kézművességért Alapítvány hagyományos nyílt pályázatára 270 egyéni alkotó és alkotóközösség hozta el munkáit. A Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus, valamint a Hagyományok Háza népi iparművészeti osztálya szakértőiből álló zsűri 250 pályázó 425 alkotását fogadta el és javasolta kiállításra. A kiállítók a helyszínen, titkos szavazással ítélték oda az Aranyfokos és a Kristály kézműves vándordíjat. A hagyományokat folytatva az idén is készült egy színes, reprezentatív album, A Magyar kézművesség 2012 című kiadvány, amely a kiállított munkák fotóit tartalmazza. A pályázat kettős tematikájának megfelelően a kiállításon ? és a fotóalbumban ? láthatók a mai magyar kézműves tárgykultúra szinte teljes kínálatának és választékának elemei: évszázados hagyományokon alapuló és modern használati, illetve dísztárgyak, öltözékek és ruházati kiegészítők, hangszerek, játékok.
Kézművesek kiállításai a mezőgazdasági múzeumban
Képző
A másik tárlaton kézműves technikákkal elevenednek meg a magyarországi vizekkel kapcsolatos mesék, mondák, mint például a Hany Istók, A Duna kincse vagy a 40 halász legendája. Megjelennek a víz egyházi vonatkozásai, így a keresztelő medence, a szenteltvíztartó. Fontos szerepet kapnak a kupák, ivócsanakok, tisztálkodási kellékek és szerepel egyik legnépszerűbb népszokásunk, a húsvéti locsolkodás is.
A vizek élővilága számos textílián, faragáson, képzőművészeti alkotáson jelenik meg; láthatnak az érdeklődők kézzel készült halászszerszámokat: hálót, merítőt, varsát, mézeskalácsból gyúrt halászkunyhót és kerámia vízimalmot. A kiállításon gyermekek által készített kézimunkák is láthatók.