Megújult Zsolnay

Képző

Csütörtökön délután óriási érdeklődés mellett nyitották meg a Magyar Kultúra Alapítvány (MKA) Szentháromság téri székházában azt a tárlatot, amely a Zsolnay-remekművek vándorkiállítás-sorozatának következő állomása. Az MKA és a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. együttműködésében megvalósult kiállítás az alapítvány neogót stílusú épületének nemrég befejezett restaurálását is ünnepli: 2008-ban ugyanis a díszlépcsőház kerengőrésze, 2009-ben a gyönyörű növényi ornamentikával díszített aula újult meg az eredeti állapothoz híven, 2010 januárja és májusa között pedig a díszlépcsőház Zsolnay-kerámiáit restaurálták. A Szebényi Judit kerámiarestaurátor és Soós László restaurátor vezette munkának köszönhetően újra a régi pompájában láthatjuk azokat a Zsolnay-szobrokat is, amelyek a II. világháborúban bekövetkezett épületrongálódás során elpusztultak ? ezeket fotók alapján sikerült rekonstruálniuk.

 

Múlt és jelen különös módon, egyszerre van jelen a tárlaton, hiszen az épületet díszítő különleges Zsolnay-kerámiáktól övezve láthatóak a jelenleg is gyártott Zsolnay-termékek. Utóbbiakat nem titkoltan azzal a szándékkal tárják a közönség elé, hogy bizonyítsák: a gyár ?ma is képes a nagy elődök nyomdokaiban művészi és innovatív tárgyakat előállítani?. Ahogy a megnyitón Mezős Tamás, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke is rámutat: a Zsolnay Porcelánmanufaktúra által is képviselt dinamikus örökségvédelem célja nem a konzerválás, sokkal inkább az, hogy a múltat a jelenben élni engedjék, élettel telítve adják át az utókornak.

 

Jó példa a továbbgondolásra és az innovációra a Bubreg Balázs által 2009-ben tervezett, Rippl-Rónai József motívumai alapján megalkotott Rippl-Rónai kollekció. Az egyedi magastüzű dekoráció alapjául az a készlet szolgált, amelyet Rippl-Rónai az Andrássy-palota ebédlőjének teljes berendezése során alkotott meg. Az eredeti motívumtervek adaptációján túl a modern korhoz való alkalmazodást jelzi, hogy az új készlet mosogatógép- és mikrókompatibilis.

 
A kiállítás fénypontjai kétségtelenül azok a szecessziós Vulkán-vázák, amelyeknek három különböző színkompozícióval megfestett változatára Gyugyi László hatalmas és világszerte ismert gyűjteményében bukkantak rá. A vulkánfüstöt és píneafákat ábrázoló, egészen különleges műtárgyak a hajnalt, az alkonyt és az éjszakát jelenítik meg. A Sikorski Tádé formatervei és Darilek Henrik dekortervei alapján megalkotott limitált kiadás darabjait elkészítő három mesterfestő ? Füzesné Geresics Katalin, Magyar Mária és Müllerné Kovács Anita - érzelmi alapon választotta ki a hozzá legközelebb álló napszakot és színeket.
 
A kiállítás június 16-ig, naponta 10-18 óráig ingyenesen látogatható, a közeljövőben pedig Kecskemét, Balatonfüred, Szeged és Kaposvár látja vendégül a Zsolnay-remekműveket.