A rendre teltházas vetítéseknek a népszerű Muranów mozi adott otthont. Bereczki Csaba Soul Exodus című, klezmerzenészek főszereplésével készült egész estés dokumentumfilmjét számos fesztivál tűzte már műsorra Kaliforniától Kolozsvárig és 2017-ben megnyerte a legjobb dokumentumfilmet illető Magyar Filmdíjat. A dokumentumfilm középpontjában a The Brothers Nazaroff alkalmi formáció tagjai állnak. Az amerikai születésű zenészek a klezmeren keresztül keresik gyökereiket, önmagukat, zsidó identitásukat. Az öt muzsikus egyfajta fordított exodusként kel útra: hajóval utaznak nyugatról keletre, Montrealból New York, Párizs, Berlin, Budapest, Nagyvárad érintésével jutnak el Besszarábiába, Moldovába.
?A Soul Exodus öt amerikai, zsidó származású klezmer zenész története, akik egyfajta fordított exodusként útra kelnek Amerikából és a zenén keresztül keresik saját gyökereiket, identitásukat. Hajóval utaznak nyugatról keletre: ez az utazás az ő identitáskeresésük. Úgy tudnám összefoglalni, hogy a Soul Exodus egy álomszerű, zenés road movie, amelynek súlyos tartalma van: olyan identitásfilm, amely a zenén keresztül mesél, nem a hagyományos értelemben vett dokumentarista stílusban? ? fogalmazott a Kultúra.hu-nak adott interjújában Bereczki Csaba rendező.
Bereczki Csaba Fotó: Herman Ildi |
Az interjút ITT olvashatjátok.
Török Ferenc filmje 1945 augusztusának egyetlen napján játszódik, témája a második világháború utáni újrakezdés a vidéki Magyarországon. Szántó T. Gábor novellájának filmes feldolgozása a görög tragédiákat idéző, néhány óra leforgása alatt játszódó dráma. A helyszín egy felbolydult kelet-magyarországi falu, ahol ezen a napon mindenki a jegyző fiának az esküvőjére készül. Az 1945 világszerte kiemelkedő siker a fesztiválokon, több mint húsz nemzetközi díjat nyert, és számos országban mutatták be.
?Azért lehet újszerű ennek a filmnek az elbeszélési technikája, szempontrendszere, mert nemcsak az áldozatok szemszögére fókuszál, hanem azokéra is, akik a deportálások idején kollaboráltak a hatalommal, akik az áldozatok javainak megszerzésében aktívan részt vettek, sőt meg is szereztek bizonyos ingatlanokat? ? mesélte a Kultúra.hu-nak Török Ferenc, az 1945 rendezője.
A Török Ferenccel készült teljes interjút ITT olvashatjátok el.
Forrás: Kultúra.hu/MTI