Kihagyhatatlan komolyzenei koncertek a következő napokra

Program

Zenei géniuszok találkoznak három helyszínen az Orosz Zenei Fesztiválon, egy Liszt-korabeli harmónium is megszólal a zeneszerző születésnapi koncertjén, a MÁV Szimfonikus Zenekar pedig ötestés sorozatban adja elő Beethoven összes szimfóniáját Takács-Nagy Gábor vezényletével. Koncertajánló.

Takács-Nagy Gábor Fotó: Steirer Máté / MÁV Szimfonikus Zenekar
Takács-Nagy Gábor a MÁV Szimfonikus Zenekar élén. Fotó: Steirer Máté

Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg budapesti, debreceni és tihanyi helyszíneken az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével október 17. és 28. között. A sokszínű kínálatban szerepel esti koncert, családi program és kiállítás is. A fesztivál résztvevői idén abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra művésztalálkozások átívelve stílusokat, országokat és földrészeket: Brahms, Csajkovszkij, Gershwin, Grieg, Muszorgszkij, Prokofjev és Rachmaninov életművének kapcsolódási pontjai és a korszak zenei közélete egyaránt új, izgalmas megvilágításba kerül.

Budapesten október 17-én megnyitják az Amikor Prokofjev, a zeneszerző megelőzte kortársait című kiállítást Prokofjev életéről. A tárlat anyagát az Orosz Nemzeti Zenei Múzeum állította össze a fesztivál számára.

Horti Lilla szoprán énekművész és Kovács Gergely zongoraművész előadásában elevenedik meg Brahms, Grieg és Csajkovszkij szakmai barátsága az Amikor Grieg felesége Csajkovszkijnak énekelt című koncerten. A családoknak szól Eckhardt Gábor zongoraművész ismeretterjesztő előadása Muszorgszkij híres művéről, az Egy kiállítás képeiről. Az Amikor Csajkovszkij hallotta Brahmsot próbálni című koncerten egy különleges zenetörténeti eseményt elevenítenek fel, amely 1888 újévének napján történt: ekkor ismerkedett meg egymással Csajkovszkij és Brahms. Az előadáson Balogh Ádám zongorán, Devich Gergely csellón és Korossy-Khayll Csongor hegedűn működik közre. Ezeket az koncerteket a fesztivál mindhárom településén hallhatják az érdeklődők.

A fesztivál programjában idén is lesznek nagyzenekari koncertek, amelyekre Debrecenben a Kölcsey Kulturális Központban, Budapesten pedig a Zeneakadémián kerül sor. Az Amikor mindenki Párizsba utazott című hangversenyen a debreceni Kodály Filharmonikusokat Somogyi-Tóth Dániel vezényli, az előadásokon Pálfalvi Tamás trombitán, Szabó Marcell pedig zongorán közreműködik.

A fesztivál részletes programja itt olvasható.

Beethoven-utazás a MÁV Zenekarral

Ebben az évadban Takács-Nagy Gábor vezényletével ötestés hangversenysorozatban adja elő a MÁV Szimfonikus Zenekar Beethoven kilenc szimfóniáját. Az első alkalom október 18-án lesz a Zeneakadémián. Takács-Nagy Gábor hegedűművészként és kamaramuzsikusként is a zeneszerző szándékának alázatos megvalósítását tekintette fő céljának és ezt az attitűdöt folytatja karmesterként is. Tapasztalatokkal felvértezve elérkezett számára is a Beethoven-összes ideje. 2023 nyarán került forgalomba az általa vezényelt Beethoven-szimfóniák CD-je Beethoven Journey címmel a Verbier Festival Zenekarral, a Deutsche Gramophone Gesellschaft gondozásában.  Ez volt az utolsó kézzel fogható CD, amit a neves kiadó megjelentetett.

A Beethoven-sorozat első hangversenye az István király-nyitánnyal kezdődik, amelyet a szerző az 1812-ben átadott Pesti Német Színház megnyitójára komponált. A folytatásban Beethoven I. szimfóniáját hallhatja a közönség, amelyet 1800. március 2-án mutattak be Bécsben, a Császári Udvari Színházban. Zenéjében felismerhető a nagy szellemi előd, Haydn öröksége, de azok a sajátosságok is, amelyek a későbbi Beethoven-szimfóniákat egyénivé teszik. Az est második részében az 1806-ban komponált IV. szimfónia hangzik el, amelyben kevesebb a kitörni vágyó energia, több viszont az egyszerű, mindennapi emberi érzelem. Szépen látható a műben az a folyamat, amelynek során Beethoven megtalálja a maga egyéni hangját és a zenéjében rejlő előremutató vonásokat.

A hangverseny előtt pódiumbeszélgetést tartanak Takács-Nagy Gábor karmesterrel, amelyet Lendvai György, a MÁV Szimfonikus Zenekar ügyvezető igazgatója vezet.

Részletek a koncertről itt.

 Liszt 213

Az utóbbi években hagyománnyá vált, hogy Mészáros Zsolt Máté Junior Prima Díjas orgonaművész és Liszt-kutató koncerttel emlékezik meg Liszt Ferenc születésnapjáról a zeneszerző kedvenc budapesti templomában, a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templomban. Az október 19-i koncert első felében a közönség egy 1878-ban, Stuttgartban készült Schiedmayer-harmóniumot is hallhat. A Liszt-korabeli hangszeren Mészáros Zsolt Máté a zeneszerző olasz területen komponált szerzeményeit adja majd elő. A templom koncertorgonáján az ünnepi műsor részeként az Ad nos, ad salutarem undam című fantázia és fúga is elhangzik majd.

Az ünnepi hangversenyhez kapcsolódóan az altemplomban kiállítás nyílik, amely a zeneszerző és a templom kapcsolatát mutatja be a látogatóknak. A belépőjeggyel a román kori altemplom és a Contra-Aquincum római kori erőd romjai is megtekinthetők

Részletes a koncertről itt.