_d0a1723__copy__600x442.png
Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár

A Szabad a vers című verspályázatot április 11-én hirdette meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkársága a Családok éve alkalmából. A diákok feladata nem kevesebb volt, minthogy tizenkét ismert költő családhoz köthető versét írják át, majd azt az osztállyal közösen adják elő és videóra rögzítsék. A Szabad a versről már mi is írtunk korábban, beszámolónkat ITT olvashatjátok. A pályázatra rekordszámú, összesen 254 alkotás érkezett, a négytagú zsűri ? Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár, Szarvas Rita, a Móricz Zsigmond Gimnázium magyar nyelv- és irodalomtanára, Orbán János Dénes József Attila- és Magyarország Babérkoszorúja-díjas költő, író, valamint Prőhle Gergely, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója ? döntése alapján:

  • az egymillió forintos osztálykirándulás fődíját Horváth Dávid, a Pannonhalmi Bencés Gimnázium 9. osztályos tanulója kapta
  • míg az ugyancsak egymillió forinttal járó közönségdíjat Gosztola Kincső, a Soproni Széchenyi István Gimnázium 7. osztályos tanulója vehette át május 29-én Budapesten.

A díjakat Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár adta át, aki köszöntőbeszédében elmondta: ez a pályázat rávilágított arra, milyen sok ?költőpalánta van a középiskolások és a felsőtagozatos diákok között?, majd hozzátette: egészen más alkotások születtek, mint az eredeti versek, de igazán meglepő a videók minősége volt, amelyeket vágásokkal, zenei aláfestéssel és effektekkel is színesítettek a diákok. Az államtitkár kiemelte: egy hétvége alatt kellett a zsűrinek mind a 254 pályamunkát megnéznie és kiválasztania a legjobbat, de ez a mennyiség egyáltalán nem okozott gondot, hiszen minden videó külön élmény volt, és mindnek külön üzenete van. ?Minden videó önreflexió volt, tükör arról, hogy ők miként látják magukat a környezetüket? ? hívta fel a figyelmet a videók jelentőségére az államtitkár.


_d0a1885__copy__600x438.png
Szarvas Rita

Szarvas Rita, a szentendrei Móricz Zsigmond Gimnázium magyar nyelv- és irodalomtanára, a zsűri egyik tagja felhívta a figyelmet arra is: a diákok közül a legtöbben József Attila Mama című alkotását választották ki és dolgozták át, ez pedig akár fielhívás is lehet a szülők felé, hogy törődjenek többet a gyermekükkel a szabadidejükben. Elmondta: Ady Endre Őrizem a szemed és Arany János Családi kör című verse volt még a legnépszerűbb. A Móricz Zsigmond Gimnázium tanára kiemelte azt is: számára a kiválasztás igazi versélmény volt, hihetetlen hétvége.


_d0a2006__copy__600x379.png
Gosztola Kincső, a Soproni Széchenyi István Gimnázium tanulója, a közönségszavazás nyertese

A fődíj és a közönségdíj ? amelyre több ezren szavaztak ? mellett számos különdíjat is átadtak. Így külön elismerésben részesült Borbás Anna, a pécsi Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának tanulója, aki a közönségszavazás 2. helyezettjeként 50 ezer forintos, Bogos Csaba, a pécsi Apáczai Csere János Általános Iskola és Gimnázium, Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskola diákja, aki a közönségszavazás 3. helyezettjeként pedig 30 ezer forintos, szabadon felhasználható élményajándékkal gazdagodott ? mindketten Kosztolányi Dezső Most harminckét éves vagyok című versét dolgozták át.


_d0a2029__copy__600x399.png
Horváth Dávid, a Pannonhalmi Bencés Gimnázium tanulója, a pályázat nyertese

Szakmai különdíjat kapott: a Kelenvölgyi Általános Iskola tanulója, Uhri Domonkos Farkas, aki a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum különdíját és az Előretolt Helyőrség Íróakadémia kiemelt különdíját vehette át. A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) és az Előretolt Helyőrség Íróakadémia különdíját Ambrus Gergely Pál, a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium tanulója vehette át. Az Előretolt Helyőrség Íróakadémia különdíját Ecsedy Nándor Máté, a Szentendrei Ferences Gimnázium diákja kapta, aki Dukai-Nagy Boróka Hannával, az Ecsédi Richter Gedeon Általános Iskola tanulójával és Horváth Dáviddal, a Pannonhalmi Bencés Gimnázium diákjával megosztva vehette át az elismerést. A Budapesti Operettszínház különdíját Tárczy Alica a sóskúti Andreetti Károly Általános Iskola és Művészeit Iskola tanulója vehette át. A Múzeumok Éjszakája különdíját Pataki Péter, a tatabányai Bárdos László Gimnázium tanulója kapta, míg a Fővárosi Nagycirkusz különdíját Nagy Lilla Veronika, a nyírbátori Báthory István Katolikus Általános Iskola, Gimnázium és Szakgimnázium tanulója vehette át. A nyerteseknek gratulálunk!

A pályamunkákat ITT tekinthetitek meg.

Kultúra.hu

Fotó: Csákvári Zsigmond