A király, a fogorvos és a kandúr - FILIP FLORIAN: A KIRÁLY NAPJAI

Egyéb

Az 1968-ban született Filip Florian román író az első, Kisujjak című regényével berobbant a romániai irodalmi életbe. A magyarul tavaly megjelent könyv nálunk is komoly kritikai visszhangot keltett azok után, hogy Florian bemutatkozott a 2008-as Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon. Most, egy évvel később, amikor Románia volt az idei könyvfesztivál díszvendége, ismét találkozhattunk Floriannal a második regénye, A király napjai bemutatóján.

 
Az április végi könyvfesztiválra megjelent számos román újdonságból jól érzékelhető, mennyire sokszínű és izgalmas a kortárs román próza. Ebből a sokszínűségből is kitűnik Filip Florian, aki a sűrű történelmi témát is képes magával ragadó mesélőkedvvel, elbűvölő derűvel, finom részletekkel megrajzolt figurákon keresztül ábrázolni.
 
A történet az 1866 és 1881 közötti Romániába vezet el minket: Németországból hívják meg a román trónra Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig von Hohenzollern-Sigmaringen herceget, aki közel 27 évesen "a berlini dragonyos regiment hadnagya", s a lyukas fogát gyógyító ifjú orvosnak azonnal fölteszi a kérdést: vele tartana-e örökre Bukarestbe? Az ilyen invitálás ugyan szokatlan a legelső találkozáskor, de a fogorvos, Joseph Strauss később mégis útra kel. Siegfried nevű kandúrjával érkezik az ismeretlen országba, amely 1881-ben királyság lesz, az immáron I. Károly néven trónra lépő királlyal.   
 
A fiatal uralkodó történetét az általa Bukarestbe hívott német fogorvos szemszögéből látjuk, ő, Joseph Strauss gyökeret ereszt a számára furcsa országban, családot alapít - ahogy I. Károly is. Kettőjük párhuzamos, egyre több titokba beavató történetébe harmadikként fonódik az érzékeny, naplót író (!) kandúr érzelmi élete. Így, miközben kirajzolódik a balkániból modern állammá alakuló ország pár éve, a lebilincselő történetmesélés előterében mesterien szőtt személyes történetek, két fiatal férfi - és a kandúr! - személyes boldogsága és boldogulása bontakozik ki.
 
Florian új regénye olyan, mint egy hömpölygő nagyregény, amelyet az ember egy idő után beosztóbban kezd olvasni, hogy legalább egy estével tovább tartson az élmény. Ez Karácsonyi Zsolt remek fordításának is köszönhető, no meg a Magvető kiadónak, az ugyanis ritka öröm, hogy már a debütáló regénytől folyamatosan ismerkedhetünk egy fiatal íróval. Olyan szerzővel, aki varázsosan tudja szövögetni a szálakat. A második kötet alapján már egyértelműen állítható: bizony, nem a véletlen műve volt az első regény sikere.  
 
Filip Florian: A király napjai, Magvető Könyvkiadó, Budapest, 2009. Fordította: Karácsonyi Zsolt. 246 oldal, 2490 forint