Fellépsz a Szirtes Quintettel az őszi Kerekdomb Fesztiválon. Mit hallhat majd tőletek a közönség?

A saját darabjainkat adjuk elő a vonós Quintetünkkel, amely klasszikus felállású, hiszen két brácsás, két hegedűs és egy csellós játszik benne. A koncert akusztikus lesz, én ezt szeretem a legjobban, mert csak a zenészek vannak jelen a kezükkel és a szívükkel, és természetesen a befogadók, akik nélkül mit is érnénk. Semmit. Ezért is lett Silentio a címe, mert csendre int. Nem lesz hangosítás, semmi, ami az emberi tevékenységet felerősíti, mint a hangfal, a mikrofon vagy az erősítő. Így természetes valójában hallhatjuk a hangszereket. Nagyon emberközeli élmény, nemcsak a közönségnek, hanem nekünk, előadóknak is, erre pedig a fesztiválokon ritkán van lehetőség. Itt a csöndet hallgathatjuk, és ha valóban ott van velünk, az hatalmas öröm.

A műsorban elsősorban saját darabok lesznek, a versmegzenésítéseim és néhány kortárs átirat vonós quintetre. Olyan kísérleti zenei világot hoztam létre, amely mindent ötvöz, amit én szeretek és amiben nevelkedtem: elsősorban klasszikus zenét, amely kicsit etnósabb, jazzesebb, folkosabb, és átszövi az improvizáció. Minden van benne, ami a szívemből fakad. Fantasztikus, amikor nem alkalmazott zenét írok felkérésre, hanem olyat, amely őszintén, minden elvárás nélkül érkezik a szívemből. Ez a koncert ilyen művekből áll!

 

A műsorban magyar költőóriások megzenésített versei is szerepelnek. Kik vannak köztük?

Ez a műsor már egy éve életre kelt, azóta pedig folyamatosan csak bővül és bővül. Van köztük verse Radnóti Miklósnak, József Attilának, Szép Ernőnek és Szabó T. Annának is. A lényeg, hogy azok a magyar költők szólalnak meg a zene által, akiken mi nevelkedtünk. Nekik köszönhetjük az anyanyelvünket, az ő műveik által lettünk érző emberek. Emellett Sztevanovity Dusán és Presser Gábor közös szerzeménye is felcsendül majd. Nekem ők a magyar könnyűzenei életből a példaképeim, mestereim, és átírtam a vonós quintetünkre a Mama című számukat, csak legyen bennem annyi erő, hogy meg tudjam osztani a közönséggel, és ne sírjam el magam.

Mesélj a Szirtes Quintetről. Mikor alakult? Hogyan találtatok egymásra?

Az első találkozás úgy jött létre, hogy meghívott Nagy János jazz-zongorista a zenekarába, a Free Style Chamber Orchestrába hegedülni. Rengeteget tanultam a produkciójukból, és ott voltak azok a vonósok is ? Kertész Endre, Csonka Gábor, Haraszti Krisztina ?, akiket később én hívtam el a saját Quintetembe. Majd Kovács Kriszta kért fel, hogy Lao Ce Tao te King című művéből zenésítsek meg 12 verset, és ezt már a vonós Quintetre írtam, és hívtam a barátaimat: Kertész Endrét, Csonka Gábort, Haraszti Krisztinát és Hegyaljai-Boros Zoltánt is a produkcióba. Együtt mutattuk be a művet a Művészetek Palotájában, és onnantól kezdve vágytam arra, hogy legyen folytatás. A további fellépésekhez azonban kellett egy műsor. Ekkor kért fel a Nemzeti Színház és a Francia Intézet, hogy készítsek a francia kortárs költők verseiből egy zenés estet a Nemzeti színészeivel. Így jó pár verset megzenésítettem, melyeket a Nemzeti Színház színészeivel játszottunk el. Ez már megalapozta a Quintetünk saját műsorát, a szakmai kihívások pedig összekovácsoltak minket. A repertoár azóta is bővül, igyekszem olyan darabokat írni, amelyek kifejezetten nekünk állnak jól.

 

Korábban is felléptél már a Kerekdomb Fesztiválon?

Még nem léptem fel a fesztiválon. Tavaly volt róla szó, ám akkor közbejött egy saját koncert. Most azonban már nagyon várom az alkalmat, mert rengeteg jót hallottam a fesztiválról. Ráadásul a Művészetek Völgye szellemében kelt életre a Kerekdomb is, a Művészetek Völgyében fellépni pedig a legtöbb művésznek nagyon nagy megtiszteltetés. Emellett éppen idén Kapolcson volt életem legszebb koncertje is. Hihetetlen élményt adott! A záróesten játszottunk a Quintettel, és előadtuk az utolsó dalt, melyet egy perc néma csönddel jutalmazott a közönség. A domb tetején ültünk a Mókuskertben, és a távolból áthallatszott hozzánk a többi koncert zenéje. Közöttünk pedig ott volt a csend. Ez fantasztikus ajándék, mert bár a kiabálást, a tapsot lehet hazudni, a könnyeket nem. Az a legnagyobb megtiszteltetés, ha a zenéddel eléred, hogy együtt vagy a közönséggel, csendben, és közben legördül egy könnycsepp. Bevallom, akkor már én is sírtam. Mert az az egy perc néma csönd olyan fényesség volt, olyan éltető erő, melyet szeretnék ismét átélni. Ha elég szépen és őszintén játszunk, akkor ismét megtörténhet. Ezért várom a Kerekdomb Fesztivált.

 

Műsor:

Silentio

A koncert csendre hív, belső csendre. Együttfigyelésre, egymásra, de leginkább magunkra! Legbelülre. A zeneművek nem akarnak hivalkodni vagy felkavarni vagy forrongatni, csak hangról hangra megérkezni magunkhoz, magunkba. Aztán ott, ha fáj, akkor vigaszra lelhetünk, vagy ha valamit szégyellünk, akkor újjászülethetünk a muzsika által tisztán, szelíden. Mert ennek a koncertnek ez a küldetése. A hit! Nem lehet egyetlen hangot sem életre kelteni, ha nincsen bennünk hit. A darabok is ? vagy a versek, melyek énekre keltek ? ezt bizonyítják. A műsorban észt kortárs zeneszerzők művein túl magyar költőóriások megzenésített versei szerepelnek. A klasszikus zene és a világzene fúziójából, melyet átszőnek improvizációk. A hangszerelés és a darabok komponálása Szirtes Edina hegedűművész munkája.

Fellépők:

Szirtes Edina Mókus, Csonka Gábor ? hegedűművész, Haraszti Krisztina ? brácsaművész, Hegyaljai-Boros Zoltán ? brácsaművész|Kertész Endre ? gordonkaművész

 

Az őszi Kerekdomb Fesztivált szeptember 8. és 10. között rendezik meg. A programok elérhetőek ITT!

 

Szirtes Edina Mókussal alig néhány hónapja készítettünk interjút, melyben arról mesélt, mit jelentenek számára a mesék, hogyan születnek a művei, és mennyire fontos számára a fellépéseken a közönség jelenléte és részvétele. Akkor így nyilatkozott: ?a közönség, ha csöndben van és nyitott szívvel hallgat, akkor részese az előadásnak, ugyanúgy, mint a hegedűs, a brácsás. Mert míg mi játszunk, ők befogadnak, és egyik sem több vagy kevesebb a másiknál. Ezért úgy várom a közönséget a koncertjeimre, mint a zenésztársaimat. Nagyon kíváncsi vagyok rájuk. Én őket szeretném megtapsolni.? A teljes korábbi interjú ITT olvasható!

Wéber Anikó

Fotó: szirtesedinamokus.com