Kortárs és hagyományos programrobbanás a „kálvinista Rómában”

Program

Hajdú-Bihar vármegye székhelye és a kálvinizmus magyarországi központja, Debrecen, a cívisváros lesz az uniós soros elnökség kapcsán indított kulturális programsorozat következő állomása. November 22. és 23. között az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat a Debreceni Őszi Fesztiválhoz kapcsolódva interaktív előadásokkal, tárlatokkal és művészeti produkciókkal készül. A program Csokonai Vitéz Mihály, Szabó Magda, Térey János városának szellemiségére és kulturális örökségére támaszkodik.

Aerial photo of Reformed Great Church in Debrecen city, Hungary
Fotó: Csák István / Shutterstock

Magyarország első nemzeti parkjának, a világörökség részeként ismert Hortobágyi Nemzeti Parknak is otthona a kulturális, szellemi és művészeti hagyományokban egyaránt gazdag Hajdú-Bihar vármegye, ahol számos kulturális értéket képviselő mesterség, kézműveshagyomány virágzik. A hajdúböszörményi mesterek szíjgyártó és mézeskalácsos tradíciója, Nádudvaron pedig a fazekasság és az ősi fekete kerámia készítése köti össze múltunkat a jelennel a kulturális kontinuitás szellemében. A gasztronómia terén pedig olyan hungarikumok is a térséghez kapcsolhatóak, mint például a hortobágyi palacsinta és az orjaleves.

A Debreceni Egyetem jelentős szerepet vállal az ország tudományos életében, emellett a város fontos szellemi központ, a magyar irodalom, a képzőművészeti és színházi szcéna találkozási pontja is. Az Ady Endre Gimnázium és a Csokonai Nemzeti Színház a művészi oktatás és a hazai színjátszás egyik központjaként ismert. Kulturális emlékezetünk része, hogy többször fellépett a városban az első magyar operaénekesnő, Déryné Széppataki Róza, irodalmi szempontból pedig ugyanebben a században indult Krúdy Gyula, Tóth Árpád és Ady Endre újságírói és írói pályafutása is. A történelmi belvárosban áll a város egyik ikonikus épülete, a képzőművészeti kiállításoknak, kortársi irodalmi esteknek és múzeumpedagógiai foglalkozásoknak teret adó Modem.

Az államalapítás ünnepe alkalmából évente megrendezett Debreceni Virágkarnevál színes és atmoszferikus hangulatát idézi a Debreceni Őszi Fesztivál. Idén ennek keretében a látogatók az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat átfogó kulturális programjait kísérhetik figyelemmel.

Kiállítás

A Magyar menyasszony című kiállítás interaktív installációi egy kubusba sűrítve mutatkoznak be a Magyar menyasszony interaktív kiállítási pavilonon a Déri Múzeum Kupolájában. A november 15. és 24. között megtekinthető interaktív térhez kapcsolódóan november 23-án 11 órakor Magyari Márta etnográfus, muzeológus Cívis menyasszonyok változó időben című előadásán és az utána következő beszélgetésen is részt vehetnek a látogatók a díszteremben. 

Zászlómegálló címen interaktív, ismeretterjesztő tárlat várja a zászlóhasználat története, a típusok és fajták, illetve az Európai Unió lobogói iránt érdeklődőket a Csokonai Nemzeti Színház Csokonai Fórum részlegében, november 19. és 28 között, napközben.

Burger Barna fotóművész
Burger Barna fotóművész

A Modem belső kertjében november 20. és 26. között az (uniós) európai városok kapcsán Burger Barna A titok ígérete – Meg nem írt képeslapok című kiadatlan kötetéből összeállított fotóválogatás tekinthető meg, amelyen a magyar fotográfus vizuális reflexióiból kaphatnak ízelítőt az érdeklődők. Ehhez kapcsolódóan ugyanitt november 22-én este a tárlatról Mélyi József művészettörténész és Kukorelly Endre író beszélgetnek, Szirák Péter irodalomtörténész moderálásával.

November 22-én és 23-án ezúttal a Baltazár Dezső téren vár kicsiket és nagyokat a Múzeumok standja, ahol a múzeumboltokban fellelhető ajándéktárgyak közül válogathatnak a látogatók. A Déri Múzeumnak köszönhetően olyan kreatívipari termékek is lesznek a standon, mint a Cívisek világa című képpel illusztrált vászontáska vagy a Munkácsy-trilógiát ábrázoló hűtőmágnes.

Ugyanekkor a Kölcsey Központban a Magyar Nemzeti Levéltár szervezésében megismerhetők a vármegye történetében fontos szerepet játszó dokumentumok a Magyarul Európában című, húsz installációból álló tárlaton.

Gasztronómia

November 23-án napközben a Baltazár Dezső téren várja a magyar konyha kedvelőit a Gasztrobusz, ahol hungarikumnak számító fogásokból is kóstolót kaphatnak az ínyencek.

„Közelebbről”

November 22-én két időpontban, délelőtt és délután családi kézműves foglalkozások kezdődnek a Déri Múzeum dísztermében. Ezeken olyan népi kézművestechnikákat próbálhatnak ki a résztvevők, melyek Debrecenhez, illetve a vármegye különböző néprajzi tájegységeihez szorosan kapcsolódó mesterségekhez kötődnek.

A gyerekek játékos formában ismerkedhetnek meg nemzeti értékeinkkel és a vármegye különlegességeivel november 23-án napközben, a Kölcsey Központban található Hungarikum játéktéren.

A Déri Múzeum Kutató részlegében vár minden történetkedvelőt Uhrin Ancsa mesemondó, aki november 22-én délelőtt és délután is két-két időpontban kalandos, bölcs, mulatságos vagy éppen elgondolkodtató népmeséket oszt meg a hallgatósággal.

Molnár József: Dezső vitéz önfeláldozása Károly Róbertért (1855) című feestménye. Reprodukció:  Magyar Nemzeti Galéria
Molnár József Dezső vitéz önfeláldozása Károly Róbertért (1855) című festménye. Reprodukció: Magyar Nemzeti Galéria

A Modem Multimédia termében november 23-án késő délután a Királyok, hősök, csaták című művészettörténeti előadáson kerülhet közelebb a közönség a közös európai és a magyar történelem sorsfordító állomásaihoz a magyar történeti festészet műremekeinek segítségével. Délelőtt a Modem földszintjén a fantáziadúsabb érdeklődők történelmi pop-up képeslapot készíthetnek az előadás témájával kapcsolatban.

A Petőfi Kulturális Ügynökség szervezésében megvalósuló Sanctum sorozat következő részének középpontjában a debreceni születésű, a közelmúltban elhunyt Térey János költő, író áll majd. November 23-án délután a Tallér Edina író vezetésével megvalósuló összművészeti program első részében a Kaddis Térey Jánosért zenei előadás mutatkozik be, Prieger Zsolt zenész és Magyar Bori énekes közreműködésével. A Déri Múzeum dísztermében előadott zenés-irodalmi mű Térey János költői hangját és üzenetét vonja meglepő, mégis szakrális kompozíciós mezőbe. Emellett az est vendége lesz Szirák Péter irodalomtörténész, szerkesztő is.

Művészet

A Feledi János – Feledi Project: Liliom című előadása
A Feledi János – Feledi Project Liliom című előadása

Feledi János és a Feledi Project ezúttal Molnár Ferenc egyik ikonikus művét, a LILIOM-ot mutatja be a közönségnek november 22-én este a Csokonai Teátrum nagyszínpadán. A megható és drámaian emberi előadás olyan kérdésekre keresi a választ a tánc nyelvén, mint hogy a saját gyarlóságaink rabjai leszünk-e örökre, vagy megváltozhatunk. Vajon elkerülhető-e a végzetünk, vagy nincs értelme küzdeni ellene? A rendezés után a közönség a Tánc-tér programsorozat részeként tekintheti meg a Karöltve című közös tánckoreográfiát a Modern Tánc-Játék Stúdió Alapítvány növendékeinek előadásában. A produkciót a magyar táncszakma kiemelkedő alkotói hozták létre.

Másnap, november 23-án kora délután a Kölcsey Központban ismerkedhetnek meg közelebbről az érdeklődők a cirkuszi varázslattal és a cirkuszművészet eszközeivel is A csoda a Te kezedben van! – interaktív cirkuszi produkció által.

Este a filmrajongók Herendi Gábor rendezését, a Kincsem-et nézhetik meg az Apolló Moziban – utána közönségtalálkozóra is van lehetőség a rendezővel –, a színház szerelmesei pedig 19.00-tól  Petőfi Sándor A helység kalapácsa  című komikus eposzának színpadi adaptációját láthatják a Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház előadásában. A Vidnyánszky Attila rendezésében készült előadás egyszerre tisztelgés Petőfi műve előtt és szimbolikus betekintés a beregszászi társulat életébe, ahol a színház mint életmentő közeg egyúttal az összetartozás szimbóluma is.

A Déri Múzeum dísztermében november 24-én délután Sebő Ferenc Kossuth-díjas zeneszerző alkotótársaival együtt várja a közönséget. A Száll a világ lepke-szárnyon című előadáson a Kárpát-medencében ránk maradt népzenei hagyományon keresztül több magyar költő megzenésített versével ismerkedhetnek meg a nézők.

Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat november 29. – december 1. között Veszprémbe látogat. Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jön létre.