(MTI) - Takács Ildikó Katalin intézetigazgató elmondta, hogy alapítása után három évvel most először jöttek össze az Európai Bizottság brit képviseletének anyagi támogatásával a Londonban működő 12 külföldi kulturális intézet vezetői és 11 nagykövetség kulturális attaséi, valamint a londoni kulturális élet szereplői. Szerdán és csütörtökön négy helyszínen: a magyar intézetben és a nagykövetségen, a British Councilban és a román intézetben megtartott tanácskozáson, mindenütt legalább 100-an voltak kíváncsiak a kultúra szerepéről folytatott párbeszédre.
"Sikeres és értékes tanácskozás volt..., ugyanis mindenki számára világossá vált a kulturális diplomácia fontos szerepe a kapcsolatépítésben" - mondta. Idézte John Holdent, a City University professzorát, aki szerint a kultúrának kell keretet adnia a politikának, egyre fontosabb lesz a kulturális diplomácia, mert ezen keresztül lehet jobban kezelni a konfliktusokat, a kis országok szerepe közvetítőként pedig nőni fog.
Sir Bob Scott, az Európa Kulturális Főváros projekt elnöke Pécsről pozitívan beszélt, de arra figyelmeztetett, hogy a kulturális főváros címből keletkező hozadékot ápolni kell, hogy azután is beszéljenek róla, ha már lefutott az éves program. Idézte az igazgatónő Simon Anholt független kutató, szakíró és konzultáns szavait is, miszerint egy-egy ország jó hírét nem lehet kitalálni, nem lehet fölépíteni, hanem ki kell érdemelni, és ez hosszabb folyamat.
Horia Roman Patapievici író, a Román Kulturális Intézetek igazgatója, az EUNIC elnöke a tanácskozáson arra figyelmeztetett, hogy ne az állam határozza meg a kultúrát, hanem az emberek kreativitása. Az Európai Unió erőssége sokszínűségében rejlik és ezt megtartva kell alkotó módon megőrizni jó partnerekkel.
Ladislav Pflimpfl, aki 7 éve vezeti a londoni Cseh Intézetet, arról beszélt, hogy takarékosságból egy helyre szervezik a gazdasági, kereskedelmi, a turisztikai és a kulturális képviseletet és közös adminisztráció intézi majd az ügyeket a leendő Cseh Házban. Arra is fölhívta a figyelmet, hogy a kulturális intézetek egymás konkurenciái is. Erre Peter Mikl, az Osztrák Kulturális Fórum igazgatója azt mondta, hogy a kulturális fúzió az egyik prioritásuk, vagyis akár többen is közös programokat szerveznek a befogadó ország művészeivel.
A holland nagykövetség diplomatája, Jan van Weijen beszámolt újdonságnak számító tevékenységükről, vagyis úgynevezett POP-up (ugorj be hozzánk!) helyeket, kis tereket, boltokat bérelnek egy-egy műsoruk bemutatásához, s ez igen sikeresnek bizonyul az angolok körében - foglalta össze Takács Ildikó Katalin a londoni EUNIC tanácskozást.