NEFMI: akár még idén felszabadítható a zárolt összeg

Kultpol


gseven_frenakpal_mupa_bytsd-011.jpg
Frenák Pál Társulat: Seven (VI-os kategória)

(MTI) - Mint elmondta, Réthelyi Miklós miniszter elfogadta az Előadóművészeti Tanács javaslatait az előadóművészeti törvényben VI-os kategóriába sorolt független színházak, tánctársulatok és a II. kategóriába tartozó zenekarok támogatásáról. A költségvetési egyensúly helyreállítását célzó kormányhatározatok alapján azonban azt az egyedi döntést hozta, hogy a javasolt összegek 34 százalékát zárolja, és idén a pénz 66 százalékának folyósításáról gondoskodik.

   
Hogy ki és mennyit kap, az - a törvényi előírásokra figyelemmel - a lehető leghamarabb nyilvánosságra kerül - mutatott rá a kultúráért felelős helyettes államtitkár, hozzátéve, hogy a zárolás egységes lesz, differenciálásról a miniszter nem határozott.
   
Arra a - Magács László, a Befogadó Színházak Társulásának elnöke által megfogalmazott - felvetésre, miszerint a társulatok körül kialakult helyzet kezelhető volna, ha rövid időn belül megkapnák a 66 százalékot és jövő év elején a most zárolt 34-et, Kálnoki-Gyöngyössy Márton úgy reagált: mivel zárolásról (és nem elvonásról) van szó, akár még ebben az évben fölszabadítható a 34 százalék. De erre - fűzte hozzá - pillanatnyilag semmiféle garanciát nem lát.
   
A helyettes államtitkár elmondta, hogy a támogatások kifizetése az államháztartási törvény rendelkezéseinek megfelelően a Nemzeti Kulturális Alap igazgatóságán keresztül fog történni. Annak kapcsán, hogy szakmai körökben felmerült az igény a kifizetések ütemezéséről szóló egyeztetésre, Kálnoki-Gyöngyössy Márton utalt arra: úgy gondolja, ennek - a törvényi kereteken belül - nincs akadálya, de konkrét választ egyelőre nem tud adni.
   
Szakmai körökben többen tartanak attól, hogy a zárolásról szóló döntés egyfajta koncepciót tükröz, ami az előadóművészeti törvény módosításakor láthatóvá is válik, azaz, hogy a független társulatok háttérbe szorítását tervezi a tárca. Ennek kapcsán a helyettes államtitkár annyit mondott: az előadóművészeti törvény módosítása ősszel lesz napirenden, csak akkor válaszolhat a felvetésekre, találgatásokba pedig nem kíván bocsátkozni.
   
Annyi bizonyos, hogy nagyon sok módosítási javaslat fogalmazódott meg, de ezeket rendszerbe kell foglalni, úgy lehet dönteni valamilyen egységes módosításról - mutatott rá Kálnoki-Gyöngyössy Márton, hangsúlyozva: nem szeretnék, hogy "hegesztgetések", eseti módosítások legyenek.
   
Az előadóművészeti törvény megalkotását hosszú és széleskörű, így időigényes vita előzte meg. Arra a kérdésre, hogy lesz-e ilyen a módosítás előtt is, Kálnoki-Gyöngyössy Márton úgy válaszolt: Szőcs Géza államtitkár arra fog törekedni, hogy a lehető legszélesebb körű egyeztetéseket lefolytassa.