A nemzet színészeit fogadta az államfő

Kultpol


schmittpal_psotairen_bodrogigyula_avar_dkoko20110119003.jpg
Schmitt Pál köztársasági elnök fogadja a Nemzet Színészeit a Sándor-palotában. Balról: Psota Irén, Bodrogi Gyula és Avar István.
 
(MTI) - Az államfő közölte: díjat szeretne alapítani a magyar nyelv ápolásáért, a díjak odaítéléséhez azonban zsűrire van szüksége. "Nem találnék jobb tanácsadókat, mint önöket" - fordult a nemzet színészeihez. Schmitt Pál a dolgozószobájában tartott találkozón felidézte: elnöki vállalásai között szerepel a magyar nyelv védelme. A köztársasági elnök úgy fogalmazott: a gyerekek manapság nem tudnak helyesen írni, olvasni, kezükből "kikopott a könyv", hiányzik a szépen artikulált beszéd.
    
Felhívta a figyelmet arra: meg kell tanítani a gyerekeket szépen, választékosan beszélni, és ehhez követendő példák kellenek. Az államfő ehhez is a nemzet színészeinek segítségét kérte. Schmitt Pál örömmel jegyezte meg azonban azt, hogy egyre többen járnak színházba. Felelevenítette, hogy a "demokrácia előtti rendszerben" intézményes volt a színházlátogatás, és évente körülbelül ötmillió jegyet adtak el. 
    
Az államfő köszöntője után a meghívottak Chopin- és Liszt-műveket hallgattak Hegedűs Endre zongoraművész tolmácsolásában.
    
A Nemzet Színésze vagy a Nemzet Színésznője címet a nemzeti színjátszás élő művészei közül azok kaphatják meg, akik a magyar nyelv ápolása, a nemzeti irodalom tolmácsolása, a magyar színművészet, a nemzeti színjátszás fejlesztése, népszerűsítése során kimagasló érdemeket szereztek. A címet első ízben 2000. augusztus 22-én adták át.
    
A címet, mely a halálig szól, egyszerre legfeljebb tizenketten viselhetik, és életük végéig havonta 500 ezer forint juttatásban részesülnek. Ha a cím viselője elhalálozik, a megüresedett helyre a cím többi birtokosa egyhangú szavazással tehet javaslatot.
    
A cím jelenlegi birtokosai: Avar István (2001-től), Berek Kati (2000-től), Bodrogi Gyula (2007-től), Garas Dezső (2000-től), Haumann Péter (2010-től), Király Levente (2006-tól), Komlós Juci (2002-től), Máthé Erzsi (2000-től), Psota Irén (2000-től), Szabó Gyula (2006-tól), Tordy Géza (2008-tól), valamint Törőcsik Mari (2000-től).
    
A Sándor-palotai eseményen Komlós Juci és Szabó Gyula nem vett részt.