Románia kulturális hozománya

Kultpol

(MTI/APA) - Az európai kultúra számos nagy egyénisége származik Romániából. A leghíresebb talán Paul Antschel, vagy románosan Ancel, azaz Paul Celan lírikus, aki az akkor Romániához, ma Ukrajnához tartozó bukovinai Csernyivciben született 1920-ban egy németül beszélő zsidó családba, és költészetére nagy hatással volt szülőhazája, annak ellenére, hogy 1948-tól Franciaországban élt és németül írt.
Ugyancsak messze földön híres Eugene Ionesco, a francia nyelven alkotó drámaszerző, vagy barátja, a második világháború előtt ugyancsak Franciaországban letelepedett és franciául író filozófus és író Emil Cioran, vagy éppen Ioan Holender, a Bécsi Opera temesvári születésű igazgatója.
Románia saját béke-Nobeldíjassal is büszkélkedhet Elie Wiesel Máramaroszigeten született író és politikai aktivista személyében, aki 1986-ban kapta a díjat és hozzá fűződik a holocaust kifejezés elterjesztése a második világháborúban a nácik által elkövetett népirtásokra vonatkozó értelemben. Orvosi Nobel-díjat is kapott már román származású tudós, jelesül a Wieselhez hasonlóan az Egyesült Államokban élő George Emil Palade.
A következő hónapokban több száz európai rangú kulturális eseményt rendeznek Nagyszebenben, amely Luxemburggal együtt nyerte el 2007-re az Európa Kulturális fővárosa címet. A helyszínválasztásnak is nagy jelentősége van, hiszen Nagyszeben (románul Sibiu, németül Hermannstadt) évszázadokon át európai multikulturális fészek volt, szászok, magyarok, románok és sok más nemzetiség közös lakhelye, az erdélyi reformáció egyik központja, csodálatos műemlék-belvárosa pedig a csatlakozás alkalmából teljesen újjáépült.
A rendezvénysorozaton szinte az összes művészeti ág jeles európai képviselői megjelennek. Az irodalmárok közül például egymásnak adják a kilincset a kiválóságok: Esterházy Péter, Kertész Imre, vagy a francia Michel Houellebecq is elmegy idén Nagyszebenbe.
Parázs vitákra is lehet számítani, hiszen a volt Jugoszlávia területén kirobbant háborúk kapcsán Szerbia melletti hangos kiállásával sok vitát keltő Peter Handke osztrák író is fellép, és az Egy kritikus halála című regénye miatt az antiszemitizmus vádjával illetett német szerző, Martin Walser is a meghívottak között van.
A Nagyszebenbe látogatók igazi közös európai-román alkotásokban is gyönyörködhetnek, így például Franz Koglmann bécsi trombitaművész és zenekara előad egy darabot, amelynek zenéjét Haydn 27-dik, úgynevezett nagyszebeni szimfóniája (Hermannstädter Symphonie), szövegét pedig Cioran munkássága ihlette.
Románia a nemzetközi filmgyártás vérkeringésébe is bekapcsolódik - erősítve az Unió filmgyártásának versenyképességét -, és nemcsak mint olcsó forgatási helyszín: az Oscar-díjas Francis Ford Coppola tavaly fejezte be Youth Without Youth (Fiatalság ifjúság nélkül) című filmjének forgatását az országban, amely Mircea Eliade román vallásfilozófus esszéje alapján készült.