Lemúriai folk és rocktörténelem váltja egymást a Szentendrei Régi Művésztelepen

Program

Egy izgalmas kortárs kiállítás megnyitójával és egy (beat)korszakos fotótárlat finisszázsával zárul az augusztus a Szentendrei Régi Művésztelepen. Az iskolakezdés előtti hónap két utolsó napján beat- és rocktörténelem, képregény, képzőművészet és rengeteg zene várja az érdeklődőket műtermekben és az udvaron.

Fotó: Győri Design Campus
Fotó: Győri Design Campus

Augusztus 30-án tárlatvezetéssel és koncerttel nyílik meg a Győri Design Campus - Ütem! című kiállítása  a Szentendrei Régi Művésztelepen.  A Krizbai Gergely – Krizbo Barcsay-díjas grafikus és képzőművész művészeti vezetése alatt zajló kortárs művészeti projekt, illetve a hétnapos nyári alkotótábort záró kiállítás izgalmas megoldásokkal reflektál a beat tematikára. A tárlaton Alpár Boróka, Krizbai Gergely – Krizbo, Losonczi Szilvia, Molnár Izabella, Németh Sára, Tóth Antónia Laura és Török Norbert munkái láthatóak.

Krizbai Gergely alapvetően szeret projektekben gondolkodni. Mint a Kultúra.hu-nak adott  interjújában elmondta: „Szerintem egy kiállítás nem csak arról szól, hogy kirakom a képeket. Emellett meg kell szervezni a megnyitót és a finisszázst, meg kell csinálni a meghívót és a plakátot. Nagyon fontos irányítani a kommunikációt, azaz meg kell oldani, hogy készüljön az egészről videóanyag, ami aztán felkerül a különböző online felületekre. Így egy jóval tágabb közönség számára is elérhetővé tehető a kiállítás. Van tehát egy komplex alkalmazott grafikai és alkalmazott művészeti háttere ezeknek a művészeti eseményeknek.”

A tárlatvezetést Krizbai Domokos koncertje követi. Az egyórás zenei program szerves folytatása vagy kiegészítése a képzőművészeti projektnek. A művészi definició szerint mindez műfajilag

„lemúriai folk, kísérleti loopozda, mélytengeri kalandok, zajzene, álmaidból ismerős dallamok – egy talán sose létező kultúra muzsikája lesz.”

Gitárra komponált és improvizált történetek hangzanak fel, amelyeket kísérletinek, a jazz, az ambient és a világzene fúziójának hívhatunk. A hangsorokban meghatározó szerepe van az ismétlődésnek, de a loopok szigorú monotonitását improvizáció töri meg.

Másnap, augusztus 31-én kerül sor a Nyárzáró Összművészeti Napra, benne a Beat! kiállítás finisszázsával. A kiállításon Kőbányai János legendás, a beat- és a csöves korszakot bemutató fotói láthatóak. A tárlatról megjelent cikkünk idézi Kőbányai Jánost, aki szerint a magyar beatkorszak nagyjából egybeesik a Kádár-korszakkal.

Fotó: Bach Máté
Fotó: Bach Máté

Aznap a műtermekben és a kertben kortárs pop-up kiállítás várja az érdeklődőket, a kertben teregetős kiállítás és fotófal is lesz, beöltözési lehetőséggel.

Kicsiknek és nagyoknak is érdekes lehet a beat tematikához kapcsolódó matricakészítő workshop a Szárnyas Doboz közreműködésével. Izgalmas programot ígér a Magyar Rocktörténet – ’60 ’70 képregény-kitelepülés és -vásár is. Este héttől a korszak ikonikus szereplői, Wahorn András, Menyhárt Jenő és Cserkuty Dávid beszélgetnek mindarról, amit érdekesnek, fontosnak vagy viccesnek találnak a művészettel és zenével zsúfolt közelmúltra vonatkozó emlékeik közül.

Arról például, hogy miért alapított zenekart néhány nem igazán támogatott szentendrei művész, Wahorn András a Kultúra.hu-nak is mesélt: „Nem döntöttük el, hogy mi leszünk a legjobb zenekar a világon, csak így alakult. Csak szerettük ezt csinálni, jólesett. Nekem mindig is az volt a művészeti hitvallásom, hogy nem kell tanulni semmit, hiszen már eleve minden tudás birtokában vagyunk. Azt úgy kell előadni, hogy maximálisan hiszel benne, és akkor jó lesz. Én ezzel az elképzeléssel érkeztem és barátkoztam össze Szentendrén az ottani művészekkel, közösen megalapítottuk a Vajda Lajos Stúdiót. Először persze nem mindenki hitt ebben, de végül is jól éreztük magunkat, mivel nem kellett senkinek sem megfelelni.”

A beszélgetés után majordorci akusztik koncert következik. Az ethnopop Pandóra Projekt (itt interjúztunk velük) formációból ismerhető majordorci az elmúlt fél évben kezdte dalszerzőként bontogatni szárnyait. Saját hangjának felfedezését új irányzatokkal színesítve, legfőbb céljának tűzte ki egy inspiráló mesevilág felépítését. Ebben az akusztikus felállásban testvérével, Major Gáborral zenél, akivel több közös zenei projektből dolgozták át dalaikat és ismert magyar slágereket. A Beat! kiállítást és az iskolai szünidő utolsó napjait egy éjszakába nyúló Szárnyasdoboz DJ set buli és tánc búcsúztatja el.

Részletes program itt.

A rendezvényt a Petőfi Kulturális Ügynökség támogatja.