Budapest ostromára emlékeznek a Magyar Építészeti Múzeumban

Program

A II. világháború fővárosunk történetének egyik legsötétebb időszaka. A Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ Budapest ostromának nyolcvanadik évfordulójára a háborús károkat bemutató kiállítással emlékezik.

Olvasó nő háttérben a felrobbantott Lánchíddal. Fotó: Szöllősy Kálmán
Olvasó nő háttérben a felrobbantott Lánchíddal. Fotó: Szöllősy Kálmán

Az 1944. december 25-től 1945. február 13-ig tartó ostrom során Budapest hadszíntérré vált. Nemcsak a várost védő katonák, hanem a lakosság is elszenvedte a bombázások és az utcákra kiterjedt harcok következményeit. A támadások az épületállományban is jelentős károkat okoztak.

A lakhatatlanná vált lakóházak mellett legfontosabb középületeink is romossá váltak, a felrobbantott Duna-hidak pedig ellehetetlenítették a Pestről Budára való átjutást. A kiállítás közvetlenül az ostrom után készült fényképanyagon keresztül mutatja be az épített környezetet ért pusztítást, illetve betekintést enged a meginduló újjáépítésbe.

A tárlat a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ Bajza utcai Műhelytér kiállítóhelyén látható január 31. és március 30. között.