Az MTA közleménye szerint az erről szóló okleveleket az Akadémia Széchenyi téri székházában adták át ünnepélyes keretek között a minősítést elnyert kutatóhelyek képviselőinek.
Felidézték, hogy az MTA 2021-ben hirdette meg első alkalommal az MTA Kiváló Kutatóhely pályázatot, amelynek elsődleges célja, hogy ne csak az egyes, az MTA doktora címmel elismert kiemelkedő kutatók, hanem a nemzetközi mérce szerint is kiemelkedően magas színvonalú tudományos munkát végző kutatói közösségek – egyetemek, kutatóintézetek, kutatóközpontok, vállalati kutatóhelyek – is nagyobb figyelmet kapjanak.
A 2021-es pályázat nyomán 2022-ben 95 kutatóhely nyerte el az MTA Kiváló Kutatóhely minősítést. A 2023 júniusában meghirdetett második pályázattal a piaci szférában, vállalkozások keretében működő kutatóhelyekre is kiterjesztette az MTA a tudományos kiválóság elismerését. A 2024 májusában lezárult bírálati folyamat végén hét vállalkozás nyerte el a minősítést. Az MTA Kiváló Kutatóhely minősítés öt évig érvényes, és az Akadémia által kiírt kutatástámogatási pályázatok elbírálása során előnyt jelent a minősítés birtoklása.
Az MTA Kiváló Kutatóhely minősítés elnyerésére kiírt pályázatra a beadási határidőig, 2024. szeptember 30-ig, 25 érvényes pályázat érkezett be. A pályamunkák értékelése a tudományos osztályok által javasolt anonim bírálók, az MTA tudományos bizottságai és osztályai, valamint a Kutatóhelyeket Minősítő Tanács (KMT) közreműködésével történt. A kutatóhelyek minősítési rendszerét a KMT dolgozta ki, amelyben valamennyi nagy tudományterület képviseltette magát. A KMT elnöke Hunyady László, az MTA rendes tagja.
Az MTA Kiváló Kutatóhely minősítést 2025-ben elnyert intézmények
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépészmérnöki Kar
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Természettudományi Kar Matematika Intézet
Debreceni Egyetem Informatikai Kar
Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Földtudományi Intézet
Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kar Matematikai Intézet
HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Világgazdasági Intézet
Miskolci Egyetem Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar
Pannon Egyetem Mérnöki Kar
Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Kar
Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet
Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar Pulmonológiai Klinika
Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar Orvosi Vegytani Intézet
Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Bolyai Intézet
Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Fizikai Intézet