Jeles napok

Május – Pünkösd hava – Tavaszutó – Ígéret hava

Jeles napok

Szent Petronella

Petronella Szent Péter leánya volt. Nevét, ünnepét a középkori Magyarország misekönyvei számontartják. Keresztnévként is eléggé elterjedt. Pötöle elenyészett Fejér megyei falu templomának hajdani Petronella-titulusáról kapta elmagyarosodott nevét. Még a múlt század elején is állottak Abasár középkori Petronilla templomának romjai.
Az Érdy-kódex szerint– ő színében, személyében felette igen szép volna. Úr Jézus Krisztushoz kedég szeplőtelen életében és buzgó szeretetében annál es szebb és ékesb vala. Köszvény kínozta, de atyja nem gyógyította meg. Az apostolok kérlelésére azt válaszolta, hogy úgy jobb neki. Mégis megparancsolta: Petronella kelj föl, és szolgálj minekünk. Úgy is történt, a lány meggyógyult. Utána azonban Péter mégis visszaparancsolta az ágyba. Petronella szót fogadott, most meg a feje kezdett fájni. Mikor azonban Jézus szeretetében még tökéletesebb lett, teljesen meggyógyult.
Egy Flaccus nevezetű pogány ispán feleségül kérte. Az Érdy-kódex nem említi, de más forrásból tudjuk, hogy kérőjét arra kérte, engedjen neki három napot a mennyegzőre való készülésre. Utána küldjön érte szüzeket, hogy a vőlegény palotájába vezessék. Ő pedig ezalatt imádkozott, böjtölt, virrasztott, megáldozott, hogy az Égi Vőlegény szólítsa magához. Így is történt. A koszorúslányok már csak a temetésére tudták elkísérni. A legenda mintha balladaköltészetünkben élne tovább (Szép Örzsébet, Piros Szép Örzsébet, Fogarasi István húga).
Néphagyományunk egyes vidékeken csak kalendáriumi jeles napként tartja valahol számon: derűs ideje jó kendertermést ígér.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

Dohánymentes világnap

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) 1986-tól május 31-ét DOHÁNYMENTES VILÁGNAPpá nyilvánította, bízva abban, hogy a dohányzással kapcsolatos halál megelőzhető. Minden nyolcadik percben meghal valahol valaki a világban a dohány ártalmai miatt. Ezt megelőzendő a WHO különböző programokat, kampányokat, felhívásokat indított, s ennek jegyében tartják minden évben a dohánymentes világnapot is.

Bárány Nándor születésnapja – 1899

BÁRÁNY NÁNDOR, (Kisbér, 1899. május 31. – Budapest, 1977. október 6.): gépészmérnök, egyetemi tanár, az alkalmazott optika hazai úttörője. Már 17 éves korában díjat nyert színképelemzéssel foglalkozó pályamunkájával. Érettségi után (1917) katonai szolgálatra hívták be. 1923-ban iratkozott be a budapesti műegyetem gépészmérnöki karára, itt szerezte oklevelét 1928-ban. Utána átvették a honvédség kötelékébe, s mint műszaki tiszt mérnök őrnagyi rangot szerzett; 1945-ig a Süss Nándor-féle Precíziós Mechanikai Intézetben végzett optikai kutatómunkát. 1954-től a budapesti műszaki egyetemen docens, 1956-tól egyetemi tanár, 1957-től a finommechanikai-optikai tanszék tanszékvezető egyetemi tanára volt. 1967-ben ment nyugdíjba. Az optikai-finommechanikai műszerszerkesztés területén számos új, tudományosan megalapozott tervezési metodika fűződik nevéhez. 1974-től társszerkesztője volt a Finommechanika-Mikrotechnika című tudományos folyóiratnak. Tehetséges amatőrfényképész volt, több pályázatot nyert. A Fotóművészet című lapba számos népszerű tudományos cikket írt.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1999. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Chernel István születésnapja – 1865

A magyarországi madártani kutatások kiváló művelője és a sísport hazai népszerűsítője, CHERNEL ISTVÁN (Kőszeg, 1865. május 31. – Köszeg, 1922. február 21.) szülei kívánságára jogot tanult és a közigazgatásban kezdte pályafutását, de a madártan már középiskolás korában olyannyira érdekelte, hogy kisdiákként kitanulta az állatpreparálást. 1887-es erdélyi tanulmányútján ismerkedett meg Hermann Ottóval és ez a találkozás sorsdöntőnek bizonyult: állását elhagyva végleg az ornitológiának szentelte életét, tudományos kutató lett. 1891-ben Norvégiába utazott, ahol a madártani és földrajzi megfigyelések mellett síelni is megtanult és hazatérte után ennek az ekkor nálunk még nem túl népszerű sportnak a lelkes propagátora lett. 1908-ban megszervezte a szombathelyi múzeum természetrajzi osztályát. 1916-ban, Hermann Ottó halála után őt nevezték ki utódjául a Madártani Intézet igazgatói székébe. Az ornitológia területén főműve a Magyarország madarai című háromkötetes könyv. Írt norvégiai utazásáról is, sőt, kiadta A lábszánkózás kézikönyvét.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1990)

Gothard Jenő születésnapja – 1857

A csillagászati fényképezés magyarországi meghonosítója, GOTHARD JENŐ (Herény, 1857. május 31. – Herény, 1919. május 29.) a bécsi műegyetem gépészeti karán tanult, emellett csillagászati és geodéziai ismereteket is szerzett. Hazatérte után Herényi Műcsarnok elnevezésű laboratóriumában műszerek készítésével foglalkozott. Konkoly Thege Miklós hatására 1881-ben megalapította asztrofizikai obszervatóriumát. Legjelentősebb eredményeit a csillagászati fényképezés terén érte el; nagyban hozzájárult a fényképezésnek a csillagászati kutatásokban való alkalmazásához. Ő mutatta ki először fotográfiai úton a Lyra gyűrűs köd centrális csillagát 1886-ban. Különösen értékesek az üstökösök és színképeik fényképezésében elért eredményei. Jelentős munkát végzett a változó színképű illetve változó fényességű csillagok vizsgálatában. A XIX. század végén nemzetközileg elismert szaktekintélynek számított. Kiváló műszertervező volt. A kétaknás fényképezőgépek alaptípusát ő alkotta meg. Elsőnek ő rögzített színes napszínképet. Ő írt Magyarországon először összefoglaló munkát a fényképezés tudományos és technikai alkalmazásáról.
A csillagászat mellett egyéb jelentős műszaki alkotó tevékenységet is folytatott. 1895-ben az Ikervár mellett létesített első hazai vízierőmű egyik tervezője és műszaki igazgatója volt. Az ő nevéhez fűződik az első magyarországi nagy távolságú, 178 km-es telefon-összeköttetés megteremtése 1881-ben.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Május 31-én történt

Ezen a napon kezdődött el a transzszibériai vasútvonal építése 1891-ben. A világ leghosszabb vasútja tizenkét év alatt készült el, és közel tízezer kilométer hosszan vezet Moszkvától Vlagyivosztokig.

Old steam locomotive in the Circum-Baikal Railway
Fotó: Aleksandr Riutin / Shutterstock

Május 31-én történt

1578 III. Henrik francia király letette a legrégebbi ma is álló párizsi híd, a Pont Neuf alapkövét.
1704 A Rákóczi-szabadságharc alatt Heister császári tábornagy katonái és rác szabadcsapatok feldúlták Veszprémet, a város sok lakosát kivégezték.
1805 VII. Pius pápa nyilvános búcsút engedélyezett a kegyhellyé nyilvánított máriagyűdi templomnak.
1849 A szabadságharc során az év elején Debrecenbe menekült országgyűlés úgy határozott, hogy visszahelyezi székhelyét Pestre.
1879 Werner Siemens német mérnök Berlinben bemutatta az általa tervezett első villamost.
1889 Az amerikai Pennsylvania államban egy víztározó gátja átszakadt, és az áradat elsöpörte Johnstown városát, amelynek több mint kétezer lakosa tűnt el az iszaphullámok alatt.
1891 Elkezdődött a világ leghosszabb vasútja, a transzszibériai vasútvonal építése.
1905 Elindult próbaútjára az első magyar gyártmányú gépkocsi, a Csonka János alkotta postaautó.
1916 A Balti-tengerről az Északi-tengerre vezető Skagerrak tengerszorosnál a brit és a német hadiflotta között lezajlott minden idők legnagyobb csatahajók által vívott ütközete, a jütlandi csata után egyik fél sem mondhatta győztesnek magát.
1938 A brit BBC televízió történetében először közvetített televíziós vetélkedőműsort, a Spelling Bee szóbetűző játékot.
1970 Megjelent a magyar könnyűzene történetének első koncertalbuma, a Metro együttes Egy este a Metro Klubban című lemeze.
1991 Lisszabonban aláírták a másfél évtizedes angolai polgárháborút lezáró tűzszüneti megállapodást.

Május 31-én született

1469 I. (Szerencsés) Mánuel portugál király, uralkodása alatt alakult ki a portugál gyarmatbirodalom
1557 I. Fjodor orosz cár, a Rurik-dinasztia utolsó uralkodója
1819 Walt Whitman amerikai költő, a szabadvers mestere
1899 Bárány Nándor Kossuth-díjas gépészmérnök, akadémikus, az alkalmazott optika magyarországi úttörője
1924 Gisela May német színésznő, sanzonénekesnő
1926 John G. Kemeny (Kemény János György) magyar-amerikai matematikus, a számítógépes BASIC programnyelv egyik szülőatyja
1929 Menahem Golan izraeli-amerikai filmproducer
1930 Clint Eastwood Oscar-díjas amerikai színész, rendező
1941 Rétfalvi Sándor Munkácsy Mihály-díjas szobrász, érdemes művész
1948 Szvetlana Alekszijevics Nobel-díjas fehérorosz írónő
1949 É. Kiss Katalin Széchenyi- és Bolyai-díjas nyelvész, akadémikus
1954 Olescher Tamás Munkácsy Mihály-díjas festőművész, galériavezető
1974 Erdei Zsolt profi világbajnok ökölvívó
1974 Szabó Tünde olimpiai ezüstérmes hátúszó, sport- és egészségügyi szakjogász, politikus
1976 Colin Farrell Golden Globe-díjas ír filmszínész

Május 31-én halt meg

1162 II. Géza Árpád-házi magyar király, II. (Vak) Béla fia
1594 Jacopo Tintoretto olasz reneszánsz festő
1740 I. Frigyes Vilmos porosz király
1809 Joseph Haydn osztrák zeneszerző, a zeneirodalom egyik legtermékenyebb alkotója
1832 Évariste Galois francia matematikus
1914 Angelo Moriondo, az eszpresszógép olasz feltalálója
1959 Zathureczky Ede kétszeres Kossuth-díjas hegedűművész
1970 Fábry Zoltán szlovákiai magyar író, publicista
1976 Jacques Lucien Monod Nobel-díjas francia biokémikus, az operonelmélet kidolgozója
1978 Bozsik József, az első százszoros válogatott, olimpiai bajnok magyar labdarúgó, az Aranycsapat tagja, szövetségi kapitány
1981 Lóránt Gyula olimpiai bajnok labdarúgó, az Aranycsapat hátvédje, edző
1986 Leo James Rainwater Nobel-díjas amerikai fizikus
1996 Timothy Leary amerikai pszichológus, író, a hippimozgalmak és a tudatmódosító szerek prófétája
2001 Vayer Tamás Balázs Béla-díjas díszlettervező, érdemes és kiváló művész
2020 Christo bolgár származású amerikai performer, szobrász
2020 Kolozsvári Puskás Sándor erdélyi magyar szobrászművész

#eztörténtma