Jeles napok

Március – Böjtmás hava – Tavaszelő – Kikelet hava

Jeles napok

Gábor arkangyal

„Üdvözlégy, Mária!”

Gábriel (Gábor) arkangyal, Isten küldönce a „jó hírt”, az evangéliumot hozza a gyermektelen asszonyoknak. Nemcsak a keresztényeknél, hanem már a zsidóknál és később a muzulmánoknál is nagy becsben állt. Ő jelentette meg Keresztelő János és Szűz Mária születését. Az utóbbiról az Arany legenda tudósít apokrif újszövetségi iratok nyomán. Azt az angyalt, aki megjelent Sámson anyjának, hogy hírt adjon a hős születéséről, a zsidó hagyomány Gábriellel azonosítja. Gábrielnek tartják a keresztények azt az égi hírnököt, aki Jézus születését meghirdeti a pásztoroknak, és Jézus üres sírjánál az odaérkező asszonyoknak bejelenti Isten fiának föltámadását. Gábriel azonban leginkább arról nevezetes, hogy ő közölte Máriával a hírt, mely szerint a Szentlélek által a Messiás anyja lesz. Ebben az epizódban Gábriel név szerint is szerepel (Lk 1,26–38).
Az angyal látogatása a keresztény művészet egyik legkedveltebb témája (Angyali üdvözlet). A nyugati művészetben Gábrielt többnyire úgy ábrázolják, amint kezében liliomszállal, vagy Anjou-liliomos pálcával fél térdre ereszkedve köszönti Máriát, és a pálcáról az Ave Maria („Üdvözlégy, Mária!”) köszöntés kezdőszavaival teleírt szalag tekeredik le. A képről rendszerint nem hiányzik a galamb sem, a Szüzet megtermékenyítő Szentlélek képmása. Vagy az égből (Istentől) tűző fénysugáron repül Mária felé, vagy a főangyal jelvényéről látszik felröppenni. (Vö. Szent József galambos, virágos botjával.)

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

A tuberkulózis világnapja

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) döntése értelmében március 24-e a TUBERKULÓZIS VILÁGNAPJA. Ezen a napon világszerte felhívják a figyelmet az egyik legnagyobb népbetegség további terjedésének veszélyeire. A baktériumok az utazások és a migráció nyomán hatalmas erővel támadnak a gazdag országokban is, minden társadalmi rétegben. Tbc-ben évente kétmillió ember hal meg a világon. Az 1998-ban alapított „Megálljt a tbc-nek!” nevű nemzetközi társaság becslése szerint közel 10 millió dollárra van szükség ahhoz, hogy öt év alatt teljesen felszámolják ezt a betegséget a világon. 2001. október 24-én a Világbank és az Egészségügyi Világszervezet Washingtonban útjára indította a tuberkulózis elleni „világprogramját”.

Bél Mátyás születésnapja – 1684

A XVIII. század magyar tudományos életének polihisztora, hazánk földrajztudományának megteremtője, BÉL MÁTYÁS (Ocsova, 1684. március 24. – Pozsony, 1749. augusztus 29.) a pozsonyi evangélikus líceumben és a pápai református főiskolán végezte tanulmányait, majd a hallei egyetemen hallgatott teológiát, orvostudományt és természetismeretet. 1714-ben kezdett tanítani Pozsonyban, ahol hamarosan a város első lelkészévé választották; ezt a tisztet 30 évig töltötte be.
Korának kiemelkedő, rendkívül sok területen maradandót alkotó tudósa volt. Mint pedagógus, a reáliák, a természettudományok tanításának fontosságát hangsúlyozta, a szemléltető, kísérletező oktatás bevezetése az ő nevéhez fűződik. Módszerei nagy hatásúak voltak, az egész országban elterjedtek. Mint filológus, tanulmányozta a magyar rovásírást, német nyelvtana a hazai germanisztika alapjait teremtette meg. A Károli-féle Biblia-fordítást az eredeti források felhasználásával javította stilisztikailag és nyelvtanilag; közérthetőbbé, könnyebben olvashatóvá tette. Több évszázadon át például szolgált a nyelvtankönyv írók számára Magyar grammatika vagy-is a’ hazai nyelvnek gyökeres megtanulására való intézet című műve.
Legmaradandóbbat a történelem- és földrajztudomány területén alkotott. Fő műve, a Notitia Hungariae Novae Historico Geographica köteteiben vármegyénként adott részletes ismertetést az országról a történelmi és földrajzi szemlélet sajátos ötvözésével. A könyvsorozat megírását hatalmas, közel két évtizedes adatgyűjtő munka előzte meg. A műhöz Mikoviny Sámuel készített térképeket, egyben – a 3. kötethez csatolva – értékes tanulmányt is írt a csillagászati helymeghatározásra támaszkodó térképkészítés korszerű módjairól. Bél Mátyás haláláig a Notitia anyagának mindössze harmada jelent meg nyomtatásban – de ez is közel 2700 oldalt tett ki.
1718-ban Bél Mátyás vetette fel elsőként egy hazai tudós társaság alakításának gondolatát. Az ő kezdeményezésére született az 1721 tavaszától megjelenő első hazai hetilap, a Nova Posoniensia is. Élete utolsó évtizedében laboratóriumot rendezett be, vegytani kísérleteket végzett. A XVIII. századi magyar szellemi élet legsokoldalúbb tudósa volt.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Hevenesi Gábor születésnapja – 1656

Magyarország első atlaszának készítője, HEVENESI GÁBOR (Vásárosmiske, 1656. március 24. – Bécs, 1715. március 11.) mindössze 15 éves volt, amikor belépett a jezsuita rendbe. Grazban és Bécsben tanult, 1686-ban avatták a hittudomány és a filozófia doktorává. Retorikát, filozófiát és teológiát tanított, majd a bécsi Pázmáneum rektorává, valamint az osztrák és magyar jezsuita rendház elöljárójává nevezték ki. Kollonich Lipót esztergomi érsek gyóntatója és bizalmasa lett; az ő támogatásával kezdte meg 1695-ben az egyház- és általános történeti források felkutatását, lemásolását. A másolatokat – melyek jó részének eredetije azóta már elveszett és csak ebben a formában tanulmányozható – 133 kötetbe rendezte. Ezek többségét ma az Egyetemi Könyvtárban őrzik.
Hevenesi Gábor főként a közigazgatás török uralom alóli felszabadulás utáni újjászervezésének eszközeként kezdett térképkészítéssel foglalkozni, pártfogója, Kollonich felkérésére. A Parvus Atlas Hungariae, azaz Magyarország kisatlasza, 40 táblára osztott földrajzi leírása 1689-ben, Bécsben jelent meg. A zsebformátumú könyv térképtani ismertetést, rövid országleírást, két áttekintő térképet és 38 részletes térképlapot tartalmazott. Világviszonylatban is újdonságnak számított, hogy a helységnév felsorolásnál a települések földrajzi koordinátái is szerepeltek.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Március 24-én történt

A Madách Színház 1961-ben ezen a napon nyílt meg. A március 24-i előadás Brecht A kaukázusi krétakör című drámája volt Ádám Ottó rendezésében, Psota Irénnel, Pécsi Sándorral, Gábor Miklóssal és Váradi Hédivel a főszerepben.

A kaukázusi krétakör Psota Irénnel. Fotó: Madách Színház
A kaukázusi krétakör Psota Irénnel. Fotó: Madách Színház

Ünnep

A tuberkulózis világnapja – annak emlékére, hogy 1882-ben Robert Koch ezen a napon fedezte fel a tuberkulózis baktériumát.
Svéd Szent Katalin ünnepe – svéd katolikus szűz.
Virágvasárnap – A Jézus jeruzsálemi bevonulására emlékeztető vallási ünnep, a húsvétot megelőző vasárnap, a nagyhét kezdete.

Március 24-én történt

1603 Angliában I. Jakab néven trónra lépett VI. Jakab skót király, ezzel létrejött Anglia és Skócia perszonáluniója.
1794 Függetlenségi harc kezdődött Lengyelországban Tadeusz Kościuszko tábornok vezetésével az orosz és a porosz uralom ellen.
1882 Robert Koch német bakteriológus Berlinben bejelentette, hogy felfedezte a tüdőbaj kórokozóját.
1921 Monacóban megkezdődött az első – nem hivatalos – női olimpia.
1927 A Vatikánban megállapodás született a magyarországi püspökök kinevezési rendjéről.
1945 Nyilas és náci katonák mintegy száz zsidó munkaszolgálatost gyilkoltak meg Kőszegen.
1961 Megnyílt a Madách Színház a budapesti Erzsébet körúton.
1972 Edward Heath brit miniszterelnök felfüggesztette Észak-Írország autonómiáját, és közvetlen irányítás alá vonta a területet.
1976 Az argentin hadsereg puccsal megdöntötte Isabel Perón argentin köztársasági elnök kormányát.
1986 Mogyoródon megnyílt a Hungaroring.
1992 Helsinkiben aláírták a Nyitott Égbolt szerződést, amely értelmében az egyezményhez csatlakozó országok kölcsönösen megnyitják egymás számára légterüket a katonai tevékenység átláthatóságának biztosítása és ezzel a bizalom erősítése érdekében.
1999 A NATO megkezdte 77 napig tartó légicsapás-sorozatát Jugoszlávia ellen.
2015 A francia Alpokban lezuhant a német Germanwings légitársaság repülőgépe, amelyet a pszichiátriai kezelés alatt álló másodpilóta szándékosan irányított a hegyoldalba. A katasztrófában százötven ember vesztette életét.
2016 A hágai nemzetközi törvényszék negyven év börtönbüntetésre ítélte Radovan Karadžić volt boszniai szerb elnököt, akit emberiesség elleni bűncselekményekben, többek között a srebrenicai népirtásért és a Szarajevó ostroma alatt elkövetett háborús bűncselekményekért talált bűnösnek.
2017 A Donald Trump elnök vezette amerikai kormány engedélyezte a Kanadából induló, vitatott Keystone XL kőolajvezeték megépítését.
2021 Először sikerült kimutatni és láthatóvá tenni egy fekete lyuk közvetlen közelében a mágneses mezőket.

Március 24-én született

1494 Georgius Agricola német humanista, orvos, mineralógus
1684 Bél Mátyás evangélikus lelkész, író, tudós
1733 Joseph Priestley angol természettudós, az oxigén felfedezője
1804 Marastoni Jakab olasz születésű festő
1844 Arany László költő, műfordító, Arany János fia
1874 Harry Houdini magyarországi születésű amerikai bűvész, illuzionista, szabadulóművész
1883 Kiss János altábornagy, a Magyar Nemzeti Felkelés Felszabadító Bizottsága Katonai Vezérkarának vezetője
1913 Makrisz Agamemnon görög származású, Kossuth-díjas szobrász
1926 Dario Fo Nobel-díjas olasz drámaíró, színész, rendező
1935 Vida Gábor Széchenyi-díjas genetikus, ökológus akadémikus
1938 Ágh István Kossuth-díjas író, költő, a nemzet művésze
1940 Kurutzné Kovács Márta Széchenyi-díjas mérnök, akadémikus
1943 Schwajda György író, dramaturg, színigazgató
1948 Debreczeni Ferenc Kossuth-díjas rockzenész, dobos, az Omega együttes tagja
1948 Szegő András Pulitzer-emlékdíjas, Táncsics Mihály- és Prima Primissima díjas újságíró
1951 Tommy Hilfiger amerikai divattervező
1956 Sulyok Tamás jogász, 2024-től Magyarország rendszerváltás utáni 7. államfője
1968 Szalay Gyöngyi hétszeres világbajnok párbajtőrvívó
1974 Kopeczny Katalin Harangozó Gyula-díjas táncművész
1978 Keresztes Tamás Jászai Mari-díjas színész
1991 Tolvai Renáta énekesnő

Március 24-én halt meg

809 Hárún ar-Rasíd Abbászida kalifa, Az Ezeregyéjszaka meséinek legendák övezte uralkodója
1455 V. Miklós, a 208. római pápa
1603 I. Erzsébet, Anglia és Írország királynője 1558 és 1603 között
1905 Jules Verne francia író, a tudományos-fantasztikus kalandregények atyja
1922 Széchenyi Ödön, a magyar hivatásos tűzoltóság megszervezője, Széchenyi István fia
1968 Alice Guy-Blaché francia filmrendező, az első nő, aki filmet rendezett
1976 Bernard Law Montgomery brit tábornagy, a második világháború egyik legsikeresebb hadvezére
1993 John Hersey Pulitzer-díjas amerikai író, újságíró
2002 César Milstein Nobel-díjas argentin-brit immunológus

#eztörténtma