Az Aegon Művészeti Díj a legnagyobb magánalapítású irodalmi díjként nyolc éve ismeri el az adott naptári év legjobb kortárs irodalmi művét és szerzőjét. ?Büszkeség tölt el, hogy utolsó mohikánként adunk jelentős anyagi támogatást az irodalomnak, a kultúrának, miközben érthetetlen számomra, miért kell így lennie, miért nem állnak többen be a sorba? ? jegyezte meg Zatykó Péter, a díjat alapító Aegon Magyarország elnök-vezérigazgatója a győztes nevének kihirdetése előtt. ?Az önmagáért való művészet rengeteget ad az embereknek, akiknek igényük is van erre az ajándékra? ? tette hozzá a vezérigazgató.

 

Ebben az évben először kiadók jelöltek az általuk megjelentetett könyvek közül a díjra, így született meg a 28 műből álló nagylista, amelyből a zsűri kiválasztotta a tíz legjobbat. ?Az ítészek titkosan, egyedül dolgoztak, nem ismerték a többi bíráló nevét, egy online rendszerben pontoztak. A tízes lista megkomponálását követően ültek össze személyesen, és választották ki a győztest? ? mondta el Winkler Nóra, az esemény házigazdája. A zsűri tagjaiként Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke, a Radnóti Miklós Gimnázium pedagógusa, Csobánka Zsuzsa, a kortárs magyar irodalom tanításának kutatója, író, kritikus, E. Csorba Csilla, a Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatója, Keresztury Tibor József Attila-díjas író, szerkesztő, irodalomtörténész, Valuska László, a könyvesblog.hu főszerkesztője, Zachár Zsófia, a Hungarian Quarterly volt főszerkesztője, valamint Tarján Tamás, az ELTE BTK Irodalom-és Kultúratudományi Intézetének docense válogatták a legjobb műveket.

A tízes listára Bán Zsófia Amikor még csak állatok éltek, Fehér Béla Kossuthkifli, Ferdinandy György Pók a víz alatt, Györe Balázs Barátaim, akik besúgóim is voltak, Karafiáth Orsolya Kicsi Lili, Kemény István A királynál, Márton László M. L, a gyilkos, Szvoren Edina Nincs és ne is legyen, Végel László Bűnhődés ? naplóregény, valamint Barnás Ferenc Másik halál című könyvei kerültek fel.

Az Aegon Művészeti Díjat végül utóbbi nyerte: a Másik Halál Barnás Ferenc 2012-ben a Kalligram Kiadónál megjelent regénye, amely egy ötvenes évei elején járó, számos viszontagság után múzeumi teremőrként munkát találó pesti férfi története barátságról, széthullásról, városokról, külső és belső utazásokról. ?Rólunk, az elmúlt húsz évünkről, a mostani létezésünkről szól a könyv, bízom benne, hogy a történetek segítenek jobban működtetni a szisztémát, amelyet életnek nevezünk? ? jegyezte meg az író, aki különös jelentőségűnek véli a díjat, hiszen szakmai zsűri ítélte oda számára. A Márai Sándor-díjas és Déry Tibor-díjas írónak ? aki a hétköznapokban az Ernst Múzeum teremőre ? eddig négy kötete jelent meg, köztük A kilencedik 2006-ban, amelynek angol fordítását nemzetközi díjra is jelölték.

 

Az Aegon Művészeti Díj ünnepélyes átadóját a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon tartják, emellett további irodalomról szóló rendezvényekkel, az olvasókkal való élő kapcsolat kialakításával az olvasás népszerűsítését is célul tűzi ki a program.

 

A díjnak külön Facebook-oldalt indítottak, ahol Nyáry Krisztián az irodalmi díjak történetéről szóló sorozatával szórakoztatja a csoporthoz csatlakozókat. Az írások nyomtatott formában is megjelennek, az említett fesztiválon pedig ingyenesen hozzáférhetőek lesznek.

A Libri tízmillió forint értékű kampánya segítségével pedig a fővárosi és vidéki könyvesboltokban is népszerűsítik a tízes listára felkerült írók, művek nevét, hogy az olvasók tudják: nem hibázhatnak, ha a szakma által ajánlott címekből válogatnak.