Az Azok a régi csibészek című interjúkötet a magyar beat és rock legendás szereplőivel készült beszélgetéseket tartalmazza, szerkesztett formában.

?Minden interjúnak, beszélgetésnek az a tétje, hogy elhangzik-e olyan információ, amelyet korábban nem osztottak meg a zenészek a nagyközönséggel. A magyar rockandroll története sokkal gazdagabb, színesebb, mint amire a bulvárcikkek rávilágítanak ? mi ezt szerettük volna megmutatni a beszélgetések során. Nagyon fontos az is, hogy a rockandroll mentén a ?60-as, ?70-es, ?80-as évek társadalmi profilját lehet meghatározni? ? mondta a január 18-ai, Rockmúzeumban tartott könyvbemutatón az egyik szerző, Poós Zoltán zenei szakíró.

A több hónapon át tartó beszélgetéssorozaton olyan információk, történetek hangzottak el, amelyek közül sokat még a szerzők maguk sem hallottak, ezért döntöttek úgy, hogy mindenképpen születnie kell egy könyvnek, ahol mindezt a ?kincset? rögzítik. ?A magunk módján az lenne a dolgunk ? folytatta Poós Zoltán ?, hogy annyira ismertessük meg ezeket a zenészeket a publikummal, amennyire az angolszász kultúrában ismerik Paul McCartney-t.?

 

Dr. Csatári Bence történész tudományos indíttatásból (is) foglalkozik a magyar rocktörténettel, hiszen a nemrég a Jaffa Kiadó gondozásában megjelent, Az ész a fontos, nem a haj ? A Kádár-rendszer könnyűzenei politikája című könyve a PhD-dolgozata volt. E munka írása közben számos kordokumentumot megvizsgált, és természetesen sok minden ki is derült a zenészek múltjáról, ám a történész arra is kíváncsi volt ? és számára ez jelentette a beszélgetések lényegét ?: vajon a zenészek hogyan emlékeznek vissza minderre.

A beszélgetésekre a két szerző alaposan felkészült ? ez egyik alkalommal sem volt kérdés ?, majd összeírták a kérdéseiket, nem egyszer 20-at, 30-at, végül pedig összehangolták, melyeket is fogják ezekből feltenni.

 

Poós Zoltán megjegyezte persze, hogy spontán része is bőven akadt a beszélgetéseknek: Zalatnay Sarolta például dalra fakadt, Balázs Fecó pedig egy ?ottfelejtett? orgonán kezdett el játszani, és mintegy negyedórás ingyenshow-t adott.

Az Azok a régi csibészek című beszélgetéssorozathoz ? és így az interjúkötethez ? 14 művész adta a nevét, akik közül Bródy János és Németh Alajos ?Lojzi? el is jött a bemutatóra. ?A magyar rocktörténet színes fejezete lett ez a könyv? ? értettek egyet a szerzők.

 

Lehet-e forrás ez a mű? ? tette fel a kérdést Bajnai Zsolt, a Cseh Tamás Program Ideiglenes Kollégiumának vezetője, aki a moderátor szerepét látta el. ?Valamelyest kordokumentumként is használható a kötet, igen, bár 25 év hosszú idő, a zenészek sok mindenre nem emlékeznek már, vagy másként ítélik meg a történteket, mint ahogyan valóban voltak. Az viszont biztos, hogy ma, 2017-ben nagyon sok mindent nehéz megérteni a rendszerváltás előtti időkből. Talán ezeket a dolgokat tudják közelebb hozni a mai fiatalokhoz a zenészek által elmesélt sztorik? ? válaszolt Poós Zoltán. Ne felejtsük el ? mutatott rá ?, hogy a beat és a rock a rendszerváltás motorja volt, ezek nélkül minden máshogy történt volna, ?kulcsszerepük volt a magyar fal lebontásában?!

A könyvbemutatón azt is megtudhattuk a szerzőktől, hogy egy-egy élő beszélgetésből összesen 70-80 ezer karakteres interjúk születtek, melyekből mindössze 25-30 ezek karakter került be a kötetbe. Így sokkal feszesebb szerkezetű, könnyebben emészthető könyv született ? mondták a szerzők. ?A szakmázós részek kikerültek belőle, de így is majdnem 300 oldalas lett? ? tette hozzá Poós Zoltán.

 

A kötetről és a beszélgetésről EZEN A LINKEN lehet bővebben olvasni.

Szíjjártó Anita

Fotó: Nemzeti Emlékezet Bizottsága