Mintegy százötven program a Szakrális művészetek hetén

Egyéb


szentistvan-szobor_kossuthrol_mintazva.jpg
Szent István szobra

(MTI) - A szakrális kultúra és a magyar nemzeti kultúra mindig különösen fontos kapcsolatban állt egymással - mondta a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója. Csorba László bemutatta a Szakrális művészetek hetéhez kapcsolódó időszaki kiállításuk néhány alkotását, például az 1860-ban Pusztacsaládon állított Szent István-szobrot. Mint kifejtette, Höller György alkotása gróf Széchenyi István arcvonásait őrzi; a művész Hans Gassner osztrák szobrász Döblingben mintázott Széchenyi-szobra után készítette el művét. Mint elhangzott, e szobor köré szerveződik a múzeum szeptember 26-ig látható, ingyenes kamarakiállítása, amelyet szeptember 17-én nyit meg Udvardy György püspök. A tárlathoz számos szakvezetés, előadás kapcsolódik.

   
Bábel Balázs kalocsai érsek hangsúlyozta: a katolikus egyház különös tisztelettel tekint a művészetekre. Megfogalmazása szerint a művészet nemcsak a katarzis élményét kínálja, de közösséget is teremt. "A katolikus egyház ezért nemcsak értékeket őriz, hanem misszionál is" - tette hozzá az érsek az egyház és a művészetek kapcsolatáról szólva. 
   
Dragonits Márta, a rendezvénysorozatot szervező Ars Sacra Alapítvány kuratóriumának elnöke a több mint 150 programból kiemelte az szeptember 18-án tartandó Templomok éjszakáját, amelynek keretében Budapesten húsznál is több, országosan pedig ötven templom mutatja meg kincseit az érdeklődőknek.
   
A Józsefvárosban kisvasút viszi majd a látogatókat a templomok között, egyes helyszíneken fel lehet majd menni a toronyba, máshol kulturális programokat tartanak. Dragonits Márta kitért Bogányi Gergely zongoraművész zebegényi koncertjére, amely szeptember 18-án lesz, valamint Sass Sylvia és Teleki Miklós hangversenyére, amelyet két nappal később a Felsővízivárosi Szent Anna templomban tartanak.
   
Újdonság, hogy szeptember 25-én tematikus színházi napot rendeznek, hogy "bemutassák az irodalmi alkotásokban isten jelenlétét". Az Istenhegyi Szent László plébánián Tallián Marianne és Lázár Balázs színművész estje tekinthető meg, Debrecenben Én, Károli Gáspár címmel mutatnak be monodrámát, Dóczy Péter színművész és Lőrinszky Attila bőgős közreműködésével pedig Meditáció - Bachon át Pilinszkyig címmel Pilinszky-estet láthatnak az érdeklődők a Magyar Nemzeti Galériában. A hét záróeseménye Klukon Edit és Ránki Dezső zongoraestje lesz a SOTE Semmelweiss Szalonban.
   
A fesztivál valamennyi rendezvénye ingyenesen látogatható.