Műhelytitkok és különleges koncertek a Zeneakadémia nyílt napján

Program

Az idén százötven éves Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem február 9-én A tehetség napja című rendezvényén kiemelkedő diákjainak fellépésével, nyilvános órákkal, előadásokkal és esti szimfonikus koncerttel enged bepillantást a zenei felsőoktatás és tehetséggondozás világába.

A tehetség napja 2024-ben a Zeneakadémián. Fotó: Felvégi Andrea
A tehetség napja 2024-ben a Zeneakadémián. Fotó: Felvégi Andrea

A Liszt Ferenc téri főépület különböző termeiben 2018 óta évről évre megtartott program célja, hogy a közönség betekinthessen a kulisszák mögé, képet kaphasson az egyetem hétköznapjairól, hogy miként zajlik egy tanóra, valamint hogy megismerjen olyan tehetségeket, akik pár év múlva akár a zenei élet új csillagai lehetnek. Ilyenkor egész családok látogatnak az intézménybe, kisebb gyerekekkel vagy zenei pályára készülő fiatalokkal.

A tehetség napja állandó partnere a Liszt Ferenc Kamarazenekar, amely a legjobb növendékek szólójával ezúttal többek közt Händel, Albinoni, Vivaldi, Haydn és Bach műveit adja elő. A fiatal hangszeresek számára óriási dolog, hogy a nemzetközi rangú együttes kíséretével léphetnek fel, hiszen ez további zenészi pályájuk meghatározó mozzanata lehet.

A nap folyamán az egyetem szinte minden képzési iránya bemutatkozik. Ebben az évben nyilvános zenekari próba is lesz Ménesi Gergely karmester vezetésével, egy végzős muzikológus hallgató pedig Bartók ifjúkoráról szóló zenetudományi előadással várja az érdeklődőket. Fellépnek az Egyházzene Tanszék, az Ének Tanszék, illetve a Karmester és Karvezető Tanszék hallgatói, egy fúvós növendékekből alakult együttes, a The Muze Five, de az elektronikus zenei és a jazz tanszék hallgatói is készülnek egy közös improvizációs projekttel. Emellett érdemes lesz meghallgatni a Rendkívüli Tehetségek Képzőjének még gyerekkorú zongorista diákjait.

Az egyetem oktatói közül Rohmann Ditta csellóművész, Dráfi Kálmán zongoraművész, Eredics Benjámin népzenész és Bacsó Kristóf jazzszaxofonművész egy-egy nyilvános órát tartanak növendékeikkel, a Zeneakadémia nagytermének híres, rekonstruált Voit-orgonáját pedig Szabó Balázs, a szakirány vezetője mutatja be a közönségnek a tanszak hallgatóival.

A programsorozat zárásaként este Ménesi Gergely vezényletével és Rozsonits Ildikó zongorista közreműködésével a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara lép fel a nagyteremben, műsorukon Haydn 94. szimfóniája, Weiner 5. divertimentója és Beethoven 5. zongoraversenye szerepel.

A tehetség napjára, illetve az esti hangversenyre külön-külön kaphatók jegyek a Zeneakadémia honlapján és jegypénztárában.