Immár második kötetéhez érkezett a 2006-2008-ban tartott romatörténeti konferenciák válogatott előadásaiból megjelent, A cigányság történeti múltja és jelene című kötet; a legújabb e-folyóirat előadásaiban most ennek tanulmányai közül válogattunk.
"A jelenlegi gazdasági, politikai és közállapotok amnéziába süllyesztik a magyar emberek millióit, még az öregek is - akik látták az elmúlt rendszerben, hogy a cigányok is építik két kezükkel és verejtékükkel az országot, dolgoztak a szén- és uránbányában, a kohászatban, a köztisztaságban, az útkarbantartásban, a mezőgazdaságban stb. most úgy kezelik a cigányokat, mint akik most érkeztek valami távoli bolygóról. Feltesszük a kérdést, hogy lehetett és hogy lehet egy történelmi időszakban ennyire kiforgatni az embereket emberségükből, hogy tud ilyen szintre, Radnóti Miklós korának szintjére aljasulni egy társadalom.
Ezért tartjuk különösen fontosnak, hogy vannak olyan történészek, levéltárosok, könyvtárosok, tudományos munkatársak, kutatók, akik hivatásuk mellett elkötelezettek a cigányság történelmének feltárásában és reális értelmezésében. A cigányság történeti múltja és jelene Magyarországon című történeti konferencia előadásai, amelyeket a kötet is tartalmaz, a fehér foltok feltárásán túl valós képet kíván nyújtani a cigányságról a cigány-magyar együttélés során keletkezett, a cigánysággal kapcsolatos történeti források feltárásával és bemutatásával" - áll a kötet bevezetőjében.
A tanulmányok a XVIII-XX. század történetét színesítik: betekinthetünk a két évszázados barcsi cigányközösség életébe, olvashatunk az újabb szellemtörténeti és néprajzi kutatások eredményeiről, és megtudhatjuk, hogy miként nyomozták ki egy cigánykaraván mindennapjait az 1950-es években. Kimerítő részleteket kapunk egy soproni cigányprímás első világháborús történeteiből, emellett alaposan körbejárhatjuk az 1961. évi párthatározat lényegesebb pontjait is.
A kötet szerző reményei szerint "sikerült a sok előítélet, hátrányos megkülönböztetés és a cigánysors sötét oldalai mellett a cigánykultúráról, a pozitív értékteremtésből, az együttélés közös értékeiből ízelítőt adni. Ugyanis a napjainkban gyakran mesterségesen szított és elterelő műveleteknek számító cigányellenes szélsőséges megnyilvánulások ellenére is komoly eredményeket érhettünk el. Sikerült néhány esetben közelebb hozni egymáshoz a kétkedőket, az előítélettel bírókat - sajnos csak kevés esetben, de már ez is eredmény. Reméljük, a cigányságkutatások túllépve az eredeti célkitűzéseken, ezen a területen is hoznak pozitív eredményt".
A részletes tanulmányok az alábbi kötetben olvashatók: Cigánysors. A cigányság történeti múltja és jelene II. Felelős szerkesztő: Márfi Attila. Palatia Nyomda, Pécs. 2009. 311 o.