Nagy könyvek kicsiknek – Hét karácsonyi témájú könyv a legkisebb korosztálynak

Irodalom

Ha valaki az utolsó pillanatban szeretne még ajándékkönyvet vásárolni az óvodás korosztály számára, és elveszettnek érzi magát a túlkínálatban, nyugodtan hagyatkozhat erre a listára, mert válogatottan jó és kifejezetten karácsonyi témájú könyvek szerepelnek benne.

Gyerekkarácsony Torockón

Szöveg
Torockó, 2024. december 15. Karácsonyi díszek a torockói Duna-házban megrendezett Gyerekkarácsonyon 2024. december 15-én. MTI/Kiss Gábor

Azonosító
DKIGA20241215057
Még nem késtünk el a karácsonyi ajándékkal. Fotó: Kiss Gábor / MTI

Czernák Eszter: Boldog karácsonyt, Diótörő! – Panka és az advent

(Pagony Kiadó, hároméves kortól)

Az író-illusztrátor páros sorozatának hatodik kötete ezúttal a karácsonyi történeteket helyezte előtérbe. Bár az adventtel kezdődik a cserfes óvodás, Panka története, és épp szenteste ér véget, de szerencsére Czernák Eszter olyan meséket ír, amelyeket bármilyen időszakban el lehet olvasni: akkor is, ha már az utolsó adventi napokat tapossuk.

A lazán összefüggő, de a karácsonyi készülődést tematizáló 24 rövid mesében csupa olyasmi olvasható, ami a valóságban is megtörténhet: van benne mézeskalácssütés, karácsonyi vásár, korcsolyázás, és persze fontos szerepet kap Diótörő is.

Panka igazán kreatív anyukájának köszönhetően azonban megismerhetjük a „markolós leves” meséjét, az újjászületett hóemberes bögrék történetét, de a karácsonyi girlandok születése is igazán izgalmas és „életes” sztori.

Monszport Vivien bájos, kerekded figurái és aprólékos rajzai a történetnek mindig azt a fontos elemét elevenítik meg, ami leginkább izgatja a gyerekek fantáziáját. Univerzális családi könyv hétköznapokra és ünnepnapokra is.

Eve Tharlet: Hóember úr ajándéka

(Manó Könyvek, hároméves kortól)

Valóban varázslatos történet Hóember úrról, egy (illetve három) kislányról és egy hócicáról, aki…

De inkább nem mesélem el Kate Westerlund és Eva Tharlet helyett ezt a szép sztorit, hisz ők sokkal jobbak ebben, mint én.

A Hóember úr ajándéka tipikusan „egyestés” könyv, amit mindenképp egy szuszra kell végigolvasni, de a nagy méretű betűk és a dupla oldalas, gyönyörű képek garantálják a tartalmas időtöltést.

Épp annyi ideig tart majd a mese, hogy mindenki meghallhassa általa a lehulló hópelyhek csodáját.

Milyen jó is volna, ha az előrejelzések ellenére mégis fehér karácsonyunk lenne… Bár szerintem ez a szép történet így is elhozza az igazi ünnepet.

Zdeněk Miler: Nagy csúszkálás a Kisvakonddal

(Móra Kiadó, kétéves kortól)

A Kisvakond figurája immár generációk óta hozzátartozik az életünkhöz. Ebben a téli témájú lapozóban a különböző formájú, egymásba nyíló és egymásra épülő ablakok rejtik és gazdagítják az egyszerű történetet.

A nagy csúszkálások, szánkózások sajnos mostanában kevés gyereknek adatnak meg, hacsak nem jár síelni a család, de az biztos, hogy ez a kis könyvecske megteremti hozzá a hangulatot.

Kisvakond és barátai szerencsére elkerülnek egy jó nagy balesetet is a hegyimentő kutyus közbelépésének köszönhetően, és a végén együtt megülik a szentestét.

Bájos mese a jól ismert szereplőkkel, sokszor forgatható, kellőképpen vastag lapokkal. Biztos vagyok benne, hogy a legkisebbek egyik téli kedvencévé válik majd.

Sophie Schoenwald–Günther Jakobs: Karácsony az állatkertben

(Manó Könyvek, kétéves kortól)

Ismét egy szellemes mese állatszereplőkkel, akik legalább annyira emberiek, mint az egyetlen „valódi” ember a történetben, aki nem más, mint az állatkert igazgatója: dr. Száj Lehel.

Sophie Schoenwald rajzolt figurái mindannyian érzelemdús arckifejezést kaptak, szinte a képek alapján is „leolvasható” Günther Jakobs története, amit tényleg szívből ajánlok akár a szülőknek is, mert számukra is tartogat pár igen fontos üzenetet.

A karácsonyi ünnepségre készülő állatsereglet szeretné igazán emlékezetessé tenni ezt a napot, de az ajándékokra sajnos egyikük sem készült föl idejében. Ezért például Menta Márton, a sün, kénytelen megválni legkedvesebb csokornyakkendőjétől, hogy az igazgató utasítása szerint megajándékozza vele Nyakas Erzsit, a zsiráfot… És így tovább, az összes lakó, mint Niki, a víziló is kénytelen szeretett rúzsát odaadni Kaméleon Karolinának, míg végül:

„Így esett, hogy az állatkertben a karácsonyeste – amikor mindenkinek boldognak kellett volna lennie – ólomnehéz, szomorú hangulatban telt… volna…”

Hm. Lehet, hogy nem csak nekem túlságosan ismerős ez a helyzet? (Természetesen költői kérdés volt.) A környezetemben azt látom: mindenki erején felül teljesít, hogy az ünnepre minden összeálljon. Mindenkinek minden kívánságát megpróbálja teljesíteni, folyamatosan kompromisszumokat kell hoznia, míg az ünnep maga viszont kiüresedik a sok-sok erőlködéstől…

Nos, ebben a remek mesében Menta Mártonnak kiváló ötlete támad, és talán nem árulok el túl nagy titkot, ha kiderül, hogy végül megnyugtatóan zárul a kötet. Milyen jó is lenne, ha minden családban volna egy „Menta Márton”, aki idejében észbe kap…

Ughy Szabina: Bingó és Kókusz karácsonya

(Móra Kiadó, egyéves kortól)

Az igényes leporelló sajnos olyan ritka ma, mint a fehér holló (és mint a tavalyi hó).

Ughy Szabina kedves szövege és Megyeri Annamária mókás rajzai azonban szerencsére a NAGYON igényes kategóriába tartoznak. Most már csak azért kellene drukkolnunk, hogy végre tényleg fehér karácsonyunk legyen, és akkor végre az egészen picik is együtt örülhetnének Bingó kutyával és Kókusz cicával az igazi télnek, meg persze a karácsonyi készülődésnek.

Még a Kiskarácsony-nagykarácsony… első négy sora is bekerült a kötetbe, ahogy egy gyönyörű adventi naptár is. A rövidke szöveget már a legkisebbek is befogadják, ami biztosan segít nekik abban, hogy felkészülhessenek életük első vagy második karácsonyára. A kötet pedig valószínűleg bírja majd a strapát, és még jövő karácsonykor is jó szolgálatot tehet.

Robert Barry: Fűzfándy úr karácsonyfája

(Pagony Kiadó, óvodásoknak és kisiskolásoknak)

Klasszikus láncmese verses formában, Szabó T. Anna fordításában és a szerző rajzaival: Fűzfándy úrról, aki hatalmas házába egy még hatalmasabb fenyőt rendel, ám hamarosan kiderül, hogy:

„Alig tették be a talpba,
elfancsalodott az arca.
Magasabb lett, mint a plafon!
– Egek…! – sóhajt. – Levágatom!”

Miután Kálmán, a komornyik, hoppla! baltájával lecsapja a fa tetejét, Klári kisasszony, a szobalány újrahasznosítja a maradékot, de jaj, az ő szobájába is túl magas a levágott rész, így Pista, a kertész hazaviszi a fácskát Panninak, aminek a maradékára azonnal lecsap Barnus mackó, aki Belláját boldogítja vele… és így tovább, míg végül egy egészen kicsike, ám annál több tagú családhoz kerül az incifinci fenyődarab.

Szabó T. Anna természetesen nem baltával faragta a rímeket, hanem finom tollal, csalhatatlan ritmusérzékkel, nagyszerű humorral tette igazán emlékezetessé ezt a csuda szép könyvet, amelyet akárhányszor újra elő lehet venni. Mindig megmosolyogtatnak a verssorok, újra és újra elidőzhetünk a szintén roppant szellemes, poénokkal teli rajzokon. Szerethető, sokszor olvasható könyv született, amelyet a felnőttek is szívesen forgatnak majd.

Helena Krajlič: A karácsonyi titok

(Manó Könyvek, óvodásoknak és kisiskolásoknak)

Igazi ünnepváró kötet született, amelyben a karácsonyi varázslatra készülő állatok – akik feltűnően hasonlítanak az emberekre – szeretnék, ha emlékezetessé válhatna ez a szép nap. Mindenki sürög-forog, és persze mindannyian mindent beadnak a közösbe: Borz Brúnó fenyőágakat keresgél, Róka Rozi mézeskalácsot süt, Bagoly Bianka fahéjas teával készül…

Ám egyszer csak nagy riadalom támad az erdőben, mert a közös vacsorára gyűjtött összes étel és ital egy szempillantás alatt eltűnik. A hóban látható friss nyomok azonban az új lakó, Nyúl Noel odújába vezetnek… (Azt csak zárójelben jegyzem meg, hogy a tizenéves fordító, Csapody-Szabó Noel szövege kifogástalan. Igazán kedves poén, hogy a saját nevét adta a Nyúlnak, aki a történet egyik főszereplője.)

Azt persze nem árulhatom el, mi lesz a mese vége, mert a leendő olvasóknak is kell egy kis meglepetés.

A kétoldalas illusztrációk és a nagyobb betűméret lehetővé teszi, hogy akár az olvasással barátkozó óvodások, illetve a kisiskolások első önállóan elolvasott könyvévé válhasson ez a szép kötet.

Jane Chapman mozgalmas és izgalmas illusztrációi minden részletet megmutatnak, jót mosolygunk, amikor beleshetünk Medve Márton barlangjába, aki bocsaival együtt természetesen csak hangos horkolásával vesz részt a közösségi életben. Szinte halljuk a horkolást, annyira plasztikus a kép.

Aki elolvassa ezt a rövid történetet, és végignézi a szépséges képeket, biztosan megtudja, hogy miben rejlik a karácsony titka, de ez most még annyira titkos, hogy én sem árulhatom el.