Ez utóbbi készítője, egy francia szocialista képviselő felháborodottan reagált: mint mondta, a teremtéselmélet immár kontinensünkön is kezd teret nyerni, látni előjeleit annak, hogy Európa "visszatérhet a középkorba" - s az emberi jogok érvényesüléséért felelős nemzetközi testületben túl sok törvényhozó ezt a jelek szerint nem veszi észre. A politikus, Guy Lengagne szerint a jelentés napirendről való levétele "azok mesterkedése, akik az evolúciós elmélet ellen akarnak küzdeni."
A dokumentumot visszautalták a testület tudományos bizottsága elé újbóli megvitatásra, amit a francia szerző a jelentés "luxustemetésének" minősített.
A vita elhalasztásában fontos szerepet játszott a közgyűlés konzervatív-kereszténydemokrata pártcsoportja, amelynek vezetője azt mondta, hogy a dokumentum "kiegyensúlyozatlan" volt. "Készek vagyunk a vitára, de tisztázni kellene, hogy politikai szerv vagyunk-e, vagy tudományos akadémia" - tette hozzá.
Az MTI-nek nyilatkozva Eörsi Mátyás, a parlamenti közgyűlés liberális frakciójának vezetője szintén jó döntésnek mondta a vita elhalasztását, de más miatt: szerinte ez a lépés éppen azt mutatja, hogy a testület kiáll a darwini evolúciós elmélet mellett, s nem tartja fontosnak, hogy bármilyen vitát folytasson e kérdésben. "A művelt Európa ezen már rég túl van" - mondta. Azt ugyanakkor Eörsi is elismerte, hogy az Európa Tanács parlamenti közgyűlése a mostani döntéssel kínos helyzetbe került: szerinte egyáltalán nem kellett volna ezt a témát napirendre tűzni.
Jelentésében Lengagne hangsúlyozza: az evolúciós elméletet egyre több támadás éri a különböző vallási fundamentalisták részéről, akik azt akarják, hogy a teremtéselmélet téziseit az európai iskolákban is oktassák, párhuzamosan a darwini elmélettel, vagy akár ahelyett. "Márpedig tudományos szempontból nincs semmiféle kétség afelől, hogy a földi élet megértéséhez az evolúció jelenti a központi teóriát. A teremtéselmélet egyetlen formája, így az intelligens tervezés sem a tényekre alapozódik, s nem használja a tudományos érvelést..." - olvasható a dokumentumban.
Utóbbi ezért felszólította (volna) a tagállamok oktatási szerveit, hogy határozottan szálljanak szembe minden olyan kísérlettel, amely a teremtéselmélet oktatását "tudományos elméletként" akarná elérni, illetve hogy ezeket a tételek - a vallás kivételével - bármilyen más tananyagban szerepelhessenek.
(Múlt-kor/MTI)