Screenshot-2025-02-10-at-4.36.06-PM másolat.jpg

Titokzatos nő portréját találták meg egy Picasso-kép festékrétegei alatt

A röntgenes és infravörös elemzés segítségével felfedezett női alak kiléte még rejtély, de az biztos, hogy Picasso még a kék korszaka előtt festette.

Pablo Picasso egyik legismertebb kék korszakában készült festménye, a Mateu Fernández de Soto portréja (1901) alatt egy titokzatos női portrét találtak a londoni Courtauld Institute of Art restaurátorai. A kék korszak (1901–1904) Picasso pályájának egyik legmeghatározóbb időszaka volt, amelyben a melankolikus hangulatú, kékeszöld árnyalatok uralta kompozíciók váltak dominánssá.

A Mateu Fernández de Soto portréja különösen fontos alkotás, mivel a festő egykori barátját, a spanyol szobrászt ábrázolja, akinek öngyilkossága mélyen megrázta Picassót. Az új felfedezés szerint azonban Fernández de Soto nem az első téma volt a vásznon: a festő először egy elegánsan kontyba tűzött hajú női alakot örökített meg, aki hasonlóságot mutat Picasso más, 1901-ben készült portréinak modelljeivel, például az Abszintivó nő és a Keresztbe tett karú nő figurájával.

A röntgenes és infravörös elemzés segítségével felfedezett ismeretlen női alakot Picasso még a kék korszaka előtti, élénkebb, impresszionista stílusában készítette.

Bár a nő kiléte továbbra is rejtély, elképzelhető, hogy egy modell, barát vagy szerető lehetett, akit a festő a párizsi éjszakai életben örökített meg. A mostani felfedezés nemcsak Picasso alkotói módszeréről árul el új részleteket, hanem megerősíti azt is, hogy a művész már korai pályáján is radikálisan átalakította képeit. Később ez a kísérletező szellem a művészettörténet egyik legmeghatározóbb alkotójává tette.

A cikk forrása itt olvasható. 

Ez is érdekelheti

Hírmozaik – április 8.

Újabb látványos üstököst láthatunk az égbolton, elindult a pályázás az Ezüstgerelyre, Madrid nem adja kölcsön a híres Picasso-képet – hírösszefoglalónk.

Április 8-án történt

„Ha valaki éltében ürességet talál, órái hasztalanul s unalommal folynak, s ő nemigen érti s tudja: mire való, mért van s mért él? Bizonyára elfelejté vagy soha eszébe sem juta, hogy van hazája. Nem öli az unalom, kevés lesz annak a huszonnégy óra, s nem untatja azt a kora nyári hajnaltámadat, ki honja ügyében fáradoz. A legszentebb kötelesség teljesítésének érzése tölti be az élet minden helyezetiben édes megelégedéssel a hív hazafit, legyen herceg, legyen zsellér!” – fogalmazta az 1860. április 8-án elhunyt Széchenyi István, „a legnagyobb magyar”.

Október 25-én történt

„A közönség kiszámíthatatlan; mindenütt más, mindig változó ízlésű. Az énekes csak egyet tehet: azt, hogy teljes erőbedobással dolgozik minden felvételen, minden koncerten. Így ha nem is jön be néha egy-egy dal, amiben bíztunk, mégis megnyugvást ad az a tudat, hogy mi mindent megtettünk, amire a tehetségünkből és erőnkből futotta” – fogalmazta a ma nyolcvanegyedik születésnapját ünneplő Kossuth-díjas énekesnő, Kovács Kati.

Picasso újabb remekét tárták a közönség elé Párizsban

Egy, a nagyközönség számára eddig ismeretlen Picasso-remekművet mutattak be szeptember 18-án Párizsban. A képet a világhírű spanyol festő 1943 nyarán festette akkori szerelméről és múzsájáról, Dora Maar fotó- és festőművészről.