A kortárs művészeti fórumként ismert helyszín elsőként reagált a járvány okozta helyzetre online színházi előadásaival és felolvasóestjeivel. Tanultak a krízisből, az elmúlt két hónap igazolta, hogy az online forma mindenki számára elérhetővé teszi a minőségi szórakozás lehetőségét, így a korlátozások megszüntetésével az Első Magyar Karantén-Színház WebSzínházzá alakult át.
A TRIP a világon egyedülálló módon, a járvány miatti korlátozó intézkedések bevezetése után azonnal megalapította az Első Magyar Karantén-Színházat. Több 10 milliós elérése volt a hírnek és több százezer néző tekintette meg az előadásokat 48 országból, a világ minden pontjáról: a Reuters és a The New York Times cikke után a China Global TV Network stábja is megjelent a TRIP hajón, hogy élőben tudósítson róla. A művészetnek reagálnia kell az ilyen mértékű krízishelyzetekre. „Segíteni kell az események feldolgozásában, a kezelésében, és mintákat kell adnia arra, hogyan lehet tovább lépni.” – vallja Magács László, a TRIP igazgatója.
Tanultak a krízisből, az elmúlt két hónap igazolta, hogy ez a fajta online forma mindenki számára elérhetővé teszi a minőségi szórakozás lehetőségét, és hogy a vészterhes időkben is össze tudja hozni az embereket a színház, a zene, a kultúra. A hajóra még a korlátozások feloldása után sem tud mindenki eljutni, de a TRIP felismerte, hogy az online térben el tudják juttatni bárhová, bárkihez – legyen szó Magyarország távolabbi vidékeiről, vagy a világ bármely tájáról – a kultúrát.
Első Magyar WebSzínház
A Karanténszínház alapítását övező óriási érdeklődés arra ösztönözte a virtuális társulatot, hogy hosszú távon is sikeres mintaként, a pandémia okozta vészhelyzet lecsengését követően is folytassa az előadások interneten való bemutatását. Most, a korlátozások megszüntetésével az Első Magyar Karantén-Színház WebSzínházzá alakult át. Egy új médium született: a stream-művészet. A WebSzínház egy köztes műfaj a színház és a film között. Hordozza a színház eleven, közös élményét személyességét és ebbe a filmkészítés képi világát is beépíti. Előadásaikat többkamerás rendszerrel, élőben közvetítik, melyek később visszanézhetők a Facebook oldalukon, a weboldalukon és a TRIP YouTube csatornáján.
Shakespeare összes, online!
A Magács László vezette WebSzínház grandiózus vállalkozásba kezd júniusban. Webepizódokban, heti rendszerességgel, kortárs magyar írókkal együttműködve mutatja be William Shakespeare 37 drámáját. A webepizódok 20 perces különleges filmetűdök, melyek egyszerre épülnek a filmművészet alkotóinak tapasztalataira és a színház eredményeire. A forgatási helyszínek között elhagyatott ipari épületek, víztározók, üres lakások, házak, rejtőzködő budapesti színek is szerepelnek. A sorozat angol nyelvű feliratozással jelenik meg, így a nyelvi korlátokat is áthidalja.
Közösségi kultúrmisszió
A TRIP a Tőkeportálon indította el támogatói célú, közösségi
finanszírozású kampányát (www.tokeportal.hu/trip). A közösségi finanszírozáson
alapuló modell a 2008-as válság óta széles körben elterjedt a nemzetközi
művészeti platformokon. A kezdeményezők célja, hogy a kampány során legalább 10
millió forint támogatást gyűjtsenek össze, így biztosítva meg az új műfaj
bevezetésének anyagi alapjait. A támogatóknak számos megjelenési lehetőséget
kínálnak.
Most bárki WebSzínház-alapító lehet, a közösségi
összefogáson alapuló kampányban hozzájárul a társulat fenntartásához!
Első TRIP a nyáron
A nyár ígéreteként robban be a TRIP panorámaterasza, csütörtökön újra megnyílik a hajó. Júniusban megnyitja
kapuit a TRIP szabadtéri mozija, ahol keddenként táncfilmeket vetítenek.
Esténként pedig, a tavalyi évhez hasonlóan, a hazai top DJ-k varázsolják el a
közös élményre nyitott „legénységet”.