A Nemzeti Művelődési Intézet közel ezer magyarországi közművelődési intézmény, valamint a 14 legjelentősebb kulturális központ részvételével nyitó közművelődési eseménysorozatot szervez. A május 15-én, tíz órakor kezdődő program részleteiről Szedlacsek Emíliát, a Nemzeti Művelődési Intézet szakmai igazgatóját kérdeztük.

A
megnyitás örömteli eseményei előtt beszéljünk néhány szót a járványidőszak
korlátozásairól! Hogyan vészelték át közművelődési intézményeink ezt a nehéz
időszakot?

Mi úgy látjuk, hogy az addig ismeretlen és rendkívüli helyzetet többnyire nagyon jól kezelték a szakembereink. A közművelődési intézmények, közösségi színterek a helyi kulturális élet szervezői, motorjai. Éves szinten országosan közel hetvenmilliós nagyságrendben fogadják a látogatókat. A helyi közösségek a rendezvények mellett számtalan találkozás alkalmával, szakkörökkel, kiállításokkal járulnak hozzá a helyben elérhető kulturális élet megteremtéséhez. Ezt azért kell hangsúlyozni, hogy érzékelhetővé váljon, micsoda hiányt jelentett a kényszerű zárvatartás.

Én
úgy tapasztaltam, hogy az online térben hamar felbukkantak ezek az intézmények,
közösségek...

Igen, más kulturális hálózatokhoz hasonlóan a
közművelődés intézményei is nagyon hamar felismerték az online jelenlét
fontosságát, kiépítették interneten elérhető szolgáltatásaikat, és igyekeztek
kapcsolatban maradni a közönségükkel. Kreatív ötletekkel álltak elő:
stúdiókoncerteket, online kihívásokat, vetélkedőket szerveztek, és olyan
művelődési házunk is volt, amely a költészet napjára versekkel díszítette fel a
helyi buszmegállót, hogy tartalmasabbá tegye a várakozás perceit. Sok helyen
megszervezték a legveszélyeztetettebb rétegek, azaz az idősebbek ellátását,
bevásároltak nekik, segítették őket. Egyszóval vigyáztak arra a közösségre,
amelynek kulturális életét szervezik. Szerintem ennek az aktivitásnak óriási
jelentősége volt abban, hogy a magyar lakosság kicsit könnyebben viselte a
súlyos helyzet terheit.

Gondolom,
a közművelődési szakemberek számíthattak a Nemzeti Művelődési Intézet
segítségére. Milyen támogatást tudtak nekik nyújtani?

Intézetünk 3155 település művelődési központjával,
közösségi házával és közművelődési intézményével áll kapcsolatban. A koronavírus-járvány
alatt képzésekkel és kutatásokkal segítettük ezt a hatalmas hálózatot. A
képzéseken több mint kétezer fő vett részt, a kutatások révén pedig elsősorban
arra voltunk kíváncsiak, hogy melyek a leghatékonyabb, legsikeresebb és más
településeken is megvalósítható programok.

Volt
olyan kezdeményezésük, ami nem csupán a pandémiára reagált, hanem esetleg a
jövőben is hasznos lehet?

Több ilyen programunk fut. Kettőt érdemes közülük kiemelni. Nagyon fontos és tartalmas tudásmegosztó felület lett az aszakkor.hu, amelyen már több mint harmincezren találtak információkat az online kézművesszakkörök világából. A repülőmodellezéstől a csillagászaton keresztül a főzőtanfolyamig mindenféle témát megtalálhat, aki felmegy a felületre, és inspirációkat, ötleteket meríthet abból, ahogyan más szakkörök működnek. Hasonló felületünk a JógyakorlatON.hu, amelyen hétről hétre több ezer kulturális szakember részvételével tartottunk online megbeszéléseket, hogy ki-ki bemutathassa legjobban sikerült programjait. Ezen az oldalon ugyancsak széles merítést kaphatunk a közművelődési intézmények munkájából. Van itt kirakatkiállítás, online mesemondás, virtuális tojáskeresés és ki tudja, még mennyi talpraesett ötlet és lelemény. Fontosnak tartom ezeket a kezdeményezéseket, mert a honlap a tudásmegosztáson kívül szakmai segítséget és mentális megerősítést is adott a kollégáknak a világjárvány idején.

Most
azonban végre véget érnek a korlátozások, és a Nemzeti Művelődési Intézet
országos rendezvénnyel készül a nyitásra. Mire számíthatnak az érdeklődők?

Május 15-én tíz órától intézetünk 14 magyarországi agorával, azaz a legjelentősebb megyei kulturális központokkal, továbbá csaknem ezer helyi művelődési házzal, közösséggel együttműködve központi megnyitót rendez. Itt mondom el, hogy a nyitásra készülve ezer darab NYITUNK feliratú molinót készíttettünk, amelyek kihelyezésével az egyes intézmények és színterek kifejezhetik, hogy csatlakoznak az országos megnyitóhoz. Az akció sikerét mutatja, hogy alig 24 óra alatt közel négyszáz közművelődési helyszín élt a lehetőséggel, és igényelte a molinót. Az újranyitás alkalmából Fekete Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára és Závogyán Magdolna, a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetője is elmondja gondolatait a közművelődés jelentőségéről. Ezután nyitjuk meg a magyarországi agorahálózatot bemutató rollup kiállítást, mely 15 egymással megegyező példányban készült el, és az ország 15 pontján egy időben válik megtekinthetővé.

Mit
láthatunk ezen a kiállításon?

A rollup táblák a 14 magyarországi agorát mutatják be. A szolnoki Aba-Novák Agora Kulturális Központot, a tatabányai Vértes agorát, a Szombathelyi Kulturális Központot, Debrecen agoráját, a Tudományos Élményközpontot, a Veszprém Kulturális Központot, a szekszárdi Babits Mihály Kulturális Központot, a hódmezővásárhelyi Bessenyei Ferenc Művelődési Központot, a Csabagyöngye Kulturális Központot Békéscsabán, a kaposváriak agoráját, az Együd Árpád Kulturális Központot, a gyulai Erkel Ferenc Kulturális Központot, a Flesch Központot Mosonmagyaróváron, a Hírös Agorát Kecskeméten, a Szent-Györgyi Albert Agorát Szegeden és végül a Váci Mihály Kulturális Központot, Nyíregyháza agoráját. Egy tábla a lakiteleki Nemzeti Művelődési Intézetet is bemutatja. Egyrészt megmutatjuk az épületeket, hiszen a legtöbb kulturális központ igényes, látványos épületben működik, másrészt egyfajta metszetet adunk a munkájukról, rendezvényeikről, programjaikról.

Hogyan
folytatódik a nyitás?

A kiállításmegnyitót követően helyszínenként egyedi
kulturális bemutatókkal, produkciókkal, családi programokkal folytatódik az
országos kulturális kapunyitogató program. Tudom, sokan várják már ezt a
lehetőséget, hiszen az emberi léthez hozzátartozik a közösség. A többiek
visszajelzése, helyeslése vagy éppen rosszallása, szeretete és figyelme nélkül
nem tudunk élni. Az együttlét semmivel sem pótolható.

Nyitókép: Lezsák Sándor, a Népfőiskolai Alapítvány elnöke, az Országgyűlés fideszes alelnöke beszédet mond a Nemzeti Művelődési Intézet új, a magyar kormány 3,18 milliárd forintos beruházásával létesített székházának avatásán a Bács-Kiskun megyei Lakiteleken, a Hungarikum Ligetben, 2020. október 3-án. Fotó: MTI/Ujvári Sándor