A 2025-ös Oszakai Világkiállítást április 13. és október 13. között rendezik meg, amelyen Magyarország a mintegy 160 ország egyikeként nemzeti pavilonnal képviselteti magát. A pavilon három szinten kínál majd élményeket: a fogadó- és kiállítótér mellett látogatói ajándékbolt, étterem, borbár és egy üzleti tárgyalásokra alkalmas közösségi tér is helyet kapott benne. A hat hónapig tartó esemény a várakozások szerint mintegy 28 millió látogatót vonz majd, főként a kelet-ázsiai térségből, amely a világ egyik legdinamikusabban fejlődő gazdasági és turisztikai régiója.
A jövő és egy ősi Mars-kő
A világkiállítás célja, hogy innovációival és az emberiség középpontba állításával új perspektívákat nyisson egy globális kihívásokkal terhelt időszakban. Az expó tematikus projektjét, a Globális rezonanciát a januári, Davosban megtartott Világgazdasági Fórumon mutatták be, amely a remény, az inspiráció és a haladás jegyében kíván hatni az emberiség jövőjére.
A szervezők a világkiállítást a jövő társadalmának laboratóriumaként definiálják, ahol a látogatók nem csupán szemlélődhetnek, hanem aktívan részt is vehetnek a társadalmi és technológiai fejlődés alakításában. Az esemény célja, hogy a világ legmodernebb technológiáit egy helyre gyűjtve új ötletek szülessenek és olyan tudás jöjjön létre, amely segíthet az emberiséget érintő globális problémák megoldásában. Ezenkívül a rendezvény egy különleges társadalmi víziót is képvisel, ahol minden egyén kibontakozhat és a közösség részévé válhat:
A világkiállítás különböző tematikus hetekkel is várja majd a látogatókat, ahol olyan kulcsfontosságú témák kerülnek előtérbe, mint az egészség és jóllét, béke és biztonság, oktatás és tanulás, valamint az alapvető emberi szükségletek. Az expó virtuálisan is követhető lesz, így bárki, akár otthonról is részt vehet az eseményen és felfedezheti a legújabb innovációkat.

Az expó egyik különleges látványossága lesz az a Mars-meteorit, amelyet Tokióból szállítanak a helyszínre. A 13 kilogrammos, rögbilabda méretű kőzetet egy japán expedíció fedezte fel még 2000-ben az Antarktiszon, majd később igazolták, hogy a Marsról származik és több tízezer évvel ezelőtt érkezett a Földre. A meteoritot eddig a Tokiói Nemzeti Sarkkutató Intézet őrizte, és most először lesz látható a nagyközönség számára a japán pavilonban. A Mars-kő kiállítása szépen rímel a korábbi, 1970-es oszakai expóra, amelyen egy Holdról származó kőzet keltett óriási szenzációt.
Miska és Mariska világgá megy
A magyar részvétel deklarált célja az országimázs erősítése, valamint a hazánkba beutazó turizmus fellendítése és a gazdasági kapcsolatok mélyítése. A hazai turizmus számára Kína, Dél-Korea és Japán is egyre jelentősebb küldő országok: a Kínából érkező vendégek száma tavaly csaknem megduplázódott 2023-hoz képest, míg Dél-Koreából 8 százalékkal, Japánból pedig 44 százalékkal többen érkeztek Magyarországra.
A pavilon építészeti terveit Zoboki Gábor Kossuth- és Ybl-díjas építész készítette, aki a japán és magyar népi építészet közös vonásaiból merített inspirációt. Az épület formavilágában a táj és a paraszti kultúra egységét jeleníti meg, természetes építőanyagok és organikus formák felhasználásával. A magyar pavilon az expó központi területén, az A20-as hosszúkás telken épült fel, és a világkiállítás egyik ikonikus elemének számító, újrahasznosított fából készült fagyűrűn belül kap helyet. A látogatók itt egy különleges ösvényen haladva fedezhetik fel a magyar kultúrát.
A magyar koncepcióban egyébként is központi szerep jut a zenének mint a kultúrákat összekötő univerzális nyelvnek, így a közös értékek és hagyományok bemutatása érdekében a japán és magyar népzenében is megtalálható pentaton dallamokra épül a kiállítás zenei világa. A kiállítótérben művészeti produkciók, interaktív zenei installációk és audiovizuális tartalmak hozzák majd közelebb a magyar kultúrát a látogatókhoz.

A művészeti koncepciót ági Bence (Recirquel) dolgozta ki. Célja egy olyan immerzív élmény megteremtése, amelyben a látogatók a magyar táj ihlette vizuális világon keresztül érkezhetnek meg egy univerzális, időtlen térbe. Ennek középpontjában a magyar népdal áll.
Természetesen a magyar gasztronómia sem maradhat ki a bemutatkozásból: a Miska Kitchen & Bar nevű étterem a magyar vidéki udvar hagyományait, a paraszti konyha alapanyagait és az autentikus nemzeti ízeket mutatja majd be a látogatóknak. Az étterem mellett borbár is működik majd, ahol a látogatók Magyarország különböző tájegységeinek legkiválóbb borait – és a hungarikumnak számító szódás fröccsöket – kóstolhatják majd meg. A gasztronómiai koncepciót a Csapody Balázs vezette csapat dolgozta ki. A hagyományos magyar ízeket olyan módon mutatják be, amely a japán közönség számára is vonzó lehet.
Ez a jellegzetes, emberfejű borosedény évszázadokon át fontos szerepet játszott a magyar ünnepi hagyományokban, most pedig a pavilon házigazdájaként köszönti majd a látogatókat. Miska karaktere egyszerre idézi a magyar népi kultúrát és a japán kawaii stílus játékosságát, párja, Mariska pedig a magyar vendégszeretetet és közösségi élményeket szimbolizálja.
Az expó hivatalos kabalája pedig Myaku-Myaku, egy titokzatos lény, amelynek teste sejtekből (piros) és vízből (kék) áll. A különös amorf figurának kék törzse van, amelyhez két láb és két kéz kapcsolódik, a fej szerepét pedig egy piros, kör alakú gyűrű tölti be, több szemgolyóval és egy mosolygós szájjal a közepén. Myaku-Myaku – akinek neve folyamatosan pulzálót jelent – a világkiállítás megnyitója előtt Budapestet is felfedezte. Barangolása során végigutazott a 2-es villamoson, megcsodálta a Lánchidat, és felmászott a Halászbástyára is, ahonnan elragadtatással nézett le a Parlamentre. Myaku-Myaku kalandjai természetesen itt nem értek véget, hiszen hamarosan Oszakában lesz jelenése, ahol hat hónapon keresztül szelfizhetnek majd vele a látogatók.
A magyar pavilonnal és eseményekkel kapcsolatos hírek itt érhetőek el, míg az oszakai világkiállítás hivatalos oldala itt olvasható.