?A pályázat azzal a céllal jött létre, hogy a kisebb produkciók, illetve a pályakezdő fiatalok bemutatkozási lehetőséghez jussanak a kőszínházak domináns szerepe mellett, ezzel is színesítve Budapest kulturális életet ? úgy érezzük, sikerült. A 2016-os évben kilenc produkció valósult meg: Pass Andrea a Stafétának köszönhetően mutathatta be az első, felnőtteknek írt, Napraforgó című darabját, a Dollár Papa Gyermekei pedig létrehozhatta első nagyszínpadi produkcióját a Trafóban. A pályázat a kísérletezésre is lehetőséget adott: a k2 Színház a Kárpáti Péter-féle improvizációs technikát próbálhatta ki a Dongó című előadásuk kapcsán, Kálmán Eszter látványtervező pedig Bercsényi Péter bábművésszel és Dányi Viktória táncossal feszegethette a műfaji határokat. A kísérletezés jegyében született Soós Attila Woolf-adaptációja és a STEREO Akt Etikett című produkciója is. Külön örömünkre szolgál, hogy három táncelőadást, Rózsavölgyi Zsuzsa, Dányi Viktória és Fülöp László produkcióját is bemutathattuk? ? értékelte a Staféta első évadát Szalay-Bobrovniczky Alexandra humánfőpolgármester-helyettes.

 

A projekt második évada még mindig tart, 2017 első felében két produkciót, Olasz Renátó és Horváth János Antal Kitagadottak című Schiller-átiratát, illetve Pass Andrea Bebújós című darabját mutatták be. A sort októberben Császi Ádám Templom, Vass Imre Standing Ground és Fekete Ádám A Jeditanács összeül című rendezése folytatja, majd Juhász András és Szenteczki Zita, illetve Mészáros Máté alkotása zárja az idei évet.

 

A tehetséges alkotók arcai már év eleje óta mosolyognak ránk a főváros különböző pontjairól, ősztől pedig kérdést is szegeznek hozzánk: ?Talán még nem ismerősek ezek a fiatal arcok a járókelőknek, de reméljük, hogy azok lesznek! A korábbi évekhez hasonlóan az idei pályázat is az önálló alkotói munkásságának első öt évében járó fiatal alkotókat és alkotói csoportokat kívánja támogatni. Fontosnak tartjuk a színházi előadástervek mellett a tánc, újcirkusz és összművészeti projektek felkarolását is. Az elbírálásnál a pályaművek színvonala, művészeti értéke mellett a szempontok között szerepel majd a projektterv progresszivitása és társadalmi kérdésekre való érzékenysége. A már megvalósult staféta előadások mindegyike is egy-egy jól körülhatárolható társadalmi kérdésből, problémából indultak ki: hisszük, hogy a nézőkhöz egy jól irányzott kérdésfelvetésen vezet a legrövidebb út, hogy minden párbeszéd kérdéssel kezdődik? ? mesélte Rozgonyi-Kulcsár Viktória, a Füge Produkció elnöke az új pályázati kiírás kapcsán.

 

Innováció, társadalmi kérdések iránti elkötelezettség, párbeszéd ? ezek lehetnének a Staféta kulcsszavai, hashtagjei. Olasz Renátó Kitagadottak című rendezése is magán viseli ezeket a jegyeket, kíméletlenül őszintén beszél a mindenkori apa hiányáról, az erőn alapuló társadalomról, a forradalom hiányáról és nem utolsó sorban arról, hogy?

 

??miből fakad ez a szeretetlenség és világtalanság, mi az, amiért a generációnk kitagadottnak érzi magát. Hiányzik valamiért a lábunk alól a talaj és az is, hogy nem tanultuk meg, hogy a testvér a testvért szeresse, hogy csapatban ne magaddal, hanem a társaiddal foglalkozz, hogy tiszteld a szerelmed és tudd megégetni magad egy szerelemben ? csak azt láttuk példaként, hogy a dolgokat hogyan kell elkenni! Ez pedig az ?apáink? hibája.? (Olasz Renátó)

 

De arról, hogy miért érdemes a Stafétára pályázni, a leghitelesebben a korábbi nyertesek tudnak nyilatkozni:

?A Staféta tette lehetővé, hogy profi körülmények között tudtunk dolgozni.? (Boross Martin)

?A Staféta kapcsán azt éreztem, hogy mint művész, mint pályázat, komolyan vagyok véve.? (Dányi Viktória)

?Nagyon megtisztelő számomra, hogy ezt a bizalmat megkaptam, mert a téma az eléggé aktuális és bátor is.? (Rózsavölgyi Zsuzsa)

?Teljesen más műfajban kipróbálhattam magam.? (Pass Andrea)

 

Vedd át tőlük a stafétát és jelentkezz október 6-án 16.00-ig a 2017-es Staféta pályázatra!

 

PÁLYÁZATI FELHÍVÁS

Pályázók köre:

Alkotóművészek/magánszemélyek vagy alkotói csoportok/együttesek, valamint a pályázat céljának megfelelő, már működő szervezetek, akik nem több mint öt éve kezdték önálló alkotói munkásságukat a független területen. A pályázáshoz még nem, de nyertes pályamunka esetén a szerződés megkötéséhez szükség lesz lebonyolítói szervezeti háttérre.


Pályázat leírása:

A pályázat a tervezett színpadi produkció szinopszisát, produkciós leírását, valamint annak létrehozási és továbbjátszási költségvetését tartalmazza az előre leegyeztetett befogadóhelyszín és a forráshiány feltüntetésével.

Pályázni a 2018. február 1. és december 31. között megvalósuló új bemutatókra lehet.

A megpályázható és elnyerhető támogatás pályázónként maximum 3.000.000 forint.

Pályázat elbírálása:

A pályázat elbírálása két fordulóban zajlik. A beérkezett pályázati anyagokat a FÜGE stábja ellenőrzi és a formailag megfelelt anyagokat küldi tovább a felkért konzulensi kör számára. A konzulensek az alábbi szempontok és elvek alapján döntenek arról, hogy az adott időszakban hány (maximum 15) pályázót juttat tovább a kuratórium elé, ahol a végleges döntés megszületik és kiderül, hogy az adott évben kik kapnak lehetőséget arra, hogy színpadra állítsák a szükséges anyagi és infrastrukturális háttérrel a projekttervüket: a benyújtott pályázatok színvonala, művészeti értéke, progresszivitása, társadalmi kérdésekre való érzékenysége, a tervezett produkciók utazhatóságának és továbbjátszásának lehetősége. Előnyt élveznek azok a projekttervek, melyekben az alkotói folyamat során a közösségépítés szerepet kap, melyekhez különböző társadalmi csoportok kapcsolódhatnak, bevonódhatnak, akár a művészeti munka, akár az azt kiegészítő foglalkozások során.

A felkért konzulensek az alábbi játszóhelyek, produkciós házak és ernyő-szervezetek képviselői:

Átrium, Bethlen Téri Színház, Jurányi Ház, Manna, MU Színház, Műhely Alapítvány, Orlai Produkciós Iroda, Sín, Szkéné Színház, Trafó

A felkért kuratórium tagjai:

Szalay-Bobrovniczky Alexandra (humánfőpolgármester-helyettes ? Budapest Főváros Önkormányzata)

Böszörményi-Nagy Gergely (főigazgató ? Design Terminál)

Lőrinczy György (az Előadó-művészeti Bizottság tagja, főigazgató ? Budapesti Operettszínház)

Mácsai Pál (igazgató ? Örkény István Színház)

Szabó György (menedzser igazgató ? Trafó)

Rozgonyi-Kulcsár Viktória (elnök ? FÜGE)

A pályázat benyújtásának ideje, módja és elbírálása:

Pályázni kizárólag az erre a célra kialakított online pályázati felületen lehet a megadott benyújtási határidőn belül.

Az adatlap regisztráció után a FÜGE hivatalos következő web-oldalán érhető el: http://www.fugeprodukcio.hu/palyazat/

A pályázati határidőn túl érkezett pályázatokat nem bírálják el.

A pályázatok benyújtási határideje: 2017. október 6. 16.00 óra

Az elbírálás határideje és a hivatalos eredményhirdetés:

A pályázatok elbírálásának várható időpontja és közzététele: 2017. december 10-ig