Paula Modersohn-Becker életrajza a Petőfi Irodalmi Múzeumban

Program

Az ismert francia írónő és pszichoanalitikus, Marie Darrieussecq Paula Modersohn-Becker német festőnőről szóló életrajza lesz a témája az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) Művészet és pszichoanalízis című sorozata május 16-i előadásának, ahol Gyimesi Tímea irodalomtörténésszel találkozhatnak az érdeklődők.

Paula Modersohn-Becker festőnő mellszobra Brémában. Fotó: Shutterstock/Mikhail Markovskiy
Paula Modersohn-Becker festőnő mellszobra Brémában. Fotó: Mikhail Markovskiy / Shutterstock

Párizs Város Modern Művészetének Múzeuma az ismert francia írónő és pszichoanalitikus, Marie Darrieussecq kezdeményezésére 2016. április 8. és augusztus 21. között nagy retrospektív kiállításon mutatta be Franciaországban először Paula Modersohn-Becker (1876-1907) alkotásait, amelyek közül kettőt a náci rezsim elhíresült Entartete Kunst című kiállítása is pellengérre állított 1937-ben, harminc évvel a művész korai halála után.

Az előadás Marie Darrieussecq: Êtreici est unesplendeur. Vie de Paula M. Becker (Isteni-szép az Ittlét. Paula M. Becker élete) című életrajzi munkáján keresztül feleleveníti a német akadémizmussal szemben radikálisan más és szabad önkifejezést kereső fiatal nő alakját, valamint rákérdez arra, hogy a századfordulón élő és alkotó, a festői modernitás előfutáraként számontartott Paula Modersohn-Becker életműve és annak értelmezése miként válik a kortárs (francia) irodalomról és művészetről való gondolkodás kiindulópontjává és ihletőjévé.

A rendezvényen Gyimesi Tímea irodalomtörténésszel találkozhatnak az érdeklődők. A program házigazdája és a sorozat szerkesztője Takács Mónika irodalomtörténész. Közreműködik: Kovács Vanda színművész. A részvétel díjtalan.

Művészet és pszichoanalízis – Gyimesi Tímea irodalomtörténész előadása – május 16. 18 óra, Petőfi Irodalmi Múzeum. További részletek a múzeum honlapján.