Pompeji romjai között új freskókat fedeztek fel, amelyek betekintést nyújtanak Bacchus misztériumainak vallási szertartásaiba. A Kr. e. 40 és 30 közötti időszakra datálható falfestmények egy megalográfia részei, amely három falon fut végig, és életnagyságú alakokat ábrázol. A jelenetek a római Bacchus – a bor, termékenység és vallási eksztázis istenének – követőit mutatják be, köztük táncoló bacchánsnőket, vadászokat, akik egy megölt kecskét vagy kardot tartanak, valamint fiatal szatírokat fuvolázás és italáldozat bemutatása közben.
A központi jelenetben egy fiatal nő és egy idős férfi fáklyával látható, ami egy beavatási szertartás része lehetett. A figurák piedesztálon állnak, ami kiemeli őket a kompozícióból. Gabriel Zuchtriegel, a pompeji régészeti park igazgatója szerint a freskó egy titkos vallási beavatás jelenetét ábrázolja, amely hasonló más ókori misztériumkultuszokhoz, például a Démétér- és Ízisz-kultuszhoz.
A felfedezés néhány nappal azután történt, hogy a régészek feltártak egy nagyszabású, magánkézben lévő fürdőkomplexumot egy pompás lakomateremmel. Pompeji, amelyet a Vezúv kitörése pusztított el 79-ben, ma is Olaszország egyik leglátogatottabb UNESCO világörökségi helyszíne, ahol még mindig jelentős területek várnak feltárásra.
A cikk forrása itt olvasható.