„Így lépdelget eléd most ez a versem is, halkan toppan a szó, majd röpül és zuhan” – írja Radnóti Miklós 1940 februárjában a Mint a halál című versében. Radnóti Miklós története és élete mindannyiunk közös valósága: kérdés, miképp kötődünk hozzá. Milyennek látjuk, ismerjük személyét, írásait, életét? Melyik a kedvenc versünk tőle? S mi az ő humanista öröksége?
A fenti kérdések megválaszolásához kerülhetnek közelebb az érdeklődők az erdélyi programok során, amelynek keretében Kolozsvár, Marosvásárhely, Székelyudvarhely, Csíkszereda, Kézdivásárhely, Sepsiszentgyörgy és Temesvár közönsége tekintheti meg, napokkal a budapesti premier után az Ázott hajában hét halott bogár ragyog című vetített koncertszínházi QJÚB-előadást.
Az összművészeti produkció Radnóti Miklósnak és feleségének, majd özvegyének, Gyarmati Fanninak a belső valóságát mutatja be. Kettejük története, leveleik és a Radnóti-versek kirajzolják előttünk, hogy mi az az alapállás, amelyben ma érdemes létezni, és a legnehezebb, vészterhes időkben is észre lehet venni, hogy a „tajtékos égen ring a hold”.
A QJÚB csapata: Hegedűs Bori, Frimmel Jakab, Ratkóczi Huba, Mihalik Ábel, Paczári Viktor és Vecsei H. Miklós a tőlük megszokott formavilággal, Palkovits Edina archív anyagokkal is vetített díszletében hozza el legújabb előadását Erdély hét helyszínére.
A program részeként két Poket Zsebkönyvek kiadványt mutat be Juhász Anna irodalmár, a Petőfi Kulturális Ügynökség irodalomszakmai programjainak vezetője, valamint Vecsei H. Miklós, a Poket Zsebkönyvek egyik alapítója. A Bori notesz – A bori munkaszolgálat versei és dokumentumai, valamint a „mindig rohantam az uccán” – Radnóti Miklós Budapestje kötetek idézik meg a 35 évet élt alkotó életének számos állomását: utolsó, fennmaradt verseit tartalmazó füzetét, naplói, levelei és prózai munkái tükrében pedig életének és családjának történetét. Minden helyszínen irodalmi beszélgetést és rendhagyó irodalomórát tart a Kárpát-medencei programok vezetője, személyes térré varázsolva az alkotói világot.
„Radnóti Miklós arra tanít, hogy bizony rohanunk mindig »az uccán« nyitott szemmel a fényben és zajban, és arra tanít, hogy figyeljek az érzéseimre sápadt holdak alatt, és tőle tudom azt is, milyen a gyönyörű szerelem, és azt is, milyen összedugott fejjel átfutni kéziratokat vagy pedig azt, milyen a csók-állomás, ismerem a fájdalmat és a szorongást és a szépet és a veszteséget mind-mind Radnóti Miklóstól, akivel az idei évben kiemelten foglalkozunk. Tétje van, hogy halála után 80 évvel megértjük-e, miért volt az áldozat, amibe beleszületett és amit cipelt 35 éven át” – mondta el Juhász Anna, a Radnóti-turné vezetője.
A Petőfi Kulturális Ügynökség szervezésében 2021 óta kapcsolódnak össze a tematikus, irodalmi évfordulókhoz kötődő programok, könyvek, előadások és a Kárpát-medencei irodalmi képviselet: az Irodalmi Karaván utak, irodalomórák a határok nélküli közös kulturális örökséget képviselik. Ebben a sorban mutatkozott be határon innen és túl 2021-ben a Pilinszky-, 2022-ben a Nemes Nagy Ágnes- és a Tamási Áron-életmű, illetve 2023-ban a Petőfi-előadás és a hozzá kapcsolódó program több erdélyi, székelyföldi városban.
A Radnóti-turné állomásain az előadást megelőzően az Oscar-díjra jelölt Semmelweis film vetítésére és közönségtalálkozóra kerül sor a délutáni órákban.
A turné állomásai:
November 22. Kolozsvár – Kolozsvári Állami Magyar Színház
November 23. Marosvásárhely – Marosvásárhelyi Nemzeti Színház
November 24. Székelyudvarhely – Imaház
November 25. Csíkszereda – Csíki Játékszín
November 27. Kézdivásárhely – Művelődési Ház
November 28. Sepsiszentgyörgy – Tamási Áron Színház
November 29. Temesvár – Csiky Gergely Színház