Ritka égi jelenség látható ma este

Tudomány

Ritka és szép égi jelenség lesz látható: a 23 százalékos holdsarló megközelíti, majd teljesen elfedi a Szaturnusz bolygót.

Waning Moon and Saturn are seen in conjunction over L'Aquila, Italy, on July 24th, 2024. Both celestial bodies appeared very close to each other in the sky from our perspective on Earth. During this event, Saturn were positioned relatively near the Moon. (Photo by Lorenzo Di Cola / NurPhoto)
Lorenzo Di Cola / NurPhoto / NurPhoto via AFP
A Hold és a Szaturnusz 2024. július 24-én az olaszországi L’Aquilában. Fotó: Lorenzo Di Cola / NurPhoto / NurPhoto via AFP. Képünk illusztráció

Ahogy arra a Svábhegyi Csillagvizsgáló közleménye felhívja a figyelmet, 18 órától szabad szemmel, binokulárral és távcsővel is jól látható lesz, ahogy a délnyugati égbolton, közel 28 fokkal a látóhatár fölött járó holdsarló egyre közeledik a Szaturnuszhoz. A sárgás fényben pompázó Szaturnusz ekkor a Holdtól balra fölfelé lesz, a megvilágítatlan, hamuszürke fényben derengő holdperemtől már csak 19 ívpercre. Egy legalább 7–8 centiméteres lencse vagy tükörátmérőjű állványos távcső és 150-szeres nagyítás segítségével jól kivehető lesz a Szaturnusz 16 ívmásodperces bolygókorongja és az éppen pengevékonynak látszó gyűrűrendszere, ahogy másodpercről másodpercre eltűnik a Hold mögött.

Az égi jelenség részeként a Szaturnusz egyik kísérője, a barnás-narancsos színű, 8,7 magnitúdós Titan nevű hold is látható lesz. A Titan balra fölfelé helyezkedik el a bolygótól, és követi majd a Szaturnuszt az eltűnésben. Az éjszaka folyamán egy 6,7 magnitúdós vendégcsillag, a kékes színű 85 Aquarii is a Szaturnusz holdjainak vonalában áll, még közelebb is a bolygóhoz, mint a Titan. A Szaturnuszt először ez a csillag, majd a Titan eltűnése fogja követni.

A Szaturnusz és a Hold egyre közeledik egymáshoz, 18.45-kor a Szaturnusz gyűrűjének jobb íve, majd az egész bolygó teljesen eltűnik a Hold mögött. A Szaturnusz korongjának eltűnése 42 másodpercig tart. Szabad szemel való észlelés esetén látható lesz, ahogyan a fényes, csillagszerű Szaturnusz egyre közelebb kerül a Hold hamuszürke fényben sejlő korongjához, majd fokozatosan elhalványodik és végül teljesen eltűnik.

Távcsővel jól megfigyelhető lesz az is, hogy 27 másodperccel korábban, elsőként a bolygó jobb oldalán lévő gyűrűk kezdenek belépni a Hold mögé, mintha egy sötét, mozgó fal takarná el azokat. Ezután a Szaturnusz bolygó korongja érinti a Hold peremét, és fokozatosan eltűnik, végül a bolygó bal oldalán lévő gyűrűrészek is elnyelődnek az alig derengő, sötét holdperem mögött. Másfél perccel a bolygókorong eltűnése után a 85 Aquarii csillag is belép a Hold mögé villanásnyi idő alatt. Hat és fél perccel később a Titan holdat is elnyeli a sötét holdperem néhány másodperc alatt.

A Szaturnusz 19.38-kor újra előbukkan, immár a világos sarló alsó pereménél, a Hold déli pólusánál, szinte pontosan a fényes holdkorong legalján. Először a Szaturnusz déli féltekéje kezd el felbukkanni, majd a gyűrű, nagyjából párhuzamosan a holdperemmel, végül az északi félteke is kilép. A folyamat távcsővel lesz jól látható, binokulárral nagyjából követhető, szabad szemmel azonban a fényes Hold miatt nehezen fog látszódni. A kilépés helyét, amely a Janssen kráteróriás alatt, a Mare Australe területén lesz, pontosan be kell tájolni, különben könnyen le lehet maradni a 37 másodperces eseményről.

A kilépés különlegessége a két égitest közti fényességkülönbség, ugyanis míg a fehér holdperem fényesen világít, a narancsos Szaturnusz jóval halványabban lebeg majd mellette. A kilépéskor a páros még 16 fok magasan lesz, és egészen lenyugvásukig, 21.21-ig lehet majd követni a távolodó égitesteket.