?Robert Capa pesti vagány volt, aki persze tudta, mivel jár egy háború? ? mondta dr. Lengyel Beatrix, a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának főosztályvezetője. Robert Capa, a világhírű fotográfus élete során részt vett a XX. század öt nagy háborújában ? köztük a spanyol polgárháborúban ?, és a frontvonal mellől dokumentálta az eseményeket ? például egyedüli fotósként a normandiai partraszállásnál is jelen volt.

1931-ben ? 18 évesen ? hagyta el először Magyarországot, feltehetően kényszerből, és Berlinbe ment. 1933-ban távozott onnan Párizsba, amikor Hitler hatalomra került. Később élt New Yorkban is, ahova 1939-ben érkezett ? mesélte dr. Fisli Éva, a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának főmuzeológusa. Hozzátette: Robert Capa egyedül a fényképezőgépéhez, a munkájához ragaszkodott, magyarságához kevésbé. ?Habár mindvégig magyarnak vallotta magát? ? hangsúlyozta Lengyel Beatrix. Friedmann Endre, az MTI World Press Photo nagydíjas fotográfusa erre reagálva elmondta: ennek ellenére amikor a képei alá azt írták, hogy azok egy amerikai fotográfus művei, nem tiltakozott, hiszen a karrierjét ez nagyban segítette. ?Ha magyarként tüntetik fel, akkor az ellenkezőjét éri el? ? fűzte hozzá Friedmann Endre.

Fisli Éva kérdésként felvetette: manapság fotóművészként emlegetik Capát, de valójában nem fotóriporter volt-e inkább. Hiszen a fotóművészek képeit galériák állítják ki, míg a fotóriporterek lapok számára készítenek képeket, és nem művészetben gondolkodnak, csak abban, hogy valamit megragadjanak az életből. Friedmann Endre erre úgy válaszolt: Robert Capa fotográfus volt, akinek egyik nagy érdeme, hogy emberséggel végezte a munkáját, azaz a negatív érzelmeket, a borzalmat is úgy örökítette meg, hogy annak a háborútól elrettentő oldalát ragadta meg. ?Ez persze nem tudatos, csupán valódi emberi cselekedet volt? ? mondta a fotográfus.

A fotográfus szakma kapcsán Friedmann Endre kiemelte: ma már csak a szenzációhajhászás, a pénzkereset a cél, Robert Capa idejében ? és esetében ? azért ez még nem volt ennyire előtérben. Fisli Éva és Lengyel Beatrix szerint azonban Robert Capa is csak a szenzációra utazott eleinte, hiszen valahogy el kellett helyeznie magát a világban ? ami meg is törént: Capaként a spanyol polgárháborúban óriási ismertségre tett szert.

?Nem vitatom Capa jelentőséget, rendkívül tehetséges volt, csakhogy nagyon sok jó fotográfus volt még a háborúkban ? például a szovjeteknél ?, ám őket azért nem ismerjük, mert Capánál jóval kisebb publicitást kaptak? ? mutatott rá Friedmann Endre. Hozzátette: komoly stáb állt mögötte, amely segítette a munkáját, amely felépítette és ?nyomta előre a képeit?, mint például testvére, Cornell Capa. A legfontosabb mégis az ? ahogy Friedmann Endre fogalmazott ?, hogy Robert Capának volt egyénisége, ugyanis e nélkül, személyiség nélkül nem lehet valaki kiemelkedően jó fotográfus.

Szíjjártó Anita