Római építőmunkások lábnyoma Szombathelyről

Kultpol

"Az ásatást megelőzően már tudtuk, hogy itt régészeti leleteknek kell lenniük, hiszen a helyi zeneiskola építésekor az 1960-as években kutató, szondázó jellegű ásatásokra került sor ezen a területen" - mondta, hozzáfűzve: nem csalatkoztak a korábbi jelzésekben, hiszen a mostani ásatáson húsz római kori sír került elő, az épület pincéjében pedig az ókori csatornahálózat egy darabját is megtalálták.

Kiss Péter a Múlt-kor olvasói számára sem ismeretlen: decemberben például arról tudósított minket, hogy a magyarországi híradásokban méltatlanul kevés figyelmet kapott Savaria északi temetőjének feltárása. Az ókori város nekropolisza gazdag leletanyagot tartalmazott: innen került elő a Pardust és Senilist, a két legendás gladiátort formázó gyönyörű, csontnyelű bicska.

Kiss Péter, az ásatást vezető régész kezében tartja a kiállítás egyik legérdekesebb darabját, egy rátétdíszes üvegpalackot a szombathelyi Savaria Múzeumban

Kiss Péter elmondta: a sírokban szétszórt csontokat találtak, amiből arra következtetnek, hogy azokat a régebbi korokban kirabolhatták. Megjegyezte, hogy találtak több úgynevezett "téglasírt" is, vagyis olyan sírgödröket, amelyek széle téglával volt kirakva.

Gladiátorokat ábrázoló késnyelek - tudjon meg róluk még többet! 

A pincében talált vízvezeték Kiss Péter szerint azért lehet érdekes, mert eltér a korabeli csatornázástól: a csatorna alján deszkadarabok lenyomata látszik, amelyek habarcsba voltak ágyazva. A habarcsréteg egy helyen megőrizte a római kori csatornaépítő munkás lábnyomait, amelyet sikerült rögzíteniük - tette hozzá a régész.

Agyagból készült mécsesek

Az ásatáson talált leleteket a Savaria Múzeum legújabb kiállításán tekinthetik meg az érdeklődők.

Csontból faragott Cupidó

(Múlt-kor/MTI)