Oktatási segédeszközként kezdte pályafutását a Rubik-kocka

Mi, Magyarok

Rubik Ernő Kossuth-díjas építészmérnök, tárgytervező, a nemzet művésze, a Magyar Szent István-rend kitüntetettje épp ötven éve alkotta meg a világsikerű Rubik-kockát.

Hungarian inventor Erno Rubik sits next to several Rubik's Cubes during an interview with AFP in Budapest on April 29, 2024. It was a spring day in 1974 when Hungarian architecture professor Erno Rubik created the first prototype of a movable cube made out of small wooden blocks and held together by a unique mechanism. (Photo by ATTILA KISBENEDEK / AFP)
Rubik Ernő, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas építész, feltaláló. Fotó: Kisbenedek Attila / AFP

Apja, idősebb Rubik Ernő a legismertebb magyar repülőgép-tervező volt, tőle örökölte a találékony szellemet és a kreativitást, anyjától, a költőnő Szántó Magdolnától pedig a művészi vénát. A képző- és iparművészeti szakközépiskola után a Budapesti Műszaki Egyetemen végzett építészmérnökként 1967-ben, majd az Iparművészeti Főiskolán (ma: Moholy-Nagy Művészeti Egyetem) szobrászatot és belsőépítészetet tanult 1971-ig. Ezt követően építész-tervezőként dolgozott. 1970 és 1988 között az Iparművészeti Főiskolán tanított, geometriás modellek készítésével foglalkozott.

1974 tavaszán oktatási segédeszközként tervezte meg a térbeli mozgások szemléltetésére alkalmas, 27 fakockából készült, mérnöki modellezést segítő szerkezetét. A kocka széleire csupán azért ragasztott színes papírlapokat, hogy egyszerűbben lehessen követni, melyik kis kocka hová kerül. Az oldalanként 3 × 3-as elrendezésben kilenc négyzetet tartalmazó kocka oldallapjai más-más színűek, és három tengely körül forgathatók el. Gyorsan kiderült, hogy a kocka nem csupán szemléltető eszköznek, de logikai játéknak is jó lehet.

Találmányára 1976. október 28-án RU-158 ügyszámon, Térbeli logikai játék néven kapott szabadalmat. A kocka a játékosok körében rövid idő alatt példátlan népszerűségre tett szert, gyártásához és külföldi terjesztéséhez azonban át kellett verekednie magát a hazai bürokrácia útvesztőin, míg végül Rubik-kocka (Rubik’s Cube) néven meghódította a világot. Népszerűsége azóta is töretlen, ötven év alatt félmilliárd darabot adtak el belőle, változatlanul kihívást jelent a matematikusoknak és a játékosoknak egyaránt. Míg az előbbiek a kirakási lépések minimális számát keresve igyekeznek megfejteni a titkát, az utóbbiak a kockakirakási rekordokat próbálják újra és újra megdönteni, hihetetlen eredményeket érve el. Az eredeti, 3 × 3 × 3-as kockának 2023 óta 3,13 másodperc a kirakási rekordja. Magának Rubiknak először egy hónapba telt, míg megoldotta saját találmánya rejtélyét, ami nem rossz teljesítmény, mivel a kockának 43 trillió különböző állása lehet.

Young competitors try to solve the Rubik cube on the final day of the 2010 Rubik's Cube German Championships in the 3x3x3 cube 'Classical category' in the western German city of Bottrop on September 12, 2010. AFP PHOTO PATRIK STOLLARZ (Photo by PATRIK STOLLARZ / AFP)
Résztvevők Németországban a Rubik-kocka-kirakó bajnokságon. Fotó: Patrick Stollarz / AFP

1980–81-ben több országban volt az év játéka, később klubokat, egyesületeket, versenyeket és világbajnokságokat szerveztek rajongóinak. 1981-ben a kocka bevonult a New York-i Modern Művészetek Múzeuma építészeti és designgyűjteményébe, 2014-ben pedig bekerült az amerikai játékok dicsőségcsarnokába.

Tervezője a tanítás mellett 1982–83-ban főszerkesztőként jegyezte az ...És játék című lapot, 1983-ban megalapította és azóta is vezeti a játéktervezésre szakosodott Rubik Stúdiót. A kocka után újabb logikai játékokkal jelentkezett, 1977-ben alkotta meg a kígyót, 1985-ben a bűvös négyzetet, majd a bűvös dominót és a Rubik-órát, 2009-ben a Rubik’s 360-at, vagyis a Rubik-gömböt. Ez utóbbiak világszerte kedvelt logikai játékok, de meg sem közelítik az időközben kultusztárggyá vált kocka elsöprő sikerét.

Rubik Ernő 1982-ben innovációs és ösztöndíj-alapítványt, 1988-ban pedig Rubik Nemzetközi Alapítványt hozott létre a kiemelkedő teljesítményt nyújtó diákok támogatására. 1987-től címzetes egyetemi tanár, 1990–1996 között a Magyar Mérnök Akadémia elnöke, 1996 óta tiszteletbeli elnöke.

1983-ban Állami Díjat kapott, 1995-ben Gábor Dénes-díjjal, 2007-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. 2008-ban Moholy-Nagy-díjat, 2009-ben Esztergomban díszpolgári címet és Magyar Örökség díjat, valamint a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést vehetett át. 2010-ben Prima Primissima díjjal, 2012-ben Hazám díjjal és az Amerikai Magyar Alapítvány George Washington-díjával ismerték el. 2014-ben Budapest díszpolgára lett, ugyanebben az évben megkapta a legmagasabb hazai állami kitüntetést, a Magyar Szent István-rendet, és az elsők között részesült a Nemzet Művésze címben.

A kocka sikere lehetővé tette számára, hogy azt csinálja, amit szeret, ugyanakkor hatalmas lekötöttséggel is járt. A rendszeres tanítást abbahagyta, hogy stúdióbeli munkájával, szoftver- és építészeti témákkal, számítógépes játékokkal foglalkozzon. Találmányáról így vallott: „Nem én vagyok itt a fontos, hanem a kocka. Sőt még csak nem is a kocka, hanem a hatása: hogy miként tudott ennyi emberre és ilyen sokáig hatni, hogyan tudott évtizedeken át, miközben a világ óriásit fordult, ugyanúgy népszerű lenni az új generációk számára is.”

Bűvös kockája a nehezen megoldható, bonyolult problémák kezelésének jelképévé vált, kirakása a kéz, az agy és a memória együttműködését igényli, az időseknél demencia ellen is használják. Filmekben jelent meg a szereplők magas intelligenciájának bizonyítására, képzőművészeti alkotásokat ihletett meg, magazinok címlapfotójaként szerepelt. Az óbudai Graphisoft parkban térplasztikaként a magyar találékonyságot jelképezi. A 2024-es európai uniós magyar soros elnökség logóját is a Rubik-kocka díszíti: 27 kockája a 27 tagállamra, illetve a magyar találékonyságra és problémamegoldó képességre, valamint az európai ügyek bonyolultságára utal.

A kocka születésének negyvenedik évfordulója alkalmából 2014-ben az amerikai Jersey Cityből, a Liberty Science Centerből indult útjára a Beyond Rubik’s Cube (Túl a Rubik-kockán) vándorkiállítás. Itthon a magyar kreativitás napjának megtartásával ünnepelték az évfordulót, a Sziget Fesztiválon pedig kiemelt kocka-programsorozatot tartottak. Idén az ötvenedik évfordulóról itthon és külföldön egyaránt megemlékeztek, a MOME-n Rubik 50/80 címmel szimpóziumot rendeztek. A kaliforniai Palo Altóban tartott rekreációs matematikai tanácskozáshoz videókonferencián a részben Spanyolországban élő feltaláló is csatlakozott.

Rubik Ernővel készített villáminterjúnk itt olvasható.