A római eredetű ötvösremekmű-együttes hét darabját márciusban hozták haza Magyarországra hosszas titkos tárgyalások eredményeként. A kincseket 2015-től a Magyar Nemzeti Múzeum új kiállítása keretében láthatja majd a közönség.
A Seuso-kincseket egykor Fejér megyében találták meg, így L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára és dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere kezdeményezésére Székesfehérváron időszaki kiállítást rendeznek az értékes gyűjteményből.
A Szent István Király Múzeum Dísztermében állatják ki október 4-től a Seuso-kincseket, ez alkalomból pedig maga a múzeum is megújul ? mondta el dr. Cser-Palkovics András. A kormány által visszaszerzett kincseket korábban együtt sehol máshol nem lehetett megtekinteni ? hívta fel a figyelmet a kiállítás egyediségére a polgármester. Kifejtette: érdemes a műtárgyakat ott bemutatni, ahova kötődnek, ezért is kerültek a Seuso-tárgyak most Székesfehérvárra.
Az önkormányzat múzeumi szakemberekkel dolgozik együtt azért, hogy a kiállítás méltó helyszínen kapjon helye. Éppen ezért hozzák előre a díszterem átadását, így a tárlat a díszudvarról is megközelíthető lesz. A város összesen 40 millió forintot költ a kiállítás apropóján, az összeg nagyobb részét a műszaki és biztonságtechnikai eszközök beszerzésére fordítják.
L. Simon László kifejtette: a múzeumi vezetők is örömmel fogadták a kezdeményezést, amikor 2010 és 2014 között megkezdték a múzeumi rendszer átalakítását. Ennek a decentralizációnak a példája a Seuso-kincsek székesfehérvári kiállítása. ?Nem merem azt állítani, hogy örökre itt marad, hosszú távú célunk, hogy minden emblematikus helyen megtekinthetők legyenek a kincsek.? Leszögezte azonban, hogy nem egy vándorkiállítás első állomása a mostani, Budapesten zárják le ugyanis a kutatásokat. ?Remélhetőleg bizonyítani tudjuk, hogy Szabadbattyán mellett találták ezeket a műtárgyakat, érveink pedig a nemzetközi porondon is megállják majd a helyüket.?