Sipos Imre, köznevelésért felelős helyettes államtitkár köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a program nagyon komoly lépést jelent a zenei nevelés területén, hiszen életre szóló élményeket adhat a diákoknak. A projektet lebonyolító intézmények mellett külön köszönetet mondott a pedagógusoknak is, akik már előre felkészítik a diákokat az előadásokra, majd utólag is megbeszélik velük a látottakat.

Závogyán Magdolna, kultúráért felelős helyettes államtitkár az Operakaland program Kultúrkalanddá való bővüléséről szólt. ?Sokszor és sokan féltették már az opera műfaját a közönség elvesztésétől, az Operakaland program most záruló ötödik sorozata azonban fényesen bizonyítja ennek az ellenkezőjét ? emelte ki. Majd visszaemlékezett, amikor 2013. november 7-én, Erkel Ferenc születésnapjára újból megnyitotta kapuit az előzőleg pusztulásra ítélt Erkel Színház, amely által számos fiatal ismerkedhetett meg az opera varázslatos világával. Beszédében arra is kitért, hogy fontosnak tartják, az előadást ne passzívan éljék meg, hanem érzően, értően és tevékenyen. A kezdetben kitűzött cél megvalósulni látszik, hogy anyagi körülményektől és lakóhelytől függetlenül is eljuthassanak a diákokhoz az operaházi műfajok. 2013 májusától kezdve négy sorozatban 173 település 500 középfokú köznevelési intézményének 77 ezer tanulója részesülhetett a programban ? összegezte az eredményeket. Majd a kibővített Kultúrkaland programról is szólt, amelybe múzeumokat, könyvtárakat és levéltárakat is bevontak. A projektet a MÁV 90 százalékos utazási kedvezménnyel és a BKV 215 forintos napijeggyel támogatja.

Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója elmondta, hogy külön figyelmet fordítanak arra, hogy az úgynevezett diákelőadásokat a felnőttekkel azonos minőségű produkcióban tekinthessék meg. A főigazgató is felhívta a figyelmet a pedagógusokkal való kiváló együttműködésre, akik az egész napjukat a gyermekek utaztatására szánják. A tanárok óravázlatokat, kép-, videó-, és hanganyagokat is kapnak az előadás előtti felkészítésre.

Az Operakaland-mozdony utasai az ország különböző részeiről: Győrből, Egerből, Miskolcról, Sátoraljaújhelyről, Salgótarjánból és Békéscsabáról érkeztek a sajtótájékoztató idején a Keleti pályaudvarra, ahonnan egyenesen az Erkel Színházba mentek.