A világsztár amerikai gitáros gyerekkora óta arról álmodott, hogy Magyarországon koncertezzen
Augusztus 13-án az Újszegedi Szabadtéri Színpadon lép fel Stanley Jordan és kvartettje, amelynek Horváth Kornél és Dörnyei Gábor személyében két magyar tagja van.
A kvartett tagjairól Stanley Jordan elmondta: „Horváth Kornél és Dörnyei Gábor magyar születésűek, és jól tudom, milyen hatalmas büszkeségei a hazájuknak mindketten. Gábor az Egyesült Királyságban él, az ottani zene szcéna egyik legkeresettebb dobosa; valamint igazán inspiráló oktató. Kornél továbbra is Magyarországon él, ahol ütősművészeti jártassága és egész zenei teljesítménye legendás szintre emelte hírnevét. Számos fontos zenei fesztiválon is közreműködik, így aktívan támogathat más kiváló zeneművészeket. Lawrence Cottle nagyfokú tehetsége és sokoldalúsága által fémjelzett, hosszú karrierje folytán Nagy-Britannia első számú basszusgitáros stúdiózenésze, aki Eric Clapton és sok más nagyság mellett játszott már. Az együttes tehetsége természetesen óriási dicsőséggel tölt el, ám ami igazán csodás élménnyé teszi a közös játékot számomra, az az a kitörő öröm, amellyel mindhárman megtöltik a zenét.”
Jordan a tapping gitározás úttörője, azaz technikája lehetővé teszi, hogy egyetlen gitár úgy szóljon, mint egy egész zenekar. A technikát az alapozta meg, hogy először zongorázni tanult. Erről így mesélt a Szegedi Szabadtéri Játékok szervezőinek: „Hátterem zongoristaként jelentős hatást gyakorolt a tapping – érintéses – gitártechnika kialakulására. Tizenegy évesen kezdtem gitározni, imádtam a hangszer kifejezőerejét, de hiányoltam belőle a zongorára jellemző »zenekariság« lehetőségét. A technika kidolgozása sok kísérletezést igényelt, de zongorás előképzettségem adta meg az egyértelmű elképzelést a célról, és kézkoordináció tekintetében is szilárd alapról indulhattam ennek köszönhetően.”
A gitár kapcsán hozzátette: „A gitár igen sokszínű zeneszerszám, mert minden más hangszer elemeit képest ötvözni. Különösen így van az elektromos gitár esetében. Engem a legtöbben persze szólistaként ismernek, ám amit talán sokan nem tudnak, az az, mennyire imádok ritmusgitárosként játszani. Olyankor igazán összhangba kerülhetek a dobosokkal, ütősökkel, támogatva, ahogy szólóban is megmutatkoznak.”
Stanley Jordan számára fontos ihletforrás Bartók Béla életműve. „A magyar zenék és táncok mindig is lenyűgöztek és elvarázsoltak, akárcsak maga a nyelv és az egész kultúra. Olyan, mintha Magyarország ledobná magáról a hagyományos kategóriák kereteit: egyszerre kelet és nyugat, észak és dél. Örök kedvencem Bartók Béla Concertója. Beteljesül benne Bartók életművének munkája, népi és klasszikus zeneművészet elegye, és a zeneszerző géniusza, amellyel egyszerre kérdőjelezi meg a konvenciókat és emeli be a hagyományt a zenébe. Ifjoncként sokat álmodtam arról, hogy majd meglátogathatom a csodavilágot, amely egyik kedvenc zenei alkotásomat szülte. Áldás és megtiszteltetés, hogy beteljesíthetem ezt az álmomat” – fogalmazott a szegedi koncert kapcsán.