B. B. King az életét is kockáztatta kedvenc gitárjáért

Popkult

Tíz éve, 2015. május 14-én hunyt el B. B. King amerikai bluesgitáros, énekes, a műfaj egyik legnagyobb alakja, akinek hosszú pályafutása során több mint hetven lemeze jelent meg, és tizenötezernél is több fellépést vállalt öt kontinens csaknem hetven országában.

American blues musician B.B. King performs on July 7, 1998 during a music festival at La Villette park, Northeastern Paris.  AFP PHOTO BERTRAND GUAY (Photo by BERTRAND GUAY / AFP)
B. B. King 1998-ban. Fotó: Bertrand Guay / AFP

Riley B. King néven, egy Mississippi állambeli ültetvényen született 1925. szeptember 16-án. Apja négyéves korában otthagyta anyját, a kisfiút anyai nagyanyja nevelte fel. Gyermekkora munkával telt, szabad idejében egy gospelkórusban énekelt, a gitáron – amelyből az első igazán „komoly” darabot csak 16 évesen tudta megvenni – saját maga tanult meg játszani. A második világháború alatt rövid ideig szolgált a hadseregben, de aztán leszerelték, hogy traktorvezetőként dolgozzon odahaza. Huszonegy évesen autóstoppal jutott el Memphisbe, a delta blues zenei fővárosába, ahol nagybátyja, az elismert blueszenész Bukka White vette szárnyai alá. 1948-tól szerepelt a rádióban, egy idő után lemezlovasként Beale Street Blues Boy, majd Blues Boy King néven, végül a B. B. King művésznév mellett kötött ki.

Első felvétele 1949-ben készült, két évvel később került fel először dala a R&B-listára, s 1985-ig 74-szer szerepelt a Billboard-listán, a The Thrill is Gone még a poplistákat is megjárta.

Hosszú pályafutása során olyan sztárokkal dolgozott együtt, mint John Lee Hooker, Bonnie Raitt, Eric Clapton, Van Morrison, Elton John vagy a U2, barátja volt Elvis Presley. Karcosan mély éneke, egyedi gitárkezelése blueszenészek nemzedékeinek szolgált mintaképül,

a Time magazin 2009-ben a harmadik, a Rolling Stone magazin 2023-ban a nyolcadik helyre sorolta a gitárosok közt.

Több mint hetven lemeze jelent meg, nem számítva a több száz válogatásalbumot, 15 ezernél több fellépést vállalt, 15 Grammy-díjat és 1987-ben Grammy-életműdíjat is kapott, a blues (1980) és a rock and roll (1987) halhatatlanja, több egyetem tiszteletbeli doktora volt. 1990-ben az Egyesült Államok legmagasabb, művészeknek odaítélhető állami kitüntetésével (National Medal of Arts) ismerték el. 1995-ben megkapta a Kennedy Központ kitüntetését, 2000-ben a Kongresszusi Könyvtár Living Legend Medal elismerését. 2004-ben Ligeti György zeneszerzőnek és neki ítélték oda a zenei Nobel-díjként is emlegetett Polar-díjat, s két évvel később a legmagasabb amerikai polgári elismerésben, az Elnöki Szabadságérem kitüntetésben részesült. 2012-ben, amikor Buddy Guy és több más sztár társaságában adott koncertet a Fehér Házban, a Sweet Home Chicago című dal előadásába King unszolására Barack Obama elnök is bekapcsolódott.

Öt kontinens csaknem 70 országában adott koncertet (ő volt az első blueszenész, aki 1979-ben a Szovjetunióban turnézott),

Magyarországon 1996-ban és 1997-ben járt, másodszor Tátrai Tiborral lépett fel és játszott az amerikai katonáknak a taszári támaszponton.

2009-es turnéján is érintette Budapestet, annak ellenére, hogy 2006-ban egy búcsúturnén már elköszönt az öreg kontinenstől. 2008-ban, jóval túl a nyolcvanon a gyökerekhez visszatérő, élő lemezzel örvendeztette meg rajongóit, 2012-ben életművét összefoglaló, többlemezes válogatása jelent meg Ladies and Gentlemen... Mr. B. B. King címmel.

Életének legfontosabb szereplője Lucille volt, „aki” nem a felesége (bár ebből is volt neki kettő, gyereke pedig állítólag tizenöt), hanem szeretett gitárja. A legenda szerint az ötvenes években egy bárban zenélt, amikor két férfi összeverekedett egy nő miatt, és ezt követően tűz támadt, ő pedig az utcáról visszarohanva, életét kockáztatva mentette ki a lángokban feledett gitárját. Amikor megtudta, hogy az épület egy Lucille nevű nő miatt dőlt romba, így nevezte el a gitárját emlékeztetőül arra, hogy soha többé ne tegyen ilyen őrültséget. (A Lucille nevet több hangszere is viselte.)

Hosszú életének titkát abban jelölte meg, hogy boldog ember, míg a blues többi nagysága szinte sohasem mosolyog…

Egyszer azt mondta: amíg az Úr nem hívja, játszani fog, és így is tett. Fénykorában évente háromszáznál több fellépése volt (csak 1956-ban 342), s még a hetvenedik évén túl is átlag háromnaponta vállalt koncertet, egyebek között erre mentek rá házasságai is. Bár a fellépések száma életkorának előrehaladtával csökkent, még az utolsó években is gyakran állt színpadra. 2011-ben fellépett Angliában a glastonburyi fesztiválon és a Royal Albert Hallban (utóbbi helyen rögzítették koncertjét), két évvel később a New Orleans-i Jazzfesztivál egyik részvevője volt.

2013-ban nyílt meg Mississippi államban a B. B. King múzeum és zenei központ, amely nemcsak névadójának állít emléket, hanem a delta blues zenei örökségének bemutatására és a fiatal művészek inspirálására is hivatott.

Kedvenc időtöltése a repülés volt, pilótaengedéllyel is rendelkezett, kedvenc énekesének pedig Frank Sinatrát tartotta.

A zenész, aki élete utolsó húsz évében kettes típusú cukorbetegséggel élt, 2014 októberében egy chicagói fellépése során lett rosszul a színpadon. Rövid kórházi kezelés után otthoni hospice-ellátást kapott, turnéit lemondta. B. B. King 2015. május 14-én, 89 évesen halt meg egy Las Vegas-i kórházban, ahová egy hónappal korábban cukorbetegséggel összefüggő kiszáradás miatt került, s a róla elnevezett múzeumban helyezték örök nyugalomra. Egyik Lucille nevű gitárja (amelyet nyolcvanadik születésnapjára kapott) 2019-ben a becsült ár csaknem háromszorosáért, 280 ezer dollárért kelt el Los Angelesben egy árverésen.