Százhatvan éves a Színház- és Filmművészeti Egyetem

Kultpol

Idén ünnepli fennállásának 160. évfordulóját a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE). Az egyetem a jubileum alkalmából február 26-án ünnepi gálaműsort rendezett az Uránia Nemzeti Filmszínházban, amelyen a magyar kulturális élet kiválóságai, az egyetem jelenlegi és egykori növendékei együtt tisztelegtek az intézmény gazdag öröksége és kimagasló művészeti hagyományai előtt.

Sepsi Enikő, az SZFE rektora. Forrás: SZFE
Sepsi Enikő, az SZFE rektora megnyitja az ünnepi rendezvényt. Forrás: SZFE

Oktatók, hallgatók, egykori és jelenlegi növendékek gálaműsora indította el azt az ünnepségsorozatot, melyben Oscar-díjas alkotókat bemutató vetítéstől kezdve kortárs nemzetközi filmfesztiválon és nemzetközi színházi workshopokon át a tudományos tanácskozásokig számos esemény kap helyet. Az évforduló keretében az egyetem az alumni tagoknak díszkitűzőt ajándékozott, továbbá jelenlegi osztályvezetője, Koltai Lajos operatőr részére címzetes egyetemi tanári címet adományozott.

„1865-ben, I. Ferenc József rendelete nyomán indult el hazánkban az intézményes színészképzés. A főigazgató 1864 novemberétől Festetics Leo volt, aligazgatója Gyulai Pál irodalomtörténész, író, kritikus, 1865-től titkára, elméleti és gyakorlati tanára, később aligazgatója Paulay Ede. Kezdetben a Nemzeti Színház bérházaiban kapott helyet, 1887-ben összevonták a Zeneakadémiával, s még Paulay halála előtti évben, 1893-ban az utódintézményként megalakult Színművészeti Akadémiának is ő lett az első főigazgatója Mihalovics Ödön időszakát követően. 1905-ben már Váradi Antal vezetése alatt költözött az intézmény a jelenlegi, Rákóczi úti épületbe – ami ma is a campusunk része. Az alapítás óta eltelt 160 év alatt az intézmény a színművészeti képzéseit filmes és televíziós, továbbá elméleti képzésekkel bővítette. Hevesi Sándor és Ódry Árpád korszaka után 1948-tól működik főiskolaként, 2000-től egyetemként, a 90-es évek végén elindul a doktori képzés is. 2020-ban alapítványi fenntartású magánegyetemmé alakul. Az intézményben számtalan kiváló színész, rendező, operatőr, dramaturg, film- és televíziós műsorkészítő tanulta a szakmát. Hála és köszönet az alapítóknak, s mindazoknak, akik könnyebb vagy nehezebb időkben hittek az intézményben” – ezekkel a szavakkal nyitotta meg az ünnepi rendezvényt prof. dr. Sepsi Enikő, az SZFE rektora.

Az egyetem kuratóriumának elnöke, Vidnyánszky Attila az intézmény jövőképével kapcsolatos gondolatait osztotta meg a jelenlévőkkel: „Az intézmény előtt álló legfontosabb feladat saját hangunk megtalálása, egyediségünk felismerése, s annak felvállalása úgy, hogy természetesen a világ izgalmas kezdeményezéseit, eredményeit ismerjük és beépítjük a képzésünkbe, az alkotásainkba, vagyis olyan képzést alakítunk ki, amely egyedivé tesz bennünket ebben a globalizált világban, s vonzóvá tesz bennünket nemzetközi szinten is, felvállalja, kutatja, ápolja kincseinket és szolgálja ezt a csodálatos nemzetet itt Közép-Európában” – hangsúlyozta.

Káel Csaba filmrendező, filmipari kormánybiztos, az egyetem egykori hallgatója, jelenleg a film- és televíziórendezés szakirány társosztályvezetője beszédében kiemelte az egyetem szerepét a magyar filmművészet nemzetközi sikerében, míg a Kulturális és Innovációs Minisztérium képviseletében felszólaló Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár az intézménynek a magyar kulturális örökség ápolásában és továbbadásában betöltött kiemelkedő szerepét méltatta.

Művészgenerációk találkozása a színpadon

Az ünnepi műsor nemcsak az egyetem sokszínűségét, hanem a mester és tanítvány közötti alkotói kapcsolat fontosságát is tükrözte. A jelenlegi hallgatók és neves művészek közösen léptek színpadra, összekapcsolva a múltat és a jelent, és jelképesen is átadva a stafétabotot a fiatalabb generációnak. A kivételes seregszemlét Koncz Gábor, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész verselőadással nyitotta meg. Ezt követően az intézmény hallgatóinak produkciói következtek. Reviczky Gábor, a nemzet művésze személyes emlékeit osztotta meg az alma materről, az operett világát a Marica grófnő egy részletével Oszvald Marika és a negyedéves Vajda Zoltán közös előadásában élvezhették a jelenlévők.

Az ünnepség záró műsorszámaként Petőfi Sándor Levél egy színész barátomhoz című verse hangzott el, amelyet a legendás színész és oktató, Major Tamás indított hangfelvételről, valamint az egyetem jeles oktatói – Csikos Sándor, Oberfrank Pál, Szarvas József, Szirtes Balázs – és harmadéves hallgatói adtak elő tisztelgésként az egyetem meghatározó oktatói és a színészmesterség örök értékei előtt.

Az ünnepség második részében az egyetem alumni közösségének tagjait köszöntötte. Az esemény kiemelkedő mozzanataként Szinetár Miklós Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas rendező, a magyar színház- és filmművészet egyik legmeghatározóbb alakja tiszteletbeli alumni kitűzőt vehetett át az egyetem rektorától, dr. Sepsi Enikőtől.

A jubileumi ünnepség keretében oktatói tevékenységének elismeréseként címzetes egyetemi tanári címet vett át Koltai Lajos, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar operatőr, rendező, érdemes művész.