Szent-Györgyi-relikviát kapott a szegedi múzeum

Kultpol

Szent-Györgyi Albert tizenöt esztendőt töltött Szegeden. A közvetlen stílusú, jó modorú vegyészt sokan csak Albinak szólították, munkatársai visszaemlékezései szerint ő volt a "legszeretetreméltóbb professzor." A rábízott kollegák apró-cseprő dolgaival is törődött. A laboratóriumban a kutatómunka szünetében a később legendássá váló teázások közben beszélgettek a világ és a mindennapok történéseiről.

A Szent-Györgyihez talán legközelebb álló laboráns Farkas András volt, aki a kutatómunkához szükséges technikai hátteret biztosította. A Nobel-díjas kutató neki ajándékozta a róla készült bekeretezett portrét a következő szöveggel: "Farkas Andrásnak, a hűséges munkatársnak. Szent-Györgyi Albert."

Farkas és Szent-Györgyi között szinte barátinak tekinthető kapcsolat alakult ki. Egyszer a vegyészprofesszor a feleségétől kapott egy télikabátot. Szent-Györgyinek viszont nem igazán tetszett a darab, ezért úgy döntött, ha Farkas András elfogadja, akkor inkább neki adja. A laboráns örömmel vette az ajándékot és még fia is használta a Nobel-díjas tudóstól kapott felöltőt.

Az ötvenes években Szent-Györgyi Albert már emigrációban élt, amikor Farkas András súlyos beteg lett. A család levelet írt a tudósnak; kérték, segítsen a tüdőrákban szenvedő egykori kollegának. Gyors válasz érkezett, Szent-Györgyi olyan akkoriban Magyarországon nem is használt gyógyszert küldött, amely a legjobbnak számított nyugaton. Segíteni azonban sajnos nem tudott, a hűséges munkatárs 1956-ban meghalt.

A Farkas család mindmáig őrizte a Szent-Györgyi-portrét. Farkas András fia most döntött úgy, hogy a Szent-Györgyi emlékét, illetve dokumentum és tárgyi anyagát is gyűjtő Móra Ferenc Múzeumnak adományozza a relikviát. A Csongrád megyei közgyűjteményben található többek között Szent-Györgyi Albert íróasztala, szekrénye, szemüvege, írógépe és közel másfélszáz fotó Szeged Nobel-díjasáról.

A múzeum munkatársai az utóbbi években rendeztek kiállítást Szent-Györgyiről például a Ferihegyi Repülőtér VIP várójában vagy a hollandiai Groningenben is. A legközelebbi Szent-Györgyi Albert-kiállításnak már a most közgyűjteménybe került dedikált portré is része lesz.