Autokoncert és Harakiri

Egyéb

Bethlen Gábor és Brandenburgi Katalin erdélyi udvarát idézi Aranyos Ágota tánckompozíciója a Vietorisz és a Kájoni kódex dallamaira.
A fejedelem uralkodása idején érte el Erdély virágkorát, aki pompázatos udvart hozott létre.
Külhoni követeket és utazókat fogadott, akik magukkal hozták szokásaikat és táncaikat is.
Így a magyar muzsika és tánc keveredett az olasz későreneszánsz táncok eleganciájával, és egy olyan viselettel, ami egyedülálló volt Európában.
Az előadást a Company Canario historikus együttes táncolja, a muzsikát az Excanto együttes szolgáltatja.

Eötvös Péter madrigálkomédiái különös címet viselnek, a Gáláns rovarok, a Lakodalmi madrigál, és a Harakiri izgalmas mondanivalót sejtetnek. Gesualdo hatodik madrigálkötetéből válogatott a Gáláns rovarok komédiájához. Az előadás stílusa valahol a Commedia dell'arte és Walt Disney között helyezkedik el. Lepkék és szúnyogok rajzanak ki egy fülledt nyári éjszakán és a perzselő szerelemről énekelnek, mígnem elemészti őket saját szerelmük lángja.
"Erotikus, forró nyári éj. A szerelmes moszkitó úrnője keblei közé zuhanva szeretne megperzselődni - gondolja röviden a gyertyalángban sercegve."

     "A nép a templom előtt. A harangozás. Az -igen-. A nászéjszaka a kulcslyukon át nézve."
A lakodalmi madrigál a házasságkötés szertartásának négy mozzanatát ábrázolja - rokonok pózolnak a fényképező előtt a templom kapujában, harangszóra bevonul a pár, kimondják a boldogító igent, és legvégül a pózoló rokonokat mutatja be, ahogy a kulcslyuknál hallgatóznak.

Eötvös Péter mindkét madrigálkomédiáját a Tomkins Énekegyüttes adja elő.

     "Aki a borsószemet hét matrac alatt is megérzi, annak nem marad más megoldás, mint a harakiri. De előbb visszaviszi a kölcsönbe kapott matracokat." - szól Bálint István szövege, amelyre a Harakiri című művét írta Eötvös Péter.
Előadják: Csengery Adrienn (recitáció), Rácz Zoltán (favágás), Matuz István, Ittzés Gergely (shacuhachi).

Vidovszky László Autokoncertjében néhány kevéssé szokványos hangszert - bambuszharangjátékot, cintányérokat, tangoharmonikát, zenélő dobozt, különféle verőket, fémeket - mutat be olyan helyzetekben, amelyekben önmaguktól is megszólalnak. Így megleshetik e hangszerek saját életét, netán halálukat is...