Magyar színházi rendező sikere a spliti fesztiválon

Színpad

(MTI) - Vidnyánszky Attila elmondta az MTI-nek, hogy jövőre is visszahívták rendezni, ezúttal prózát, valószínűleg görög tragédiát, vagy Shakespeare-darabot állít színpadra mégpedig a Splittől 11 kilométerre levő ősi Klis (Klissza) sziklavárában, amely Közép-Dalmácia legrégibb települése, 852-től említik a dokumentumok, mint a horvát fejedelmek székhelyét.
A helynek magyar vonatkozása is van, 1241-ben oda menekült családjával a tatárok elől IV. Béla király, ott halt meg két kislánya, és 1242-ben ott született Margit, akit később szentté avattak és Árpádházi Szent Margit néven tartja számon a katolikus egyház.
A rendező azt is elárulta az MTI-nek, hogy a Spliti Operaház művészeti vezetője, Peter Selem látta Budapesten, az Operaházban Wagner: A nürnbergi mesterdalnokok -, kazettáról pedig Janácek: Jenufa című operáját, mindkettőt ő rendezte, és ezután meghívta Splitbe, hogy állítsa színpadra a nyári fesztivál nyitódarabját, Mozart: Don Giovanni című operáját.
A rendező szerint a közönség jól fogadta a modern rendezést és a nemzetközi gárdát, a hazaiakon kívül a bolgár, az olasz és a finn énekest, köztük Alexandr Belozub ukrajnai díszlettervezőt. Vidnyánszky Attilának nem volt könnyű dolga, mert a felkészülési idő igencsak rövid volt, a Don Giovanni- és a Leporello szerepében föllépő horvát művészek pedig most énekelték először ezt az operát.
Vidnyánszky Splitből hazasietett Debrecenbe, mert Szőcs Géza erdélyi magyar író Liberté '56 című darabjának - rendhagyó módon - először a filmváltozatát készíti el a színház tagjainak és más művészeknek, mint Eperjes Károly, Földes László Hobo és Cseh Tamás, a részvételével. A darabot ezt követően színpadra állítja, és a bemutató Debrecen testvérvárosában, a kelet-lengyelországi Lublinban lesz októberben - tette hozzá a rendező.