Színészdinasztiák, avagy az apák szellemisége

Színpad

Szirtes Ádám a lányát tudatosan színésznőnek nevelte. Unokájától azzal búcsúzott: ígérje meg, ő is ezt a pályát választja majd. Bizonyára fanatikusan hitt hivatásában, ha a számára oly közelieknek is ezt a sorsot szánta.
 
Messziről hozott ősi erővel játszott. ?Nekem olyan gyerekkorom volt, mint Móricz Árvácskájának - vallotta. - Húszéves koromig dolgozó állat voltam?? A Szvitek ? ez volt az eredeti nevük ? család legidősebb gyermekének rendkívül mostoha sorsa volt, szülei örökbe akarták adni. Ezért inkább kanászként, tehenészbojtárként, afféle mindenes legényként cseléd lett. Amikor aztán a munkás- és parasztgyerekek is jelentkezhettek a színművészeti főiskolára, a nemcsak kenyérre, hanem a szépre is éhes fiatal fiú elindult Budapestre. Otthon kitagadták, a fővárosban sokáig nem fogadták be. Keményen dolgozott, mire a magyar film és színház legendás hősévé vált. Hatalmas utat járt be, jellemeit belülről bontotta ki, mélységek és magaslatok tették eredetivé játékát. Több száz film, megannyi tévéjáték őrzi ízes beszédét, hiteles alakformálásait.
 

magyartelevizio_szineszdinasztiak_palmaianna_szirtesagi.jpg
Sugár Ágnes, Pálmai Anna és Szirtes Ági

Szirtes Ági apai öröksége a tehetség. Összetéveszthetetlen alakja a színpadnak, filmnek. És az unoka, Pálmai Anna is elindult a nagypapa által kijelölt úton. Mama és lánya a Katona József színház tagjai. Hasonlóak és mégis nagyon mások, de gesztusaikban gyorsan felfedezzük a szirtesi erőt.

 
A stúdióban Szirtes Ági és lánya, Pálmai Anna. Szirtes Ádám fantasztikus alakját pedig az archívum gazdag tárházából válogatva idézik meg a szerkesztők.
 

magyartelevizio_szineszdinasztiak_alfoldirobert_csakanyieszter.jpg
Alföldi Róbert és Csákányi Eszter

Csákányi László ? születési neve: Zsigovits - eredetileg misszionáriusnak készült. A Színiakadémiára 1939-ben vették fel, színinövendékként már a Nemzeti Színházban statisztált. A diploma átvétele után szinte azonnal megkapta katonai behívóját. Négy év múlva, amikor a szovjet hadifogságból hazatért, első útja mindjárt a Nemzeti Színházba vezetett. Ott azonban szóba sem álltak vele. Szülei tartották el, mígnem a háromtagú Görbe Tükör együttes befogadta. Velük járta a vidéket, paródiákat adtak elő. Aztán Egri István szerződtette a Pesti Színházhoz, majd az Úttörő, később az Ifjúsági Színház következett, 1953-tól a Fővárosi Operettszínház, 1956-tól a Petőfi, illetve Jókai Színház, 1963-tól a Vígszínház, 1971-től a József Attila Színház tagja lett. A Vidám Színpadhoz 1974-től, élete végéig kötötte szerződése. Kiváló karakterszínész, sokoldalú jellemábrázoló művész volt, aki otthonosan mozgott a drámákban csakúgy, mint a vígjátékokban. Népszerű szinkronszínész, neve elválaszthatatlan Fréditől, Karaktól, Balutól? A magyar színjátszás remek alakja negyven évet töltött el a pályán. Művészi tevékenységét 1959-ben Jászai Mari-díjjal ismerték el, 1979-ben érdemes művész, 1984-ben kiváló művész kitüntetést kapott. Lánya, Csákányi Eszter Jászai-díjas, Kossuth-díjas, a magyar színházművészet egyik legnépszerűbb alakja.

 
A műsor vendégei: Csákányi Eszter, Bakó Márta és Alföldi Róbert. És persze a színészlegenda, Csákányi László, filmen, színpadon és tévéjátékokban.