Támogatja az állam a Brigetio légiótábor feltárását

Egyéb

A Miniszterelnökség parlamenti államtitkára hozzátette, a Brigetio, azaz a Komárom-Szőny területén több évtizedes munkával feltárt polgárváros és a most előkerült katonaváros maradványai impozáns részt jelenthetnek a Limes magyarországi szakaszának egységes turisztikai célpontként való megjelenítésében. A politikus elmondta, jövőre benyújtják az UNESCO-nak a Limes magyarországi szakaszára vonatkozó világörökségi kérelmet. L. Simon László szólt arról, hogy a kormány elkötelezett az örökségvédelem ügye mellett, ezt mutatják a meghozott szervezeti és jogszabályi változások, például a Hajógyári-szigeten lévő Hadrianus-palota feltárása, kastélyok felújításának támogatása, vagy a budai Vár Erdélyi bástyája mögötti terület feltárása. A kormány az összehangolt örökségvédelem szolgálatában egységesíti annak intézményrendszerét, így egy kézben összpontosulnak az azzal kapcsolatos kérdések.

 

A gátépítést megelőző feltárások során az ókori Brigetio légiótáborának előterében, a gát tervezett nyomvonalán, mintegy 400 méter hosszan, helyenként 40 méter szélességben előkerült a katonaváros egy teljes egészében összefüggő, meglepő épségben megmaradt részlete. Ebből eddig egy legalább 1000 négyzetméteres fürdőépültet tártak fel a régészek falfestményekkel díszített termekkel, medence-, fűtőrendszer- és csatornamaradványokkal együtt. A területet ókori felhagyása után temetőként használták Brigetio utolsó lakói (Kr. u. 4-5. század fordulóján).

 

A még feltáratlan, de a római rétegig lehumuszolt részen, a jelenlegi felszínen további monumentális, eddig ismeretlen rendeltetésű épületek részletei mutatkoznak összefüggően és intenzíven. Mindez azért fontos, mert a Római Birodalom területén, így hazánkban is, napjainkra már ritka az olyan beépítetlenül maradt ókori rommező, mint amilyen Brigetio katonavárosában napvilágra került, és amely további meglepetéseket tartogathat számunkra.

 

Jelentőségét az is adja, hogy mivel a gát nyomvonala elkerüli ezt a területet, lehetőség nyílik arra, hogy a Római Birodalom pannoniai limes-rendszerének egy minden kétséget kizáróan ígéretesen látványos szegmentumát egykori városszövetének összefüggésében megismerhessük és az érdeklődő nagyközönségnek is megmutathassuk.

 

Nagyszerű kulturális és történelmi élménnyel lettünk gazdagabbak ? mondta el Molnár Attila, aki hozzátette: a gátépítés kapcsán bukkantak a római kori leletekre. Komárom városa igyekszik több lábon állni, míg ugyanis az ipari park határozza meg a gazdálkodás alapját, az idegenforgalomban, a turizmusban, a kulturális örökségvédelemben olyan potenciál rejlik, melyre építeni kell. Kincseik közé tartozik az erődrendszer, de kiemelt figyelmet fordítanak a római kori régi leletanyagra is.

 

A mostani feltárás eredményeként már bemutattak például egy freskót a múzeumban, most további, kiállításra váró anyag is előbukkant. A polgármester fontosnak tartja állandó kiállítás megnyitását a feltárt tárgyakból. Nem titkolt céljuk azonban az sem, hogy a város felkerüljön a felsőoktatás térképére. Éppen ezért zajlanak egyeztetések az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karával, mellyel közösen tudásközpontot hoznának létre a jövőben ? mondta el a dékán, Dezső Tamás. Kifejtette: az elmúlt 23 évben, mióta a területen megkezdődött az ELTE közreműködésével a munka, újabb és újabb leletek bukkantak elő, arra alapozva pedig tananyagukat a kulturális örökségvédelem és a turisztika irányába bővítenék ki.

 

Borhy László, az ELTE tanszékvezetője, egyetemi tanára, a feltárások vezetője kifejtette: a 4-5. század fordulójára tehető annak az üvegpohárnak a keletkezése, melyet most a föld alól, alig két méterre a felszín alatt találtak meg. A pohár díszítése jól jelzi, ugyan készültek ebben a korban még üvegpoharak, tehát a szaktudás rendelkezésre állt az előállításhoz, hullámvonala díszítésének a kultúra lassú elapadását jelzi már.

 

Az évekkel ezelőtt megkezdett ásatásokat a gát nyomvonalával kapcsolatos munkálatok eredményeként bővítették ki, és leltek arra a területre, mely római kori leleteket rejt, Európában egyedülálló módon beépítetlen területen. Itt többek között egy 800 ezer négyzetméteres fürdőrészre leltek. ?Érdemes gyorsan és látványosan bemutatni az egykori római táborvárost, mely épületeivel, utcarendszerével, fürdőjével további ígéretes leletek felfedezését vetíti előre? ? mondta el.