Földön apám fia volnék...

Színpad

Egyszeri és kivételes alkalomról van szó tehát, mely igazi csemegének számíthat a néptáncrajongók számára.

Az Alba Regia Táncegyüttes

Az együttest 1949-ben alapították a néptáncot szerető elődök. Azóta számtalan eredmény és kitüntetés tanúsítja kiváló munkájukat. A valamennyi magyar néptánc-fesztiválon részt vevő együttes különböző koreográfiáival számos elismerést és díjat gyűjtött be az egyéni-, a kamara- és az együttesi kategória ában egyaránt. A magyarországi néptáncegyüttesek minősítő rendszerében igen előkelő helyet foglal el. 1994-ben elnyerte a hamburgi FVS Alapítvány "Európa-díj a Népművészetért" elismerését, melyet nemzetközi kuratórium ítél oda minden évben.

Mintegy 500 fiatal - óvodás kortól 30 éves korig - 12 csoportban biztosítja az együttes folyamatos utánpótlását. Műsoraik a magyar nyelvterület táncainak és dalainak bemutatására épülnek. Táncosai Európa valamennyi országában, továbbá Észak-Afrikában, Kanadában, Kínában és Indiában is igen nagy sikert arattak fellépéseikkel. Színes népviseleteikkel és a színpadon bemutatott táncaikkal kivívták a nézők és a szakemberek őszinte elismerését szerte a világban.

Előadásaikat a magyar nyelvterület táncfolklórjának színpadra vitele mellett táncszínházi produkciók is színesítik. Az Együttes vezetői Majoros Andor és Majoros Róbert. Kísérő zenekaruk a Galiba Zenekar.

Földön apám fia volnék...

A Magyar Állami Népi Együttes Földön apám fia volnék... című műsorában az autentikus formákat (táncokat, zenéket) megtartja, de nem pusztán reprodukálja, hanem új funkcióba (színpadra) helyezi, ezáltal új jelentéssel tölti meg, mondanivalójával aktualizálja a nyelvet. Ebben az absztrakt, újrateremtett valóságban, a színház időt és teret kiterjesztő kontextusában, a tánc elvont és újraértelmezett nyelvén szól: földi valóságunkra és apáink örökségére irányítja figyelmünket, üzeneteket, mintákat közvetít. Azt üzeni, hogy bár homogenizálódó és felszínes "világkultúrával" körülvéve élünk, van saját és sajátos kultúránk. Felmutatja folyamatosságát, fontosságát, azt a kultúrát, amely emberi létezésünk alapszükséglete, nemzeti önazonosságunk egyik forrása. A homok- és videoanimációkkal színesített műsor a Kárpát-medence legszebb táncait varázsolja a színpadra, miközben utazásra invitálja a közönséget térben, időben és képzeletben. Szép emlék ez egy útról, amelyen együtt jártunk.

Az előadások időpontja: július 18. / 20. / 23. / 25. / 27. / 30. este 8 órai kezdettel.

Hagyományok Háza, Budapest, I. ker. Corvin tér 8.
www.hagyomanyokhaza.hu