Tárgyeset - TÁRGYAK TERMÉSZETRAJZA

Egyéb

Bár a könyv nem zsebkönyv méretben, napra beosztott intelmekkel ellátva jelent meg, hanem egy igazi szép könyvtárgy formájában, rengeteg jó képpel és a hozzá tartozó kommentárokkal, mégis mindennapos problémákat képes megoldani. Ma, amikor egy átlagos európai háztartásban több tízezer tárgy van jelen, amikor a városlakók átlagosan a legtöbb időt az elveszett tárgyak keresésére fordítják (komoly statisztikai felmérés eredménye, bár viccnek tűnik), és amikor már alig vagyunk képesek bármihez is nyúlni segédeszközök nélkül, létfontosságú tisztázni a tárgyak szerepét.
 

A szerző fél évszázados belsőépítészi gyakorlat és sok évtizedes tanári praxis mellett újraindítója és 1993 óta főszerkesztője a Magyar Iparművészet folyóiratnak, ennek következtében a tárgyak életét a gondolat születésétől a megvalósuláson át a pusztulásukig vagy az időtálló értékké válásukig minden részletében jól ismeri. Ebben a kötetben személyes hangon, inkább lelkiismeretes és jól navigáló kalauzként, mint tervezőként vezet végig a tárgyak világán, a naponta használt, de kevéssé értett vagy pontosított terminus technicusok zűrzavarán, a tárgyak keletkezésének, szerepének, értékelési rendszerének fejezetein. Számára a tervezés strukturális és morális oldala éppolyan fontos elem egy tárgy életében, mint az elmúlás, a hulladékká válás vagy az értékké válás egy gyűjteményben. A népművészet és a kézművesség, a művészi ipar, az iparművészet, a design és az újrahasznosítás kérdései, a reklám és a divat, a sorozat és a típusterv, a felesleg, a kópia, a hamisítvány és az egyediség szempontjai a szerző segítségével a helyükre kerülnek, a sztereotípiák kisimulnak és valódi jelentés kerül a helyükre. És a tökéletes szakmai pontosság mellett szépen kirajzolódik a tárgykultúra XXI. századi helyzete, tudatos és tudattalan hozadékaival és okaival, kérdésekkel, amelyeket valóban föl kell tennünk magunknak és válaszokkal, melyeket csak ilyen értő és érzékeny segítséggel kaphatunk meg.

 
Személyes hangvétele, belső monológ jellege ellenére ez a könyv óriási tudástár, amit végig lehet olvasni az elsőtől az utolsó lapig, de jobb sokszor elővenni, együtt gondolkodni az egyes fejezetekkel. A bőséges illusztráció az enciklopédiák képanyagát idézi, a hozzájuk rendelt kommentárok az útikalauz fontos és szellemes adalékai.