A Várkert Bazár programsorozata minden hónapban egy író/költő szerelmét mutatja be. A januári esten Nemes Nagy Ágnes és Lengyel Balázs, Szabó Magda és Szobotka Tibor, Mészöly Miklós és Polcz Alaine kapcsolatáról beszélgettek a résztvevők. A mostani, februári ? ráadásul Valentin-napi ? eseményen Weöres Sándor és Károlyi Amy házasságáról lesz szó: az est állandó háziasszonya, Juhász Anna Steiner Ágota és Harmath Artemisz irodalomtörténészekkel beszélget. A társ ? Weöres Sándor és Károlyi Amy szerelme című esten napló- és levélrészletekből olvas fel Haumann Petra és Kaszás Gergő.


weores_karoly_mma_600x445.png
Fotó: mma.hu

Weöres Sándor és Károlyi Amy házassága több szempontból is különleges volt: a két író amellett, hogy munkájában segítette egymást, a negyven év alatt számos megpróbáltatáson ment keresztül, ám mindvégig kitartottak egymás mellett. Talán a sors keze, hogy sem Weöres Sándor, sem Károlyi Amy nem volt szerencsés a szerelemben, így házasságukat megelőzően egyiküknek sem volt komolyabb kapcsolata ? bár Weöres szerelmes volt Polcz Alainbe, neki írta a Galagonya című versét is, ez a szerelem viszonzatlan maradt és később szoros barátsággá alakult. Sándor és Amy 1946-ban ismerkedett meg, a férfi ekkor 33, míg a nő 37 éves volt ? Nyári Krisztián könyvében azt írja: egy temetőben volt az első randevújuk, ahol olyan hosszan beszélgettek, hogy rájuk esteledett, a kaput pedig bezárták, és csak másnap reggel engedték ki őket. A két szerelmes akkor már tudta, hogy össze fognak házasodni. A történet valóságalapja természetesen megkérdőjelezhető, az mindenesetre biztos: valóban sorsfordító lehet egy temetőbe szervezett randevú. Sokkal hihetőbb verzió azonban, hogy Weöres már korábban versei kapcsán figyelt fel Amyre, aki azonnal megtetszett neki.


[...] Árpi (Illés Árpád grafikusművész, a szerk.) barátom olyan szíves volt, és a Maga verseit megmutatta nekem. Nagyon tetszenek, mert nemcsak szépek, hanem talajra épülők. Igen tetszik, ahogyan a bútorokból felidézi az erdőt és annak kényes, boldog madarait, és ahogy megmutatja a tárgyak honvágyát. Ma csak néhány költőnő tud ennyire a lét mélységeihez, az igazi valósághoz férkőzni, a férfi költők elkárhoznak az artisztikumok útvesztőiben, vagy még rosszabb esetben a napi politika büdösségében. Vigyázzon a tehetségére, el ne nyeljék a napi gondok, a polgáriasság, a polgárias könnyedség, a cukorból készült álerkölcstelenség. Legyen masszív, mint egy aranyból készült papnő.


Weöres Sándor levele Károlyi Amyhoz

 


karolyi_amy_weores_sandor_600x416.png
Fotó: oszk.hu

Házasságuk irodalmi szempontból rendkívül termékeny volt, számos közös művet írtak együtt ? mint például a Macskaszerenád, amelyből a Várkert Bazár estjén is hallhatunk majd részleteket ?, kapcsolatuk pedig szinte tökéletesnek tűnt kívülről. Bár gyermekük nem született, talán nem is volt szükség rá, hiszen Károlyi Amynak sokszor anyai szigorral kellett vigyáznia Weöresre, és arra, hogy ne igyon a kelleténél többet.


1948 januárjában (ha jól emlékszem) az Akadémia tagjai az olasz állam segítségével Szicíliába utaztak. Közismert, hogy a risorgimento fészke ott volt, s az 1848-as magyar forradalom és szabadságharc is jórészt ebbe a mozgalomba gyökerezett. Főhadiszállásunk Catania volt. Az egyik reggel Amy kétségbeesetten közölte, hogy Sándor éjszaka nem ment haza, fogalma sincs, merre lehet. Tanácstalanul néztünk egymásra, s már különféle hivatalos akciókon elmélkedtünk, amikor egyszer csak váratlanul, széles mosollyal megjelent Sándor. Kiderült, hogy még este belekeveredett egy jókedvű olasz társaságba, s noha olaszul csak keveset tudott, elszórakozott velük, s ők vitték el valahova aludni is. Hogy hova, arról Sándornak fogalma sem volt. Bűnbánatában adta azt a nyilatkozatot, mely a ?Weöres Sándor élete képekben? című kiadványban is megjelent a következő szöveggel: Feleségemnek ezennel megígérem és megfogadom, önszántamból és saját tervemből, hogy egy nap félliter bornál többet nem iszom, kivéve havonta egyszer, de akkor sem berúgásig. Berúgni maximum félévenkint egyszer.

Csorba Győző visszaemlékezéseiből


weores_es_karolyi_amy_otthonaban_500x375.png
Fotó: Kozák Albert

Az evilági dolgok Amyra vártak, hiszen Weöres szinte semmit nem vett komolyan az alkotáson kívül. Az ivást is gyermeki hévvel művelte, ahogyan szinte mindent. Kapcsolatuk azonban ezt is túlélte, bár Amyban élete végén felmerült a kérdés: talán jobban kiteljesedhetett volna Weöres, ha ő nem fogja olyan szigorral. Erre a szigorra, a biztos pontra azonban szüksége volt az írónak, éppen azért, hogy alkothasson. Sokan gondolták úgy a barátaik közül, hogy ha Amy nincs, Weöres talán meg sem éli az idős kort. Barátjuk, Lator László is így gondolta: ?ha nem jön Amy, Sanyika az árokparton halt volna meg harmincvalahány éves korában?.

Az 1950-es évek diktatúrája Weöres Sándort is tiltólistára tette, szinte csak fordításai jelenhettek meg, és amikor enyhült a rendszer, ismét többet publikálhatott, majd a ?60-as években már hosszabb utazásokat is szerveztek feleségével, így jutottak el Kínába, Londonba, Görögországba és New Yorkba is. Weöres Sándor végül éppen a rendszerváltás időszakában, 1989-ben halt meg, felesége, aki mindvégig mellette volt és támogatta ő, tizennégy évvel később hunyt el.

 

Fischer Viktória

Forrás: wikipedia.org, wsc.blogger.hu, hallottad.hu